Sestava na Švýcary? Rulík a spol. ji budou do noci řešit. Musí přijít řez

Už v pátek se v Česku rozjede hokejový šampionát!
Radim Rulík (vlevo) a Jiří Kalous těsně před utkáním Česka proti Švédsku
Jakub Vrána ani žádný další z českých útočníků se proti Švédům na EHT neprosadil
Roman Červenka se postrkává v utkání EHT proti Švédsku
Útočník Jáchym Kondelík v utkání proti Švédsku
Jakub Vrána v českém dresu na Euro Hockey Tour v Brně proti Švédům
Zkušený reprezentant Roman Červenka v průběhu přípravy na domácí MS
30
Fotogalerie
MS v hokeji 2024
Vstoupit do diskuse (11)

Záměrem českého týmu pořád ještě není ladit lajny a brousit souhru. Teď se hlavně hledá ideální skupina jmen pro Prahu. V neděli večer Radim Rulík vytasí svůj seznam hráčů, které vezme na šampionát. Na turnaji v Brně reprezentace zatím dvakrát prohrála, za 120 minut vstřelila jeden gól. „Ale se Švédy to bylo lepší než s Finskem. Posunuli jsme se, což jsme samozřejmě chtěli,“ pronesl hlavní trenér.

Rulík se snaží působit navenek klidně. Co se odehrává v jeho hlavě, kde se přehazují jména zleva doprava? Ví maximálně on a zbytek realizačního týmu. Koncovka české sestavy zatím drhne, i když třeba Ondřej Kaše, Jakub Vrána nebo Jáchym Kondelík vypadali proti Švédům celkem ostře. Český tým přestřílel soupeře 34:12, měl převahu.

Náznaky vidíte, příležitosti se ztuha rýsují. Česko narazilo na dobře zorganizovanou finskou defenzivu a pak na vysoké švédské zadáky. Na mistrovství světa se nakonec dostane 22 hráčů do pole, nyní je v Brně stále 35 bruslařů. Převis je stále celkem velký, do toho je třeba i počítat s vývojem za mořem. Tím pádem nevyskakují zatím jména, která mají TOP formu. Na beton nedovedete říct, kdo by měl vedle koho hrát proti Finům. Variant je hodně. Hledá se, testuje se. Neladí se ideální soupiska.

„Zhruba od 10. minuty se hra se Švédskem srovnala a moc jsme jim toho už nepovolili. Kluci opravdu bojovali, nechali na ledě hodně sil, snažili se, šli za tím, aby zápas dneska dopadl dobře pro nás,“ byl Rulík s přístupem spokojený.

Jenže? Góly se nedařilo střílet Finům, nešlo to ani s promíchanou sestavou proti Švédsku. „Když se takhle bude pracovat, tak si myslím, že…,“ nadechl se kouč. Ale myšlenkami se posunul jinam: „Teď je náš zájem, abychom udrželi dobrou atmosféru v týmu, aby hráči neměli hlavy dole. Pořád je to příprava. Nechci to nějak zlehčovat, ale každopádně když půjdeme touto cestou, tak si myslím, že branky přijdou.“

Po nedělním zápase se Švýcarskem (16.00) ho čeká největší řez v nominaci. „Myslím, že se to dělá líp. Protože když se vyhrává, je to těžké,“ odvětil na dotaz, zda mu situaci zhoršuje stav, že se tým nemůže prosadit. Každopádně ho čekal dlouhý sobotní večer, který se taky možná protáhne do nedělního rána i pro celý jeho štáb. „Sedneme si teď na to, budeme o všem diskutovat, bude to trvat,“ říkal po zápase.

Podle sestavy na Švýcary možná půjde určit, kam se myšlenky realizačního týmu posunuly přes noc. Půjdou do akce hráči, kteří jsou na hraně? Nebo už spíš vystřelí Rulík ven jména, která si chce potvrdit a jen případně ujasnit malé otazníky? „Počkejte si na neděli, kdy oznámíme sestavu. Teď nemám víc, co by k tomu řekl,“ dodal pouze kouč.

Všechny hráče, kteří v Brně zatím nastoupili, pojí velký zápal, ale zároveň zaseknutá palba. Na druhou stranu vidíte, že národní tým úplně neplánuje odhalovat svoje záměry pro finální turnaj, což taky nepomáhá k aktuálně lepší koncovce.

Při hře 6 na 4 proti Švédsku bylo cítit, že tým drží dobře puk, krouží, ale neobjevila se žádná situace, ze které byste řekli, že musela skončit gólem. Reálně platí, co Rulík řekl před turnajem. Nikdo nemá místo jisté, nikomu ho neslíbil.

„Já si ale nemyslím, že by naše absence gólů měla něco společného s tím, že nám chybí souhra. Myslím, že je to o kvalitě soupeře,“ odvětil hlavní trenér.

Z velkého počtu jmen nakonec potřebuje vytvořit co nejsilnější skupinu, která se posune za necelý týden dál. „Při hře šest na čtyři jsme si nevyhověli, kluci i říkali, že byl horší led. Nedali jsme si puk dobře, zakončení jsme měli sehrát lepší, na to se vůbec nevymlouvám. V jedné naší přesilovce jsme taky měli být nebezpečnější. Na tom budeme pracovat, a věříme, že jak jsme se zlepšili od minulého zápasu, tak budeme pracovat na zlepšení. To je cesta,“ dodal Radim Rulík na závěr.

Online přenos - MS v hokeji 2024

Zprávy ze dne 22. května 2024

Květoslav Šimek, redaktor Sportu
22. května 2024 · 10:34
Patrik Czepiec, redaktor iSport.cz
22. května 2024 · 10:33

Kanada už trénuje v kompletním složení před čtvrtfinále. Dojem? Takhle nějak vypadal druhý český nácvik před turnajem. Uvolněný, v ležérním tempu, hráči si ho užívali. Akorát že Kanaďané se právě chystají na vrcholnou fázi šampionátu, utkání se Slovenskem o vstup do medailových bojů. Pozoruhodné...

Patrik Czepiec, redaktor iSport.cz
22. května 2024 · 10:20
Důležitý moment
22. května 2024 · 09:48

Pořadatelé oznámili, že zápasy v základních skupinách navštívilo 688 851 diváků a již před play off tak jde historicky o druhý nejnavštěvovanější šampionát v historii. V průměru na utkání překonává dosavadní jedničku, kterým byl turnaj v Česku před devíti lety. Rekord je v ohrožení.

 

 

Zprávy ze dne 21. května 2024

Květoslav Šimek, redaktor Sportu
21. května 2024 · 23:52

Tatar o Kanadě: Malé Slovensko jim může dělat zle

Slovensko půjde ve čtvrtfinále v Praze proti Kanadě, nejlepšímu týmu skupiny A. Podle kapitána Tomáše Tatara nemůže být o moc větší motivace. „Jsme velmi šťastní, že jsme splnili cíl a postoupili do čtvrtfinále,“ říkal zkušený útočník. „Za průběh celé skupiny jsme si to zasloužili a těšíme se na další zápas. Doufám, že nás fandové přijdou podpořit i v Praze, protože v Ostravě byla kulisa velmi příjemná.“

 

Kanada ve čtvrtfinále, co víc si přát?
„Ano, to je možná sen mnoha hráčů, lepší už to snad být nemůže. Je to velmi důležitý zápas. Proti takovému gigantovi, jako je Kanada to bude náročné. Ale o tom hokej je. V takových momentech chce být každý hráč a každý si to může užít.“

Odhadnete, jaký vás čeká tým a styl?
„Myslím, že to bude podobné jako proti Americe, to jsme zvládli perfektně. Je třeba být připravení perfektně i na malé provokace, hrát i trošku tvrději. Držet nervy na uzdě a provokovat možná naopak je. Že jim malé Slovensko bude dělat zle. To může být, co můžeme zkoušet.“

Váš spoluhráč Tanev ze Seattlu už se ozval?
„Ano psal mi. Před zápasem jsme ještě nevěděli, co se bude dít, ale malé podpichování tam je. My se musíme soustředit na naše mužstvo, na náš výkon. Abychom měli šanci na Kanadu. Těšíme se, chtěli jsme se dostat do čtvrtfinále. Jedeme do Prahy, do velké haly a proti Kanadě. To musí být motivace pro každého hráče. Musíme být pořád v zápase hlavou a dělat správné věci celých šedesát minut.“

Vypadli vám dva top centři Hrivík a Pospíšil, je to problém?
„Určitě obrovské ztráty. Museli jsme míchat lajny, není to jednoduché. Střídali se jiní hráči, chybělo to. Oba jsou zkušení centři, to bylo proti Švédsku cítit. Doufám, že budou oba v pořádku. Bylo by to nepříjemné, kdyby chyběli.“

Vstoupit do diskuze (11)

Doporučujeme

Články z jiných titulů