Král McDavid! Drama pro Kanadu, boj s USA přerostl hokej: politika i pieta

Mimořádná zápletka s hlavním vypravěčem Connorem McDavidem. Drama nejlepších, které velikán rozhodl v prodloužení. A taky zápas, co do zámořských dějin vstoupí svým společenským přesahem. Turnaj prvotřídních es 4 Nations je minulostí, v noci na pátek finále ovládli Kanaďané, když v Bostonu udolali Američany 3:2 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil právě McDavid, těsně předtím javorové listy ochránil od hořkosti porážky vynikajícími zásahy gólman Jordan Binnington.
Domácí Auston Matthews měl všechno na hokejce. Krátce po startu nadstavbové části se za stavu 2:2 ocitl v obrovské šanci u levé tyčky, ale střelecky zůstal na suchu. Příležitost na první trefu na turnaji mu sebral zásahem vyrážečkou podceňovaný a odsuzovaný brankář St. Louis Binnington, za necelé dvě minuty lapačkou zachytil vysoce nebezpečné zakončení Bradyho Tkachuka.
Větší možnost už Američané nedostali.
V čase 68:18 rozhodl v mezikruží trestuhodně nepokrytý Connor McDavid. Po přihrávce Mitche Marnera z rohu hřiště zamířil přesně do pravého růžku. Vzduchem letěly rukavice, helmy i hokejky.
„Connor byl úplně volný. Když taková situace nastane, puk zpravidla končí v brance,“ usmál se nejužitečnější hráč 4 Nations a autor první branky Nathan MacKinnon.
Kanaďané znovu zvládli nejdůležitější part a zámořského rivala po skupinovém pádu skolili stejným způsobem jako na olympiádě ve Vancouveru v roce 2010. S tím rozdílem, že „zlatou“ branku zařídil namísto Sidneyho Crosbyho jiný hrdina.
„Když máte šanci obléct kanadský dres a zápolit na takové události, je to něco nového, ale sami jsme viděli, jaký hokej se hrál. Bylo to neuvěřitelné. Jsem šťastný za celý tým. Sešli jsme se a za krátkou dobu našli cestu, jak uspět,“ pravil kapitán Crosby po celkovém triumfu.
Ruku v ruce s kanadskou radostí propukl americký smutek. Prezident Donald Trump si z exponovaného zápasu udělal politickou kampaň, soupeře počastoval provokativním označením „51.stát USA“ a kanadského premiéra Justina Trudeaua opět posměšně nazval guvernérem. „Budeme se všichni dívat. A jestli chce, může s námi,“ pronesl Trump na adresu vrcholného politika.
Jenže i když Američané po obratu z 0:1 na 2:1 platili za aktivnější celek, nedokázali převahu výrazněji využít. Po trefě obránce Jakea Sandersona za Kanadu vyrovnal nádherně umístěnou střelou Sam Bennett, prodloužení rozčísnul McDavid. Vedení si mohly javorové listy vzít už ve třetí třetině, ale nadějná teč Brandona Hagela skončila jen na brankové konstrukci.
Nemůžete nám sebrat naši zemi a naši hru
Oproti prvnímu duelu ve skupině výrazně ubylo šarvátek a vyhrocených soubojů. Do provokací se pouštěli pouze sourozenci Tkachukovi, nicméně starší Matthew bojoval s obnoveným zraněním a od druhé části nastupoval zcela sporadicky. Bratr Brady ho zastoupil, stál za vyrovnáním na 1:1, ale k triumfu to USA stejně nestačilo.
„Pro Kanadu toto vítězství opravdu hodně znamená,“ nechal se slyšet trenér hostujícího mužstva Jon Cooper a narážel i na vztahy obou zemí. „Nemůžete nám sebrat naši zemi – a nemůžete nám vzít naši hru,“ napsal po vítězství svých krajanů premiér Trudeau na sociální síti X.
V elektrizující atmosféře se přitom tentokrát neodrážela ani tak velká nenávist. Ne že by bučení úplně vymizelo, nicméně při zpěvu kanadské hymny se fanoušci přece jen drželi o dost víc. Pískot směřovali spíš na hráče, ale jakmile se objevila kanadská a hokejová modla Wayne Gretzky, tleskali všichni včetně přímých aktérů nelítostné bitvy.
Výjimečný střet nejlepších severoamerických hokejistů byl zároveň vhodným prostorem pro uctění památky vloni zesnulých bratrů Gaudreauových, které při nehodě zabil opilý řidič. Dres Johnnyho s číslem 13 navlékl před úvodním vhazováním Mike Eruzione, jeden z klíčových mužů amerického zázraku na ledě, při kterém tým USA složený z univerzitních hráčů na olympiádě 1980 porazil obávaný Sovětský svaz. V průběhu třetí třetiny pak tribuny křičely „Johnny Hockey!“
Američanům k triumfu nepomohla ani famózní představení zadáků. Jaccob Slavin z Caroliny zastavil obrannými zásahy tři skvěle rozjeté útoky, Zach Werenski se pro změnu šestou asistencí osamostatnil na čele bodování 4 Nations. Opticky tak vůbec nebyla znát omluvenka klíčového beka Charlieho McAvoye, který před zápasem kabině oznámil zahajovací sestavu a smutkem ze své absence se v objetí spoluhráčů rozplakal.
„Řekl bych, že jsme hráli proti nejsilnějšímu soupeři, jakého jsem kdy osobně potkal. Tím ovšem neříkám, že to byl i nejsilnější tým, jaký jsem zažil,“ uznal kvalitu USA s mírným popíchnutím Kanaďan Brad Marchand.
První turnaj nejlepších po devíti letech od posledního Světového poháru navzdory silným příběhům v amerických řadách opět ovládla kolébka hokeje. Čekání na další podobně nabitou akci nebude trvat dlouho. Elita se znovu setká napřesrok při únorové olympiádě v Itálii. Tentokrát už i s českou účastí.
Finále turnaje 4 Nations v Bostonu:
USA - Kanada 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 17. B. Tkachuk (Matthews), 28. Sanderson (Matthews, Werenski) - 5. MacKinnon (Harley, Reinhart), 34. Bennett (Marner), 69. McDavid (Marner, Makar). Rozhodčí: Rooney, Dwyer - Cherrey, Murray. Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 17.850.
USA: Hellebuyck - Sanderson, Werenski, Faber, Slavin, Fox, Hanifin - J. Hughes, Matthews, Guentzel - M. Tkachuk, Eichel, B. Tkachuk - Boldy, Larkin, Miller - Nelson, Trocheck, Kreider. Trenér: Mike Sullivan.
Kanada: Binnington - Makar, D. Toews, Parayko, Sanheim, Doughty, Harley - Point, McDavid, Stone - Reinhart, MacKinnon, Crosby - Marner, Cirelli, Hagel - Jarvis, Bennett, Marchand. Trenér: Jon Cooper.
