Květoslav Šimek
18. dubna 2021 • 15:10

Pikantní bitva bratrů Musilových ve finále. Děda Holík by byl hrdý

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Sasínek Mäki a její cesta za snem: Už měsíc po porodu jsem běhala
Tom Cruise požádal o setkání, žasla Krejčíková. Co návrat k Siniakové?
VŠECHNA VIDEA ZDE

V reprezentaci už se David a Adam Musilovi potkali. Hokejoví bratři, vnuci Jaroslava Holíka, se teď proti sobě postaví ve finále Generali ČP Tipsport play off extraligy. Obránce David (28) na straně třineckých Ocelářů, útočník Adam (24) v barvách Bílých Tygrů Liberec. „Co by nám děda řekl před finále? Ať si to užijeme. Ať makáme. A dáme do toho všechno,“ usmívá se starší ze sourozenců. Včera to bylo šest let, co legendární bouřlivák opustil svět. Na vnuky by byl hrdý.V téhle rodině najdete snad každou sportovní trofej, na jakou si jen vzpomenete. Stanley Cup. Hokejové tituly mistrů světa i olympijské medaile. Tenisový Fed Cup, pohár z juniorky Wimbledonu. Dokonce i hromadu volejbalových titulů a zlato z mistrovství Evropy v beachovolejbalu díky Markovi Pakostovi, který je zetěm Jiřího Holíka.

Na cestě je další trofej. Masarykův pohár. Utkají se o něho bratři Musilové – David s Adamem. „Hrozně moc se těšíme, bude to zážitek,“ říká obránce Ocelářů. „Hrát proti bráchovi a ještě k tomu ve finále. Po semifinále jsme si volali, samozřejmě si pogratulovali. Ale teď už do toho půjde každý s tím, že chce vyhrát. Nikdo to nebude chtít druhému pustit, oba do toho dáme všechno! Chci vyhrát a nic na tom nezmění, že bude brácha na druhé straně.“

Když hráli Oceláři s Libercem finále před dvěma lety, byl Adam Musil v civilu v hledišti společně s rodiči. Po vítězném finále se fotili u mistrovského poháru. Šéfové Ocelářů tehdy měli o rtuťovitého útočníka, který v mládežnické kategorii reprezentoval Kanadu, zájem. Viděli v něm velký potenciál. Stejně jako jeho děda Jaroslav Holík.

„Adam je lepší hokejista, než byl v jeho letech Bobby (Holík),“ říkal výjimečný hráč i trenér v roce 2015 při návštěvě redakce deníku Sport. „Je to hajzlík po mně.“ Oceláři neuspěli, mladší ze sourozenců dal přednost Liberci. „Měli jsme ho vyhlédnutého, viděli jsme v něm talent a potenciál, rozhodla vyšší nabídka Liberce,“ vzpomíná Jan Peterek, sportovní ředitel Třince. „O dalších důvodech bych jen spekuloval, Adam si prostě vybral takhle.“

Nepomohla ani bratrova přímluva. „Chtěl jsem s ním hrát, nemůžu říct, že ne,“ přitakává David Musil. „Bylo to jeho rozhodnutí. Má svoji kariéru, jde si za svým a rozhodl se, že půjde do Liberce. Já ho v tom podporuju a přeju... nebo teda přál jsem mu, aby se mu tam dařilo,“ pousmál se.

I tady se ukázala jistá holíkovsko-musilovská tvrdohlavost a neústupnost. V tom jsou bratři stejní. I figury mají podobné – oba měří přes 190 centimetrů, váží přes 90 kilo. Potkat je u mantinelů není žádný med. Milují posilovnu, profesionálně si hlídají stravu a životosprávu. Ovšem povahy mají David s Adamem rozdílné. Často o tom mluvil i Jaroslav Holík.

David Musil se svým dědečkem Jaroslavem Holíkem v roce 2012
David Musil se svým dědečkem Jaroslavem Holíkem v roce 2012

„Brácha je víc impulzivní,“ připouští David. „Když jsme jako malí něco dělali, tak se mi chtěl vždycky vyrovnat. Mně i ségře, která je z nás nejstarší. Ne že bychom se rvali, ale bojovali jsme proti sobě. Každý chtěl vyhrát, byla tam konkurence. Adam je o čtyři roky mladší, což jsem měl výhodu. Brácha to měl vždycky těžší.“

Že by byl Adam jako nejmladší v rodině za mazánka? To vůbec. „Rodiče na nás byli stejně přísní,“ přitakává David. „Chtěli nás správně vychovat, abychom něčeho dosáhli. Snažili se nás vést správnou cestou a ke všem byli stejně přísní.“

To potvrzuje i táta František. Sám bývalý vynikající obránce, mistr světa z roku 1985, který v NHL po emigraci hrával za Minnesotu, Calgary, Ottawu a Edmonton. „Napište bývalý hokejista, to stačí,“ mávnul rukou František Musil.

Finále si pochopitelně s manželkou Andreou nenechají ujít, byť tvrdí, že osobně už má „přehokejováno“. „Abych se přiznal, když se dívám na hokej, tak mě to už trošku bolí. Duševně. Mám ale pochopitelně radost, že kluky baví a že se jim daří.“

Sparta - Liberec: Chybu Dvořáka potrestal parádou z otočky Musil, 0:2
Video se připravuje ...

Daleko radši si se svými syny, dcerou Danou a manželkou Andreou přes léto pinknou volejbal. Tomu propadli všichni. Třeba na Světové sérii v beachovejbalu v Ostravě jsou pravidelnými hosty. „Danča volejbal hrála, dostala se přes tento sport na americkou univerzitu, vystudovala obchod. A nám se všem začal volejbal strašně líbit,“ líčí František Musil. „Bylo to pro nás něco nového. Jiní lidé, jiné prostředí, jiná kultura. A hele, když jde člověk v létě na beach, tak je vždycky na co koukat. Krásný sport se vším všudy, i kluky ohromně baví.“

Na letní pohodu pod sítí však mají Musilové ještě čas. Teď je čekají hokejové bloky. David jich v play off nasbíral už sedmnáct. A vzhledem k tomu, že Adam je naopak jedním z nejpilnějších střelců (35 střel), je připravený jim čelit. Beze strachu. „Každá střela bolí,“ krčí rameny třinecký bek. „Ale my nechceme dostat gól a snažíme se pomáhat týmu. Každý dělá, co musí,“ dodává.

RODINNÁ DYNASTIE

Jaroslav Holík, děda

Legendární centr a trenér. Hokejový bouřlivák vybojoval s Duklou Jihlava sedm mistrovských titulů jako hráč, další čtyři přidal jako trenér. S reprezentací slavil titul mistra světa v roce 1972, k tomu má dalších pět medailí z mistrovství světa a olympijský bronz. Českou dvacítku dovedl jako trenér ke dvěma světovým titulům (2000 a 2001). Před šesti roky ve věku 72 let zemřel.

Jiří Holík, prastrýc

Mladší bratr Jaroslava Holíka. Dvanáctkrát startoval na mistrovství světa, z toho má tři zlaté medaile (1972, 1976 a 1977). V olympijských výběrech byl čtyřikrát a pokaždé se vracel s medailí (dvakrát stříbro 1968 a 1976, dvakrát bronz 1964 a 1972). V roce 1999 byl uveden do Síně slávy IIHF.

František Musil, táta

Další mistrovský titul do rodinné sbírky. Obránce František slavil v roce 1985 v Praze, o dva roky dřív získal z mistrovství světa stříbro. Z Jihlavy v roce 1986 emigroval do Minnesoty, v NHL hrál i za Calgary, Ottawu a Edmonton. Tam také v roce 2001 ukončil kariéru a pro klub pracoval jako skaut. Byl i asistentem u české reprezentace, má s ní stříbro z roku 2006.

Andrea Holíková-Musilová, máma

Dcera Jaroslava Holíka byla vynikající tenistka. Profesionálně hrála v letech 1984 až 1990, roce 1985 vyhrála s československým týmem Fed Cup. Ve stejném roce vyhrála i juniorskou dvouhru ve Wimbledonu. Na žebříčku WTA bylo její nejlepším umístěním 112. místo (1988), ve čtyřhře 99. místo (1986).

Robert Holík, strýc

Syn Jaroslava Holíka, bronzový z mistrovství světa 1990. V NHL si vybudoval velkou kariéru a jméno, dvakrát slavil Stanley Cup. Vyhrál ho s New Jersey Devils v letech 1995 a 2000. Kariéru ukončil v roce 2009. Celkem v NHL odehrál 1314 zápasů (747 bodů/326+421) a dalších 141 zápasů přidal v bojích o Stanley Cup (59 bodů/ 20+39).

David Musil, obránce Třince

Narodil se v roce 1993 v Calgary, když jeho otec hrál za Flames. Už v patnácti hrál za prvoligovou Jihlavu, pak se přesunul do zámoří. Do NHL byl z 31. místa draftován Edmontonem, ale okusil ji pouze na čtyři zápasy. Poslední čtyři roky hraje za Třinec – předloni s ním získal titul, zahrál si i na MS.

Adam Musil, útočník Liberce

Narodil se v kanadském městě Delta v roce 1997 a na rozdíl od staršího bratra hokejově vyrůstal v zámoří, dokonce si zahrál za juniorskou reprezentaci Kanady. Do NHL ho z 93. pozice draftovalo St. Louis, dotáhl to však nejdál na farmu. Už ve dvacítce oblékl český dres, nasbíral i osm zápasů za áčko. V Liberci kroutí druhou sezonu.

Nejlepší data z Tipsport extraligy přináší  

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud