Divím se, že jsem to bez masky v bráně přežil, říká oslavenec Mikoláš

Josef Mikoláš (vpravo) se spoluhráči Miroslavem Vlachem (vlevo) a Janem Kasperem (uprostřed).
Josef Mikoláš (vpravo) se spoluhráči Miroslavem Vlachem (vlevo) a Janem Kasperem (uprostřed).Zdroj: Archiv HC Vítkovice
Začít diskusi (0)

Josef Mikoláš, brankář mistrů Evropy a vicemistrů světa z roku 1961, dnes slaví 75. narozeniny. „Zajdu to oslavit s kamarády,“ usmívá se legendární vítkovický gólman. Jeden z posledních, kteří celou kariéru odchytali bez masky. „Když na to vzpomínám, tak se sám sobě divím, že jsem to vydržel a přežil.“

Mikoláš vzpomíná, že i na tréninku šlo kolikrát o zdraví. „Honza Kasper nebo Václav Bubník, dvoumetrový chlap, který měl dobrých sto dvacet kilo, měli strašné rány,“ líčí Josef Mikoláš. „Ti když vystřelili, to nelžu, tak za mnou lítaly třísky z dřevěných mantinelů. Horní zuby jsem měl vyražené všechny, lícní kosti zlomené několikrát…“

Mikolášův dres s číslem 1 visí pod stropem vítkovické ČEZ Areny. Na zápasy ostravského týmu stále chodí. A těší jej, že vítkovická brankářská škola má stále zvuk. Přestože za první tým chytají Málek s Šindelářem, kteří nejsou odchovanci klubu. „Martin Prusek, Jirka Trvaj, Kuba Štěpánek, Petr Mrázek nebo mladý Patrik Bartošák. Vítkovice pořád umí vychovat kvalitní brankáře.“

Nejslavnějším z vítkovických brankářů však stále zůstává Mikoláš. V roce 1961 v Ženevě byl oporou národního týmu, který poprvé v historii porazil Sověty 6:4 a získal evropský titul. O světové zlato přišli Čechoslováci jen díky horšímu skóre s Kanadou, hráli s ní nerozhodně 1:1. Zajímavostí turnaje bylo, že Mikoláš byl stejně jako jeho vítkovičtí spoluhráči Kasper a Vlach do reprezentace povoláni z druhé ligy. Další dvě bronzové medaile (MS i ME) pak získal Josef Mikoláš v roce 1963 ve Stockholmu.

„Na mistrovství světa 1962 do Ameriky nás nepustili, ale i tak jsem se nacestoval s hokejem dost,“ vzpomíná Mikoláš. „Právě cestování mě asi bavilo nejvíc, díky hokeji jsem poznal svět. S Vítkovicemi jsme třeba hráli i v Číně.“

Ostravané hráli v Číně šest přátelských zápasů na začátku roku 1957. „Byly to lehké zápasy, vyhrávali jsme 22:0 a podobně, ale gól jsem od Číňanů taky dostal,“ usmívá se Mikoláš. „Jeden ze zápasů jsme vyhráli 11:3, ten byl nejtěsnější. Hrálo se na přírodním ledě a byl strašný mráz, to nás kosilo. A s nároďákem jsem si po olympiádě ve Squaw Valley zachytal i v Kanadě a Americe.“

V lize hrál Josef Mikoláš za PZ Ostrava (1953-56), Vítkovice (1956-65 a 1968-70) a VTŽ Chomutov (1965-68). Dvakrát byl zvolen nejlepším brankářem ligy 1958/59 a 1962/63. Během kariéry pracoval i v ostravských dolech. „Jezdil jsem s lokomotivou na Hlubině a Šalamounovi, vozil jsem uhlí z rubání,“ říká Mikoláš. „Kdo nešel na vojnu – musel podepsat závazek deset roků na šachtě. A já se vojny bál… I když za mnou byl Pitner a chtěl mě do Dukly Jihlava, tak jsem odmítnul. Místo dvou roků jsem jich měl deset na šachtě.“

Po ukončení aktivní kariéry pracoval Josef Mikoláš jako redaktor Československého Sportu.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů