"Hvězdář" Tomášek zkusí Finsko, sní o NHL. Proč v zámoří napoprvé vyhořel? | iSport.cz
Pavel Ryšavý
15. srpna 2018 • 18:30

"Hvězdář" Tomášek zkusí Finsko, sní o NHL. Proč v zámoří napoprvé vyhořel?

TOP VIDEA VŠECHNA VIDEA ZDE

Je jiný než většina ostatních hokejistů jeho věku. Už ve čtrnácti letech odešel do zámoří, David Tomášek v sobě nese kus amerického sebevědomí. Když mu bylo devatenáct, málem s hokejem praštil. V hlavě měl, že prohrál. Po třech letech v extralize se jde zase bít o místo, čeká ho Finsko. Meta? NHL. „Asi jsem se naučil nejít za pohodou. Bude to těžší než mít pevnou pozici doma. Ale věřím, že Jyväskylä je dobré rozhodnutí.“ Mělo by. I podle doporučení Petra Hubáčka.Zkuste někdy přijít na zápas a třeba na jednu třetinu změnit svoje zvyky. Občerstvení nechat sousedovi, nemluvit, nehledat tolik puk, ale zaměřit se na konkrétního hráče. Pokud to uděláte, vyleze vám, jestli patří do šedivé zóny s názvem průměr. Nebo je něčím výjimečný, jeho hokej hraje barvami. U Davida Tomáška platí druhá možnost.

Pan Stahovačka. Pojď sem. Kde jsi? Je to jeho brilantní kousek, kdy na něj soupeř jede a myslí si, jak ho má v hrsti, jenže on si kotouč rychle stáhne pod nohy a peláší pryč. Sám. S pukem v držení, v drtivé většině případů.

Bylo mu devatenáct let, když v roce 2015 podepsal smlouvu s Pardubicemi jako hráč, o kterém se doma nevědělo. Vychovala ho Sparta, ale on ve čtrnácti letech odešel do Kanady.

Drzou stahovačkou na sebe hned přitáhl pozornost. „Na začátku jsem to měl trochu tak, že se chcete ukázat, upozornit na sebe. Měl jsem tam hodně individuálních akcí,“ hodnotí sám sebe s odstupem tří let. Z divokosti a risku za tu dobu trochu ubral. „Jeden na jednoho je hodně důležité, měl bych to ještě udržet. Ale hra se mi trochu...“ V tu chvíli se na pár sekund zamyslí. „Posunula,“ vypálí. „To je asi to vhodné slovo. Víc jsem začal využívat křídla. Všichni do mě hustili obranu, já byl vždycky na kotouči, myslel hodně dopředu, v těžších zápasech tam byly rezervy. Chtěl jsem všechno urvat ofenzivou.“

Teď se chce posunout výš, aby se jednou vrátil tam, odkud do Česka přišel. Amerika a NHL, to jsou jeho mety. Postrčit ho o kus dál může angažmá v Jyväskylä. „Je blbost sen a cíl nemít, já se ho snažím mít ten nejvyšší. V angličtině je pořekadlo, že když netrefíš na Měsíc, přistaneš aspoň na hvězdách. Tím se trochu řídím. Mám svůj cíl a snažím se k němu dopracovat. Chci vědět, že jsem pro to udělal nejvíc, co se dalo,“ říká.

Jednou už do toho šel, na Měsíc zkusil zamířit rovnou. Jestli vám přijde, že hokejisté odcházejí z Česka brzy, když jim je sedmnáct, on do toho říznul ještě dřív.

Happy end se nekonal, v NHL neskončil. Neprošel ani draftem. „Jít tenkrát do Kanady nebylo úplně nejlepší. Mohl jsem spíš zkusit studijní cestu, vzít to přes NCAA, dostat se na vysokou,“ tvrdí dnes.

Pokračování článku patří k placenému
obsahu iSportu

S předplatným získáte:

 • Sestřihy všech zápasů FORTUNA:LIGY
 • Exkluzivní videa z hokejové extraligy
 • Profilové rozhovory
 • Zákulisní informace z první ruky
 • Názory slavných expertů
 • Analýzy vítězství a porážek
 • Měsíční předplatné 49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc pro nové
  předplatitele (týká se pouze platby kartou).
  Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné 990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíční platbě.

  Objednat

Možnosti platby
?

 • Kartou online
 • Platba online
 • Platba SMS
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde

TIPSPORT extraliga – česká hokejová liga 2019/2020

Tabulka a rozpis zápasů Kanadské bodování Statistiky brankářů VIDEO: momenty a sestřihy Přestupy ONLINE Dresy týmů Sazka Fantasy

Tipsport extraliga nabízí 52 kol základní části, následuje play off, nově z extraligy sestupuje poslední tým základní části. Ten nahradí vítěz play-off Chance ligy. Po 5 letech se do extraligy vrací Rytíři Kladno s Jaromírem Jágrem. Vítězství obhajují HC Oceláři Třinec. Ti ve finále Generali play-off porazili vítěze základní částí z Liberce 4:2 na zápasy.

MS v hokeji 2020 (Švýcarsko)

Program MS 2020 Vstupenky Lausanne a Curych - stadiony

Další hokejové soutěže

NHL 2019/2020 Hokejová liga mistrů Chance liga - 1. česká hokejová liga Karjala Cup 2019

19. kolo
Články odjinud


Články odjinud