Pavel Bárta
29. března 2016 • 09:19

Velký hokejový Švindl. Za juniory inkasoval miliony, teď šel k soudu

Autor:
TOP VIDEA
SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání
Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sliboval, že českým juniorům zajistí angažmá v zámoří. Rodiče mu za něj zaplatili, u toho však kolikrát zůstalo. A tak se spojili a dali ho k soudu. Minulý týden začal v Kladně proces s Liborem Švindlem. Obžaloba, kterou má k dispozici i deník Sport, se opírá o výpovědi zhruba dvaceti poškozených. Během čtyř let od nich inkasoval celkem asi dva miliony korun.Ty příběhy jsou jeden jak druhý. Nejde v nich o žádné nastupující hvězdy, nýbrž hráče z nižších soutěží, které lákalo vyrazit do světa. Jenže kde nic tu nic. K obžalobě Libora Švindla se nepřidali všichni, které připravil o peníze. Ale tenhle případ není ojedinělý. Případů jako ten, který se dostal před kladenský soud, je víc.

Podle Libora Švindla měli hráči, jimž měl sehnat angažmá, většinou problémy s výkonností, nebo se setkali s nepochopením trenérů. Sliboval místo v zámořských soutěžích druhé kategorie, juniorkách jako WSHL nebo GMHL, kde kluby nehradí hráčům náklady, ubytování ani výstroj. Dotyční nesnili o tom, že udělají díru do světa, seženou lepší angažmá nebo stipendium na univerzitě. Spíš chtěli poznat svět, naučit se anglicky. Z reality pak byli velmi rozčarovaní.

„Syn se nechtěl ani tak uchytit, ale hrát a osvojit si řeč. Jenže se dostal do rodiny Španělů žijících v Kanadě, kterým nebylo rozumět. Do hokeje byl zapálený, po návratu se svěřil, že mu ho úplně zošklivili,“ vylíčila jedna z matek, která si přála zůstat v utajení. Sport však její jméno zná.

O co v případu jde?
Skupina rodičů dala podnět k trestnímu stíhání Libora Švindla, který jim nasliboval, že pro jejich syna zajistí místo v nižších juniorských soutěžích v Severní Americe. Za tímto účelem od nich inkasoval peníze. Z angažmá však sešlo, protože zámořským klubům nic neuhradil. Švindl je stíhán za zpronevěru, jen od rodičů, kteří na něj podali žalobu, vylákal v letech 2012 až 2015 celkem asi dva miliony korun. Neozvali se ale všichni poškození a tento případ není ojedinělý.

SVĚDECTVÍ MATKY MLADÉHO HOKEJISTY, KTERÁ ZAPLATILA ŠVINDLOVI 200 TISÍC: SYN V KANADĚ HLADOVĚL, NAKONEC UTEKL! ČTĚTE ZDE>>>>

Scénáře jsou velmi podobné. Důvěřiví rodiče třeba od známých dostanou tip na někoho, s kontakty v zámoří, ten se chová slušně, nebudí žádné podezření. Vykládá, kolika lidem angažmá sehnal, což je v některých případech i pravda. Jiní ale dopadnou podstatně hůř. Rodiče zjistí, že syn ani nehraje, neboť za něj klub nedostal zaplaceno, a žádá peníze od nich, kvůli problémům s pojistkou, syn se svěří, že žije v nevyhovujících podmínkách...

V minulosti dvakrát soudně trestaný Švindl se hájil, že není hráčský agent a snažil se jen pomoci. Prý až do příletu hráčů nebylo nic jisté, případně si komplikace způsobili sami nebo z angažmá sešlo shodou nepříznivých okolností. A tvrdil, že dohody dodržel. Od rodičů přitom vybíral částky v řádech desetitisíců až statisíců korun. Ty do klubů neposlal, případně jen jejich část a ještě k tomu po urgencích. Peníze následně nevrátil, s rodiči přestal komunikovat.

Z výsledků šetření vyplývá, že zatímco v některých případech prostředky využil dohodnutým způsobem, v jiných si je nechal pro sebe, čímž naplnil skutkovou podstatu trestného činu zpronevěry. Jen od poškozených, kteří pak dali podnět k trestnímu stíhání, inkasoval přes dva miliony korun. S dalšími, kteří se takhle neozvali, bude celková částka ještě vyšší.

Případ to není ojedinělý. Petr Formánek a jeho agentura IHAF podobně „zprostředkovává“ angažmá v Rusku. Na jeho praktiky upozornila nedávno i televizní reportáž. „Je to podvodník,“ napsal na web podvodnefirmy.cz diskutující pod jménem Petr Kobes. „Pár kluků tam zůstane a zbytek alou domů, peníze už neuvidíte. Já jsem letěl do Ruska za 50 000 Kč. Na letišti změna cíle, nikdo o nás nevěděl. Pak nás posílal přes Ukrajinu autobusem (ve válce), tak to jsem nedal a letěl za vlastní domů. Teď nezvedá telefony, nepřijímá poštu,“ uvedl.

Libor Švindl hrával v extralize za ZnojmoLibor Švindl hrával v extralize za Znojmo

„S tímto člověkem je soud zbytečný. Má na sebe asi 80 trestních oznámení a dobrou smlouvu. Ničeho nedosáhneme. To je zpráva od policie. Je jen možnost všude psát a dát všem na vědomí, že je to hajzl. Lže, lže, lže. Pak nebere telefony... Už ho znají i v ruských klubech, kam dovedl hráče a odjel. Nic nebylo domluveno, připraveno, kluci si vše zaplatili, ale pak odjeli domů,“ navázal jiný.

Na Formánka byl údajně upozorněn hokejový svaz. Bez odezvy. Na případy však poukázal bývalý obránce Jan Platil. Trénuje děti, o podvodech se dověděl od rodičů. O příčinách má jasno. „Agenti u nás nemají licence. Přiživuje se na tom kdekdo, lidi naletí. A nic se s tím nedělá,“ říká.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, hokej, Švindl, agent, podvod
 Klasická verze
Mobilní verze