Ondřej Kuchař
9. července 2018 • 19:45

Místo extraligy letecká škola. Vydělá si dvojnásobek, o to mu ale nejde

Reklama
TOP VIDEA
PŘÍMO ZE ZÁHŘEBU: Modrič vzal při oslavách na pódium i malého fanouška PŘÍMO ZE ZÁHŘEBU: Modrič vzal při oslavách na pódium i malého fanouška
BOJ O ZÁCHRANU: Redaktoři Sportu věští černou budoucnost Příbrami a Dukle BOJ O ZÁCHRANU: Redaktoři Sportu věští černou budoucnost Příbrami a Dukle
VŠECHNA VIDEA ZDE

Od dětství měl dva velké sny. Henri Tuominen se chtěl stát profesionálním hokejistou, což se mu povedlo. Teď si chce bývalý útočník Karlových Varů či Slavie splnit i druhou metu. Dostal se na prestižní leteckou školu doma ve Finsku, brusle zahodil do kouta. Bude pilotem. „V hokeji jsem byl dobrý, ale ne skvělý. Přijetí na leteckou akademii pro mě znamená vytouženou šanci, kterou jsem nemohl zahodit,“ přiznává 26letý sympaťák.Necelé tři roky strávil v Česku. S hokejkou v ruce to nakonec byly roky poslední. Po uplynulé sezoně se totiž Henri Tuominen rozhodl s milovaným sportem praštit. V šestadvaceti letech. „Během minulého ročníku jsem se definitivně rozhodl, že skončím s hokejem a chci si zkusit splnit další sen. Když jsem pak byl přijat na Finskou leteckou akademii, bylo definitivně rozhodnuto. Toužím se stát pilotem,“ říká rodák z desetitisícového města Masku na jihu Finska.

S hokejem začínal v nedalekém Turku a v devatenácti se dostal do kádru Ilvesu Tampere, za který odehrál v nejvyšší finské lize celou sezonu. To mu vyneslo až nominaci na mistrovství světa dvacetiletých, kde si zahrál po boku Erika Hauly, Joonase Donskoie nebo Samiho Vatanena. Poté si odbyl ve Finsku stále ještě povinnou půlroční vojenskou službu.

Ač byl vždy spíše defenzivním útočníkem, chyběla mu produktivita. Trenéři mu vyčítali, že málo střílí, nedává góly. V lednu 2016 tak z druholigového LeKi přestoupil do pražské Slavie. V říjnu téhož roku se pak stěhoval do Karlových Varů. V té době už studoval na finské univerzitě obor konstrukční inženýrství.

„Odmala jsem byl trochu vědec. Rád jsem se učil a dozvídal se nové věci. Studium jsem bral jako záložní plán,“ vrací se Tuominen. Když začne mluvit, okamžitě poznáte, že není úplně běžným hokejistou, pro něhož neexistuje nic než brusle, led a puk. „Henri je nadprůměrně inteligentní kluk. Během angažmá u nás dálkově studoval vysokou školu. Ve volných dnech se učil. V prosincové reprezentační pauze jsem mu dal mimořádné třídenní volno, protože letěl do Finska na zkoušky, které úspěšně udělal,“ popisuje svého dnes již bývalého svěřence trenér Martin Pešout.

Pokračování článku patří k placenému obsahu Staňte se předplatitelem a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty
Klasická verze
Mobilní verze