Golonka vzpomíná na Kruppa: Majitel Kolína nechápal, proč jsem mu věřil | iSport.cz
Jaroslav Kalina
5. prosince 2018 • 13:20

Golonka vzpomíná na Kruppa: Majitel Kolína nechápal, proč jsem mu věřil

Reklama
TOP VIDEA
Čech oznámil, že ukončí kariéru. Jaké jsou okolnosti jeho rozhodnutí? Čech oznámil, že ukončí kariéru. Jaké jsou okolnosti jeho rozhodnutí?
Třinec - Karlovy Vary: Vlastní gól hostů! Hráči Energie si srazili puk do prázdné branky, 3:1 Třinec - Karlovy Vary: Vlastní gól hostů! Hráči Energie si srazili puk do prázdné branky, 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

K tuzemské hokejové škole má blíže, než by se zdálo. Nynější trenér hokejistů Sparty Uwe Krupp si jako hráč udělal v NHL obrovské jméno, vyhrál Stanley Cup, zvládl přes 800 zápasů. Ale začátky bývalého skvělého obránce? První velkou šanci mezi profesionály dostal od Jozefa Golonky, někdejšího reprezentačního kapitána, který na začátku 80. let minulého století trénoval v Kolíně nad Rýnem. Tam si vytáhl vysokého mladíčka, ze kterého se později stala německá hvězda.V zámoří sbíral úspěchy, stačilo však málo a do NHL se někdejší hokejový obránce Uwe Krupp možná vůbec nepodíval. Na správnou cestu ho vystřelil Jozef Golonka. Bývalý vynikající útočník se jako trenér Kolína nad Rýnem nebál dát prostor v té době mladému německému obránci. Vkládal v něj velké naděje i přes údajný nesouhlas tehdejšího majitele klubu, který nechápal Kruppovo zapojení do týmu.

„Po prvním Uweho zápase za mnou přišel majitel, takový malý pán, a celý naježený se mě ptal, proč jsem postavil hráče, který podle něj ani neumí bruslit,“ líčí ikona Slovanu Bratislava. Do práce si Golonka ale nikdy nenechal od nikoho mluvit. „Odpověděl jsem mu, aby se raději staral o peníze a mně nechal mančaft,“ dodává muž, který se na ledě i mimo něj vždy snažil stát pevně za svým. Mladého dlouhána, kterého si po příchodu do Kolína nad Rýnem v roce 1983 vytáhl z dorostu, tedy nechal v mužstvu.

Skoro dvoumetrový obránce svérázného kouče nezklamal. „Věděl jsem, že Krupp bude velký hokejista. V sedmnácti letech podal špičkový výkon v ostrém zápasu proti Landshutu. Po tom utkání za mnou opět přišel šéf a s úžasem se vyptával na dlouhána se čtyřkou na dresu. Myslel si, že ho někde koupil. Nemohl uvěřit svým uším, když se dozvěděl, že je to odchovanec, kterého ani nechtěl pustit na led,“ směje se Golonka při vyprávění.

Krupp si stihl ještě před příchodem trenéra z Československa připsat 11 startů za seniory v předešlé sezoně. Důvěru však měl ale až za Golonky. Ten tehdy ještě náctiletému pracantovi věřil natolik, že mu jako parťáka do obrany přiřadil Uda Kiesslinga, ostříleného německého fachmana a účastníka pěti olympijských her.

Ve městě nad Rýnem trénoval Golonka i následující ročník, na jehož konci s týmem vybojoval bronz. Poté se vrátil do vlasti, kde převzal Slovan Bratislava. Krupp vydržel v Kolíně o rok déle. V létě 1986 už ale opustil Německo a zamířil do zámoří, kde si v Buff alu začal plnit sen o NHL. Po úspěšně odehraných sedmnácti sezonách se vrhl na trenérskou dráhu.

Na lavičce německého národního týmu vydržel přes pět let. Zatím poslední reprezentační misí pro německého kouče bylo mistrovství světa 2011 na Slovensku, kde se také naposledy setkal se svým bývalým trenérem. „Pro slovenskou televizi jsem s Kruppem dělal takové interview. Bylo to příjemné zavzpomínání,“ prozrazuje Golonka, osmdesátiletý rodák z Bratislavy. Krupp po šampionátu vedl mateřský Kolín nad Rýnem a později i Berlín, se kterým po minulé sezoně ukončil spolupráci a zamířil do pražské Sparty.

Golonka Kruppův příchod do české extraligy vítá, ale zůstává opatrný. „V Německu je úplně jiná mentalita než v Česku. Má za sebou skvělou kariéru a hráči to vědí. Musí k němu mít úctu. Nemůže se mu stát, aby přišel o své postavení nad hráči, jinak to špatně skončí. Uvidíme, jak si povede dál. Uwe má však dobrou povahu a je přátelský. Věřím, že si poradí,“ říká na adresu sparťanského vůdce střídačky, na kterého by se rád přijel podívat.

Jozef Golonka očima Uweho Kruppa

Uwe Krupp trenér Sparty Joschi je skvělý chlap „Při své práci byl (Jozef Golonka) vážný, ale vždycky se dokázal rychle zasmát a rád si dělal srandu se zkušenějšími hráči. Byl jsem velmi mladý, když jsem pod ním začínal. Stále jsem se měl co učit. Joschi mi dal šanci hrát vedle Uda Kiesslinga, který je podle mého současného názoru nejlepší obránce v historii německého hokeje.

Řekl bych, že Joschiho trenérská síla byla založena na jeho osobnosti. Nesnažil se být někým jiným. Joschi byl velice autentický a jako hráč jste hned věděli, co od něj můžete čekat, když jste vyhráli nebo prohráli zápas. Myslím si, že spousta úspěšných trenérů má tyto kvality.

Byl bych nadšený, kdyby se přijel podívat na Spartu. Joschi je skvělý chlap. Naposledy jsme se setkali v Bratislavě na mistrovství světa. Doufám, že až někdy přijede na návštěvu Prahy, tak se přijde podívat na zápas. Budu se moc těšit, když ho znovu uvidím.“

 

TIPSPORT extraliga – nejvyšší hokejová liga 2018/2019

Aktuální kolo Kompletní rozpis zápasů Tabulka Kanadské bodování hráčů Statistiky brankářů Program v TV Nová pravidla a tresty Přestupy ONLINE Sazka Fantasy extraliga

Nejvyšší domácí hokejová soutěž Tipsport extraliga startuje v pátek 14. září. Na fanoušky čeká celkem 52 kol plus play off, skupina o udržení a baráž o extraligu. Nově Tipsport extraligu vysílá vedle ČT sport i program O2 TV Sport. Program extraligy v TV sledujte zde >> Současně se v hokejové extralize zavádí nová pravidla, jejich přehled najdete zde >>Články odjinud


Články odjinud