Den, jenž sice zalil Českou republiku slunečným počasím, ale světový vzduch zalil strach, obavy a naštvání. Poté, co agresor z Ruské federace vtrhl na Ukrajinu, musí své postoje pozměnit řada institucí, ani hokej není výjimkou. O co jde? Nejbližším problémem bude dubnové pořádání turnaje EHT v Česku a to, jak se zachovat k účasti ruských hokejistů. „Dříve, nebo později musíme začít řešit tři věci,“ pronesl mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.
„Všechny mezinárodní turnaje a sportovní klání bych Rusku okamžitě odebral,“ pronesl například Dominik Hašek. Žádný div, válečné ozvěny z východu zní silně po celé Evropě. Proto i na tiskové konferenci po jednání výkonného výboru Českého hokeje padla otázka, jak se svaz postaví k ruské, nebo třeba běloruské účasti na MS. Nebo jaká bude nejbližší budoucnost ruské reprezentace na turnajích Euro Hockey Tour, kde startují ještě reprezentace Česka, Finska a Švédska.
„Informace o eskalaci konfliktu na Ukrajině přišla dnes ráno. Na dnešním výkonném výboru se toto téma neprobíralo. Ale víme, že dříve, nebo později musíme začít řešit tři věci. První je pořadatelství Ruska a to juniorského šampionátu na přelomu roku a seniorského šampionátu příští rok,“ přiblížil Zikmund první, a nejdůležitější téma, které musí světový hokej vyřešit.
V roce 2023 se v Petrohradu má konat světový šampionát. Na přelomu let 2022 a 2023 se pak v Omsku a v Novosibirsku má odehrát setkání nejlepších juniorů světa. „Celá tahle záležitost se bude řešit v rámci IIHF,“ doplnil Zikmund.

Daleko aktuálnějším problémem je ale účast ruských hokejistů na setkání Euro Hockey Tour. „Ano, druhou věcí jsou akce Euro Hockey Tour a tam budeme postupovat po dohodě s dalšími účastníky, tedy se Švédy a s Finy,“ přikývl Zikmund, že je v plánu tuhle záležitost probírat. Nejbližší klání se má odehrát v Česku na přelomu dubna a května.
A třetí věc? „Co se týče dvoustranných kontaktů mezi českou stranou a přímo s Ruskem, tak pokud jsem dobře zaznamenal, tak občanům Ruské federace nebudou rozdávána víza. Předpokládám, že druhá strana se rozhodne zareagovat recipročně. Tam se to vyřeší na politické úrovni,“ uzavřel Zikmund.
Kromě výkonnostních potíží a trenérských změn u národního celku, tak svazoví představitelé budou muset v nejbližších dnech zaujmout stanovisko k ruské agresi. Minimálně společný postup se švédským a finským svazem v otázce blížících se Českých her by byl dobrým startem.
Zprávy ze dne 28. února 2022
Ukrajinská fotbalová legenda Andrej Ševčenko na mírových protestech.
Ruský miliardář (a oligarcha) Roman Abramovič sice v posledních dnech podle svých slov předal správu Chelsea FC klubové nadaci, jenže její představitelé se jí dle BBC zdráhají převzít. Celou situaci aktuálně řeší právníci.
Zprávy ze dne 27. února 2022
K bojkotu Ruska se připojila i Albánie, která by měla proti Rusku nastoupit 2. června v základní skupině Ligy národů v Tiraně. „Albánie se nezúčastní žádných sportovních utkání s Ruskou federací, dokud neskončí okupace Ukrajiny,“ uvedl albánský ministr zahraničí Olta Xhacka. Zástupci Islandu a Izraele, kteří patří do stejné skupiny Ligy národů, zatím svůj postoj nezveřejnili.
Za svým si po jednání FIFA stojí i český fotbal. „VV FAČR schválil na svém mimořádném zasedání v neděli 27. února jednomyslné rozhodnutí, že česká národní reprezentace v žádném případě v baráži kvalifikace MS 2022 nenastoupí do případného utkání proti výběru Ruska. Na postoji FAČR a fotbalové reprezentace ČR se nic nemění ani po rozhodnutí Mezinárodní fotbalové federace FIFA nechat hrát Rusko na mezinárodní úrovni, ale na neutrální půdě, bez vlajky, hymny a pod hlavičkou Fotbalové unie Ruska,“ uvedl předseda Petr Fousek.
„Dnešní rozhodnutí FIFA je naprosto neakceptovatelné,“ napsal na Twitteru šéf polského fotbalového svazu Cezary Kulesza. „Nemáme zájem figurovat v podobných hrátkách. Náš postoj zůstává neměnný: Polský národní tým NEBUDE hrát proti Rusku, ať už se ten tým bude jmenovat jakkoliv,“ dodal rozohněně.
Anglická fotbalová asociace odmítá hrát zápasy s Ruskem na jakékoliv úrovni.
Podporu Ukrajině vyjádřili i fanoušci Chelsea a Liverpoolu před finále anglického ligového poháru.
Slávisté prožívají situaci na Ukrajině hodně těžce kvůli vazbám svých hráčů i kouče Köstla...
„Těžké časy mají jedno společné. Poznáte v nich, kdo je skutečně silný. A kdo naopak vůbec. V době ukrajinské války, kterou rozpoutali Rusové pohánění šílenstvím psychopatického diktátora Putina, se napříč Českem zvedla ohromná vlna podpory. Materiální, finanční i slovní. Fotbal se nepřidal. Zachvátily ho totiž zbabělost a strach," píše ve svém blogu Jan Vacek - více čtěte zde >>>
Podporu Ukrajině vyjadřují opět i české ligové kluby... V Boleslavi se tleskalo, Slavia také pomáhá s vybíráním peněz. Do žlutomodrých barev se oblékli i hráči Olomouce a Teplic.

