Finský Deštník. Lener popsal systém výchovy: peníze, kouči i filozofie

Finský hokejový guru Erkka Westerlund
Patrik Laine z Columbusu
Artturi Lehkonen z Colorada v souboji s Rileym Damianim z Dallasu
Sebastian Aho (vpravo) z Caroliny
Teuvo Teräväinen z Caroliny
Útočník Edmontonu Jesse Puljujärvi
Finsko na mezinárodní scéně sklízí plody systematické práce
11
Fotogalerie
Hokej
Vstoupit do diskuse (1)

Zažil jsem to období před téměř patnácti lety, kdy novou cestu finského hokeje razil jeden velice chytrý vizionář Errka Westerlund, metodik svazu a poté hlavní trenér finského národního týmu. Říkalo se mu The Hockey Professor. Často jsme diskutovali, vyměňovali si zkušenosti. Sršela z něj vždy energie a zájem, zdobila ho rozvaha, moudrost a pokora. Není divu, že stál u zrodu finského fenoménu Umbrella, tedy Deštníku, jenž brzy začal chrlit kvalitu do reprezentace i NHL.

Posun k progresu finského hokeje nastal, když v roce 2009 Finská asociace ledního hokeje (FIHA) svolala summit ve Sportovním institutu ve Vierumäki. Trenéři, agenti, skauti, vedoucí týmů, generální manažeři a další byli pozváni k tomu, aby přehodnotili strategii rozvoje hráčů. Na popud Erkky Westerlunda, hlavního trenéra finského národního týmu, se začalo pracovat s mladými hráči. Především na individuálních dovednostech, stravě, zodpovědném přístupu k tréninku i umění odpočívat.

„Klíčová je kooperace mezi kluby. Jsme malá země, pracovat společně je jediná cesta, jak přežít,“ vyhlásil Westerlund zásadní směr rozvoje.

Timo Backman, sportovní ředitel FIHA, se zasadil o to, aby svaz najal trenéry na plný úvazek pro všechny národní týmy. Ti jsou na reprezentačních akcích zhruba jen 40 dní v roce, ale zbylých 325 dní se věnují rozvoji hráčů v klubech.

Po kempu nebo turnaji navštíví trenér národního mužstva každý klub, kde jsou reprezentanti. Sedne si s hráčem a klubovým koučem, aby společně vyhodnotili, na čem bude pracovat a co má rozvíjet před další akcí. Reprezentační trenér mluví i se zahraničními kluby, pokud finští hokejisté hrají například ve Švédsku. S hráči působícími v zámoří se komunikuje prostřednictvím videa, třeba přes Skype.

Na mistrovství světa v roce 2012, které se konalo ve Stockholmu a Helsinkách, vydělal finský svaz 8,2 milionu eur a tyto peníze byly investovány zpět do programu rozvoje mládeže. Byli

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů