
Doma vás zaříznou, mladého hráče kloudně nenechají ukázat. Jó, to ve Finsku... Sem se často stáčí debata kolem výchovy hokejistů v Česku. Dojmy stranou, rozebereme si čísla! Spočítali jsme, kde v Evropě mladí hráči v minulé sezoně hráli a kde ne. Kritérium? Ročník 2004, tedy kdo a jak dával šanci borcům, kteří míří do příští dvacítky. Absolutní špičkou je Švédsko, Švýcarsko rovnou škrtněte. Vyplácí se, když výjimeční teenageři dostávají k sobě mazáka, tady vězí klíč.
Na začátek si můžeme odbourat jeden mýtus. Hledali jsme, kde nastupují hokejisté ročníku 2004 a mladší, tedy ti, kterým v minulé sezoně bylo maximálně devatenáct. A druhá finská liga neboli Mestis není král. Když vezmete i vyložený základ, že se hokejista jen ukáže, tedy berete kritérium se šesti a více zápasy? Porazí druhou finskou druhá česká 14:5.
Na naprostém vrcholu najdete Švédsko, kde v obou nejvyšších soutěžích nastupovalo dvakrát víc hráčů než v Česku a ve Finsku. Zásadní je zasadit čísla do kontextu. Česko s Finskem na tom jsou do oka stejně. Jenže v nejvyšších dvou soutěžích ve Finsku odehrálo víc než 16 zápasů 13 hráčů (v Česku 6). Naopak v Česku hrajete zase víc, 17 hráčů průměrně odehrálo aspoň 10 minut, Finsko je na devíti.
V každé dospělé soutěži platí, že potřebujete mít plán, jak výjimečného teenagera zapojit. Udělat si čárku a pak se chlubit, že nastoupil? Nebo mu opravdu vymyslet roli, která prospěje k jeho vývoji? Hádejte, co je lepší.
„Když poznáte talent, musíte kolem něj vytvořit prostředí. Ti nejlepší hráči by odešli do Kanady, kdybyste jim neslíbili, že dostanou šanci a pak jim ji reálně nedali,“ říká trenér Martin Pešout. V Karlových Varech takhle zapojoval v minulosti už od šestnácti brankáře Patrika Hamrlu s Janem Bednářem a útočníka Jiřího Kulicha. V Kometě pracoval s Martinem Nečasem .
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!
Koupit