Eliáše dojal Hlinkův klaun. Výstava NA LED! propojuje sport a umění

Video placeholder
Patrik Eliáš navštívil výstavu NA LED!
Patrik Eliáš navštívil výstavu NA LED!
Patrik Eliáš navštívil výstavu NA LED!
Trenér hokejové reprezentace Radim Rulík navštívil výstavu NA LED!
Patrik Eliáš navštívil výstavu NA LED!
Trenér reprezentačního mužstva Radim Rulík navštívil expozici NA LED!
Patrik Eliáš navštívil výstavu NA LED!
25
Fotogalerie
iSport.cz
Hokej
Začít diskusi (0)

Palác Kinských na Staroměstském náměstí v Praze ožil netradiční výstavou s názvem „NA LED!“, která propojuje dvě zdánlivě nesourodé oblasti – hokej a výtvarné umění. Výstava už přilákala tisíce návštěvníků, mezi kterými nechybí ani známé tváře z hokejového světa. Jednou z největších hvězd, která do Národní galerie zavítala, je legendární hokejista Patrik Eliáš. Kromě něj výstavu navštívil i Radim Rulík, současný trenér úřadujících mistrů světa.

„Výtvarné umění mám rád, i když nejsem odborník,“ přiznal Patrik Eliáš během prohlídky expozice. „Manželka mě do toho tak trochu zasvětila, často chodíme na výstavy a ona má k umění velmi blízko. Některá díla mě osloví víc, jiná míň, ale to je přirozené. Na této výstavě je skvělé, že se tu propojilo moje milované hokejové prostředí s výtvarným uměním.“

Eliáše nejvíc zaujal obraz od Ivana Hlinky, tragicky zesnulého legendárního hráče a trenéra, který se mimo jiné věnoval i malování. „Věděl jsem, že Ivan maloval, ale jeho dílo mě opravdu překvapilo. Ten obraz v sobě nese obrovskou dávku emocí. Připomíná mi pocit, který zažívá každý hokejista, když ví, že se jeho kariéra blíží ke konci,“ řekl Eliáš o obrazu „Smutný klaun“, jenž zachycuje postavu klauna odcházejícího z ledu.

Na výstavě jsou k vidění také díla umělců, které Eliáš osobně zná. „Sbírá především moje žena, ale i já mám doma pár věcí. Mám rád díla Krištofa Kintery a Jakuba Špaňhela, jejich práce mě vždy zaujaly. S Kinterou jsem si dokonce zahrál hokej, což je trochu kuriozita,“ dodává Eliáš s úsměvem.

Rulík: Otec maluje, ale já jsem úplný laik

Zatímco Patrik Eliáš se v uměleckém světě pohybuje už delší dobu, pro Radima Rulíka, trenéra české hokejové reprezentace, byla výstava novým zážitkem.

„Co se týče obrazů, jsem naprostý laik,“ přiznal s úsměvem Rulík. „Můj otec ale dobře maluje, doma má pár vlastních obrazů a vždy jsem obdivoval, co dokáže vytvořit.“

Rulík se během prohlídky setkal s rozmanitostí vystavených děl. „Bylo to úžasné. Vidět, jak se hokej odráží v umění od úplných počátků bruslení až po současnost, mě opravdu nadchlo,“ popsal Rulík své dojmy.

Nejvíc ho zaujal obraz od Laury Limburg, který zachycuje scénu z hokejové šatny. „Ten obraz mě celkem pobavil. Myslím, že autorka asi nikdy nebyla v opravdové hokejové kabině, protože to, jak tam vyobrazuje hráče, je hodně odlišné od reality,“ smál se Rulík.

Expozice „NA LED!“ nabízí téměř sto uměleckých děl, která zachycují hokej z různých perspektiv – od počátků bruslení na zamrzlých rybnících až po moderní zápasy na stadionech.

Velký zájem vzbuzuje také vzpomínka na legendární turnaj v Naganu 1998, kdy česká hokejová reprezentace získala olympijské zlato. Dalšími lákadly jsou umělecká díla zachycující výstavbu pražského zimního stadionu na Štvanici nebo bruslařské scény z Holandska, kde měl hokej své první historické zmínky.

Kromě výtvarných děl je výstava bohatá na emoce. Obraz „Smutný klaun“ od Ivana Hlinky je považován za nejdojemnější dílo celé expozice. „Je to jako kdyby se Hlinka snažil zachytit loučení s kariérou, a tím i s částí života, která byla neodmyslitelně spojená s ledem a hokejem,“ komentoval obraz jeden z návštěvníků.

Výstava potrvá až do 27. října 2024 a kromě samotných děl nabídne i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, semináře pro pedagogy, dětské dílny a přednášky s odborníky. V rámci výstavy probíhají také diskuse o roli hokeje v umění a kultuře.

„Tato výstava ukazuje, že umění a sport mohou jít ruku v ruce. V každém z nás vyvolávají emoce, ať už je to radost, smutek nebo hrdost. Hokej v umění není jen o hře samotné, ale i o lidech a příbězích, které se za tím vším skrývají,“ shrnul své pocity Patrik Eliáš.

Více informací o výstavě najdete na oficiálních stránkách Národní galerie nebo na webu Sport in Art, který výstavu spolupořádá za podpory Komerční banky.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů