Hokej šetří, ale drží se

Stačí letmo prolétnout hlavní témata ve všech médiích. A slovu finanční krize se nevyhnete. Jak je na tom český hokej? Nehrozí škrty, které by výrazně mohly ovlivnit i národní tým? Fanoušci zatím mohou být v klidu, panika není na místě.
Ale přesto hokejový svaz musí šetřit.
Na rozhazování není vhodná doba. Kdo se v českém hokeji pohybuje už delší dobu, nejrůznější náznaky šetření nelze přehlédnout.
Co může krize udělat s hokejem |
- Velké firmy utlumí své příspěvky, v rámci šetření omezí výdaje sponzoring - Svaz musí šetřit i tím, že své funkcionáře nevyšle na šampionát |
„Hokej není vytržený z nějaké reality, také jeho se finanční krize určitě týká. Zatím ale děláme všechno proto, aby se to na sportovní stránce nijak neprojevilo,“ říká svazový prezident Tomáš Král, který je s národním týmem v Moskvě na turnaji Channel One Cup.
Také on byl včera na palubě leteckého speciálu, který kromě české výpravy přepravoval z Malmö do Moskvy i kompletní švédskou reprezentaci. Další důkaz toho, že obě strany usilovně hledají způsob, jak ušetřit náklady.
Další radikální krok přijde při mistrovství světa ve Švýcarsku, na který neodcestují žádní funkcionáři ze svazu. V minulosti na vrcholné akce jezdili víceméně za odměnu, aby se mohli kochat pohledem na špičkový hokej.
Tentokrát nic nebude. „Za normálních okolností by si to zasloužili, ale nedá se nic dělat,“ krčí rameny Král. Svaz podle něj tímto opatřením ušetří okolo milionu a půl.
Úspory se hledají i ve vnitřní organizaci svazu. Vzhledem k tomu, že o shánění všech peněz se nově stará výhradně marketingová firma BPA, servisní svazová organice Pro Hockey.cz propouští tři zaměstnance.
Některé úpravy se provedly i přímo v organizační struktuře svazu. Ten má v současnosti 19 stálých zaměstnanců. „A nemyslím si, že by byl ještě nějaký velký prostor na snižování. Té práce je opravdu hodně,“ říká Martin Urban, generální sekretář.
Členové výkonného výboru, tedy jakési hokejové vlády, zaplaceno nedostávají. Klasickou mzdu ovšem pobírá svazový šéf Tomáš Král, což je oproti minulosti novinka. Podle informací Sportu činí Králův čistý měsíční plat kolem 58 tisíc korun.
„Tak to opravdu je,“ přiznává svazový prezident, jinak vlivný právník. „Ale můžete tam klidně i napsat, že přesně tolik peněz měsíčně vydám za benzín a za telefony. Protože to si platím sám,“ dodává s úsměvem.
Ten si hlavně oddychl, že jako hlavní krok po svém červnovém zvolení do funkce stihl dojednat dlouhodobou smlouvu s firmou BPA, která českému hokeji přinese až do roku 2013 celkem 485 milionů korun. Což ročně činí přibližně 103 milionů (dalších asi sto milionů dostává extraliga).
25 |
Až tolik milionů korun tvoří dluhy, který hokejový svaz nastřádal už od roku 2007 |
Protože pokud by svaz se společností BPA o podobně výnosném kontraktu jednal až v dnešní době, kdy finanční krize je v obchodním světě strašákem číslo jedna, Králova pozice by byla mnohem náročnější. Proto podpis přišel v nejvyšší čas.
„Pokud bychom neměli žádné závazky z minulosti a začali od bodu nula, díky této smlouvě s BPA by naše situace byla v současnosti poměrně stabilizovaná. Jenže ty dluhy musíme splácet, což je starost,“ vysvětluje Král.
Některé dluhy se kumulují už od roku 2007. Část už svaz uhradil, přesto je výše dluhů v současnosti okolo 25 milionů korun.
Právě tyto závazky přidělávají Královi vrásky na čele. Ale přesto situace není až tak kritická. „Hokej není ohrožený,“ tvrdí. A generální sekretář Martin Urban v podobném duchu dodává: „Hokej neumře, i když vládne finanční krize.“
Ale šetření je každopádně na místě.