Kontroverzní boty od Nike: poskytují výhodu? Výrobce reaguje | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: ČTKiSport.cz
7.2.2020 • 12:17

Kontroverzní boty pro maraton pod dvě hodiny. Nejsou nefér, tvrdí výrobce

Vstoupit do diskuse
0

Když Eliud Kipchoge loni zaběhl maraton ve Vídni za 1 hodinu a 59 minut, namísto oslav se vzedmula vlna kritických reakcí. Model bot od firmy Nike mu údajně poskytoval nefér výhodu. Toto nařčení však společnost odmítá. Jaká omezení nejnověji platí pro maratonské boty?K rekordnímu času na vídeňském maratonu měly keňskému běžci nepřiměřeně dopomoct boty. Model Alphafly od firmy Nike, v kterém vytrvalec závod dokončil, podle agentury Reuters měly mít trojitou karbonovou destičku.

Atletická federace kvůli tomu zpřísnila pravidla pro povolenou závodní obuv. Silniční boty nesmějí mít podrážku vyšší než 40 milimetrů a mohou mít vloženu maximálně jednu tuhou vrstvu.

Eliud Kipchoge loni vyhrál maraton ve Vídni v botách, které mu údajně poskytly nefér výhodu
Eliud Kipchoge loni vyhrál maraton ve Vídni v botách, které mu údajně poskytly nefér výhodu

Výrobce se však proti tomuto nařčení ohradil s tím, že si Nike sice nechal v roce 2018 patentovat boty s trojitou tuhou deskou, avšak ty se na trh zatím nedostaly.

„Nevyrábíme běžecké boty se třemi destičkami,“ sdělila firma agentuře Reuters. „Jsme rádi, že série Nike Zoom Vaporfly a Nike Zoom Alphafly NEXT% zůstávají povolené,“ doplnila.

Nike ve středu představil novou verzi kontroverzních bot Alphafly, která tyto požadavky také splňuje. Model bude mít podrážku vysokou 39,5 milimetru se vzduchovými polštářky a jednou zvlněnou karbonovou deskou.

Firma ji musí uvést do prodeje, aby v ní vytrvalci mohli odběhnout závody na olympijských hrách v Tokiu. Světová atletika (WA) totiž také s platností od 30. dubna zakázala závodění v prototypech. V soutěži mohou běžci obouvat jen modely, které jsou minimálně čtyři měsíce před tím volně dostupné na trhu.


Témata:  běhběžecmaratonrekordsportobuvReutersEliud KipchogeNikeVídeňOlympijské hryTokio
Vstoupit do diskuse
0
Další články autora

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

Jízdní kola * Elektrokola * Elektrokoloběžky * Tenisové vybavení na Heureka.cz

23. srpna 2020
Praha
Výsledky
12. září 2020
Brno
Výsledky
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud