Když Eliud Kipchoge loni zaběhl maraton ve Vídni za 1 hodinu a 59 minut, namísto oslav se vzedmula vlna kritických reakcí. Model bot od firmy Nike mu údajně poskytoval nefér výhodu. Toto nařčení však společnost odmítá. Jaká omezení nejnověji platí pro maratonské boty?
K rekordnímu času na vídeňském maratonu měly keňskému běžci nepřiměřeně dopomoct boty. Model Alphafly od firmy Nike, v kterém vytrvalec závod dokončil, podle agentury Reuters měly mít trojitou karbonovou destičku.
Atletická federace kvůli tomu zpřísnila pravidla pro povolenou závodní obuv. Silniční boty nesmějí mít podrážku vyšší než 40 milimetrů a mohou mít vloženu maximálně jednu tuhou vrstvu.
Výrobce se však proti tomuto nařčení ohradil s tím, že si Nike sice nechal v roce 2018 patentovat boty s trojitou tuhou deskou, avšak ty se na trh zatím nedostaly.
„Nevyrábíme běžecké boty se třemi destičkami,“ sdělila firma agentuře Reuters. „Jsme rádi, že série Nike Zoom Vaporfly a Nike Zoom Alphafly NEXT% zůstávají povolené,“ doplnila.
Nike ve středu představil novou verzi kontroverzních bot Alphafly, která tyto požadavky také splňuje. Model bude mít podrážku vysokou 39,5 milimetru se vzduchovými polštářky a jednou zvlněnou karbonovou deskou.
Firma ji musí uvést do prodeje, aby v ní vytrvalci mohli odběhnout závody na olympijských hrách v Tokiu. Světová atletika (WA) totiž také s platností od 30. dubna zakázala závodění v prototypech. V soutěži mohou běžci obouvat jen modely, které jsou minimálně čtyři měsíce před tím volně dostupné na trhu.