Novak Djokovič a jeho jídelníček: dětství s pizzou, krize a zvrat s dietou | iSportLIFE | iSport.cz
24.1.2020 • 10:00

Novak Djokovič a jeho jídelníček: dětství s pizzou, krize a zvrat s dietou

Podle srbského tenisty Novaka Djokoviče stojí za velkou částí jeho úspěchu především správná strava. Zjistěte, proč vyřadil ze svého jídelníčku lepek a proč se nepovažuje za vegana.Když byl Djokovič malý, jeho rodiče vlastnili pizzerii, kde se celá rodina pravidelně stravovala. Že mu konzumace jídla s obsahem lepku způsobuje zdravotní problémy si uvědomil až v roce 2010.

Podle Novaka Djokoviče může za jeho úspěch z velké část úspěch správná strava
Podle Novaka Djokoviče může za jeho úspěch z velké část úspěch správná strava

Ve čtvrtfinále Australian Open v zápase s Jo-Wilfriedou Tsongem Djokovič vedl 2:1 na sety. Na Srba dolehla krize, měl problémy s dýcháním, cítil se vyčerpaný a během přestávky se dokonce musel jít vyzvracet. Z grandslamového turnaje nakonec po tomto zápase vypadl.

Když sportovec přišel na konzultaci k doktoru ​​Igoru Cetojevičovi, srbský specialista na výživu mu sdělil své podezření na intoleranci lepku.

Doporučil mu krevní testy, které později prokázaly, že tenistovo tělo je silně intolerantní vůči pšenici, mléčným výrobkům a je mírně citlivé na rajčata.

Na rozdíl od svého kolegy Rafaela Nadala, který si před důležitými zápasy dopřává jogurt s toustem, Djokovič všechny podobné produkty vyřadil a svůj jídelníček založil především na rostlinné stravě.

Djokovičovo nadšení pro tento typ stravování vedl k tomu, že si v roce 2016 otevřel vlastní veganskou restauraci Eqvita v Monte Carlu. Kromě toho se stal také výkonným producentem dokumentu Game Changers, přibližujícího životy špičkových sportovců, kteří se rozhodli přejít na rostlinnou stravu.

„Jsem šťastný, že můžu být součástí zajímavé skupiny lidí, kteří se pohybují v oblasti sportu, filmovém průmyslu, různých oblastí života, velmi úspěšných lidí, kteří jedí rostlinnou stravu, jsou zdraví, šťastní a úspěšní v tom, co dělají," prohlásil.

Ačkoliv Novak Djokovič dodržuje jídelníček založený především na rostlinné stravě, sám sebe za vegana označovat nechce. Občasně si totiž dopřává kvalitní bílé maso a ryby, které oživují jeho jídelníček a dodávají mu potřebné živiny. Své stravovací návyky detailněji popsal již dříve ve své knize Naservírujte si vítězství.


Další články autora
 

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

26. dubna 2020
Praha
Už brzy
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud