Tip pro spořílky: vyzkoušejte boty 2v1 a nekupujte dvoje | iSportLIFE | iSport.cz
10.5.2019 • 05:00

Jedna obuv do hor i na běh? Vyzkoušejte "hybridy" a ušetříte

Turistické boty jsou spolehlivé a pevné, ale zároveň tuhé a těžké. Běžecké modely mají neuvěřitelnou měkkost, prodyšnost a nízkou hmotnost, ale kotníky nepodrží tak dobře. A co takhle vyzkoušet boty, které kombinují výhody obou kategorii?Do hor se odjakživa vyráželo v pevných turistických botách. Jejich nespornou výhodou je pevnost a spolehlivost i v tom nejnáročnějším kamenitém terénu. Za tyto vlastnosti ale platíte velmi vysokou hmotností, robustností a celkově nižším komfortem uvnitř boty. Většina turistických aktivit se navíc odehrává na technicky nenáročných cestách a pěšinách, kde výhody pevných bot příliš nevyužijete.

I z toho důvodu je čím dál oblíbenější chodit do hor v běžeckých botách do terénu. Ty jsou mnohem lehčí, měkčí i prodyšnější. Pro většinu lidí navíc poskytují dostatečnou míru ochrany i zpevnění chodidla, takže v takové botě se dá absolvovat jakýkoliv výšlap nejen v českých horách.

Ne vždy ale musí být nízké běžecké boty to pravé. Někdy se zkrátka hodí vysoký svršek fixující kotník a celkově pevnější bota. Může to být z důvodu nestabilních kotníků, nebo jenom tím, že budete šlapat s těžkým batohem na zádech. Pokud vás běžecké boty nadchly svým pohodlím a lehkostí, ale pevný vysoký svršek je pro vás nutnost, pak vás bude zajímat nově vznikající kategorie hybridních bot, které si berou to nejlepší z běžeckých i turistických modelů.

Hoka One One ArkaliHoka One One ArkaliFoto Hoka One One

Hybridní boty na lehkou truristiku

Tato kategorie bot zatím nemá jednotný název, ale často se setkáte s pojmy jako je speed hiking, lehká turistika, nebo horský trénink. V praxi tyto boty počítají s tím, že většinu času strávíte chůzí ve svižnějším tempu a čas od času budete chtít popoběhnout. I pro neběžce ale mohou být tyto boty velmi zajímavé.

Od chodidla dolů se obvykle jedná o čistě běžeckou konstrukci postavenou na spolehlivém gumovém vzorku a velmi měkkém pěnovém tlumení. Chybět nesmí ochrana boty proti proražení ostrými kameny i spolehlivá stabilizace pro pohyb v nezpevněném terénu.

Od chodidla nahoru jsou pak tyto boty více turistické, než běžecké. Místo lehké síťoviny se setkáte s kůží a dalšími pevnými materiály, velmi často doplněnými o nepromokavou membránu. Výška svršku je vytažená až nad kotník pro spolehlivé zafixování chodidel a boty tak skvěle fungují i s velkou zátěží na zádech, nebo v okamžiku, kdy vám boty pod kotník přijdou příliš nestabilní.

To vše při zachování technických parametrů, které jsou mnohem blíže běžeckým, než turistickým modelům. Řeč je především o velmi vysokém pohodlí, měkkém tlumení a nízké hmotnosti.

Konkrétní značky a modely

Pokud vás zajímají konkrétní modely, pak doporučujeme zaostřit na značky Hoka One One, Inov-8 a Salewa. Tito tři výrobci v současnosti nabízí velmi zajímavé boty s výše popsanými vlastnostmi.

Milovníci extrémně pohodlných bot se jistě zhlédnou v modelech Arkali, Toa, nebo Kahu od Hoka One One. Vyznavači kontaktních a přesných bot budou nadšení z Roclite 345 GTX od Inov-8 a tyto dvě značky doplňuje Salewa se svými Ultra Flex Mid, které budou na půl cesty mezi zmíněnými Hokami a Inov-8.

Hoka One One ArkaliHoka One One ArkaliFoto Hoka One One

Inov-8 Roclite G 345 GTX
Inov-8 Roclite G 345 GTX
 


Další články autora
 
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud