TEST: Inov-8 F-lite 230 jako skvělá univerzálka. Funguje v posilovně i při běhu | iSportLIFE | iSport.cz
29.6.2019 • 05:00

TEST: Inov-8 F-lite 230 jako skvělá univerzálka. Funguje v posilovně i při běhu

Sportovní boty vhodné na běhání i do posilovny? Tyto na první pohled protichůdné požadavky nemusí být překážkou. Inov-8 oživil svou legendární botu F-lite 230 a přichází tak s živoucím důkazem, že hybridní bota nemusí být o kompromisech.



Jaké jsou hlavní požadavky na indoorovou botu pro crossfit a fitness? Je to především odolnost, pevnost a stabilita. Extrémně měkké běžecké boty se pod vámi totiž budou nepříjemně propadat a příliš dobře vám neposlouží ani obvyklý lehký a prodyšný svršek, který u běžecých bot nemusí řešit žádné pohyby do stran.

Na základě tohoto odstavce by se mohlo zdát, že boty na indoorový trénink nikdy nemohou sloužit jako kvalitní běžecká obuv a naopak. Pokud se ale správně přistoupí k řešení jednotlivých konfliktů mezi požadavky, pak je výsledek nad očekávání povedený a právě to je i příklad Inov-8 F-lite G 230 verze 2.

TEST: Inov-8 F-lite 230 je skvělá univerzálka do posilovny i na běháníTEST: Inov-8 F-lite 230 je skvělá univerzálka do posilovny i na běháníFoto Vít Kněžínek

Pevný a zároveň pohodlný svršek

INOV-8 F-LITE G 230 v2

hmotnost: 230 gr (UK8)

drop: 3 mm

výška tlumení: 9 mm v patě

cena: 3290,- Kč

klady:

  • univerzální využití na indoorové aktivity i běh
  • pohodlný, pevný a odolný svršek z materiálu Cordura air flow
  • podrážka s grafénem má skvělý poměr mezi přilnavostí a odolností

zápory:

  • svršek boty nemusí sedět sportovcům s širokým tvarem chodidla
  • nižší míra tlumení není vhodná pro začínající a těžší běžce

Konflikt číslo jedna vzniká v oblasti svršku. Jak už bylo řečeno, u běžeckých bot se používají co nejlehčí a nejprodyšnější materiály, které jsou jen lehce zpevněné kolem nártu. Jakmile ale v takové botě budete prudce měnit směr, nebo jí zatěžovat do strany, tak vám v lepším případě nebude držet chodidlo a v tom horším svršek roztrhnete.

Inov-8 proto vsadil na materiál Cordura air flow. Corduru asi není potřeba dlouze představovat. Jedná se o extrémně pevný materiál, který se používá například u batohů, nebo vybavení do náročných podmínek. Technologie air flow ale způsobuje, že je cordurový svršek až nečekaně pohodlný a co je nejdůležitější - skvěle prodyšný. F-lite G 230 je díky tomu bota se skvělým uchycením a fixací chodidla při zachování potřebného komfortu pro běh.

Svršek je napnutý na kopytě střední šířky a bez větších problémů by měl sedět většině lidí. Problém budou mít pouze běžci s velmi širokým tvarem chodidla. Cordura je v přední části doplněna o gumový chránič prstů a maximální stabilitu zajišťují 3D tištěné výztuhy kolem nártu.

Tlumení, které se neboří

Svršek bychom měli. Čas se podívat na konflikt číslo dvě, na který narazíte u tlumicí vrstvy. Ideální boty na crossfit a podobné disciplíny jsou tvrdé a pro běh naprosto nevhodné. Počítá se totiž s tím, že při tréninku budete pracovat s těžkým závažím a bota se pod vámi nesmí kroutit a bořit. 

F-lite tento problém obchází elegantním způsobem. Čistokrevné crossfitové boty na tom budou se stabilitou a pevností jistě o kus dál, ale poměr komfortu potřebného pro běh a pevnosti potřebné pro cvičení je u F-lite 230 vynikající.

Mezipodešev je tvořena tenkou vrstvou EVA pěny, která se díky malé mohutnosti nemá kam bořit. Zároveň je ale použitá pěna dostatečně měkká, aby se v této botě dalo skvěle běhat. Nízká vrstva tlumení vybízí především k závodnímu použití na kratších tratích, ale zkušenější běžci s dopadem přes střed chodidla se nemusí F-litu bát ani u delších distancí.

Jedná o botu z dílny značky Inov-8, a tak je extrémně vysoká flexbilita, která se společně s nízkým dropem stará o to, že boty působí na noze přirozeně při jakémkoliv pohybu, samozřejmostí. Hmotnost ve velikosti UK 8 činí 230 gramů.

Podrážka s grafénem

Třešničkou na dortu je přítomnost grafénu v podešvi. Tento nobelovou cenou ověnčený materiál má na svědomí, že použitá podrážka s maximální přilnavostí, která by se za normálních okolností velmi rychle obrousila, nyní vydrží mnohem víc. Poměr mezi přilnavostí a odolností je tak jeden z nejlepších na trhu.

Tvar vzorku je spíše hladší a kromě indoorových disciplín se F-lite G 230 v2 hodí především pro běh na pásu, asfaltu, šotolině a tvrdém povrchu obecně.

Ve výsledku je Inov-8 F-lite G 230 v2 skvělým univerzálem, který poslouží venku i uvnitř. Nižší míra tlumení omezuje využití pro zkušenější a lehčí běžce, kteří si ale tuto botu velmi pravděpodobně zamilují jako všestrannou univerzálku.

TEST: Inov-8 F-lite 230 je skvělá univerzálka do posilovny i na běháníTEST: Inov-8 F-lite 230 je skvělá univerzálka do posilovny i na běháníFoto Vít Kněžínek

TEST: Inov-8 F-lite 230 je skvělá univerzálka do posilovny i na běhání
TEST: Inov-8 F-lite 230 je skvělá univerzálka do posilovny i na běhání


Další články autora
 
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Výsledky
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud