Deset rad, jak nenaletět. Odborník na výživu, nebo šarlatán?
Zdravý životní styl je v dnešní době velkým trendem. Kvůli štíhlé postavě a zdravému tělu neváhají mnozí z nás vynaložit nemalé peníze za služby výživových specialistů. Jak však poznat specialistu od samozvaného odborníka? To vám poradí ředitel Aliance výživových poradců Ivan Mach.
S odborníky na výživu jako by se roztrhl pytel. Stačí jen zapátrat na internetu a máte během pár sekund nespočet nabídek na nutriční poradenství a další služby v oblasti stravování. Podle ředitele Aliance výživových poradců Ivana Macha, však lze poskytovat kvalitní výživové poradenství prostřednictvím internetu jen stěží.
„Poradcovým úkolem není jen stanovení výživových chyb a sestavení správného jídelníčku. Poradce si musí také klást otázku, zdali je klient vůbec schopný jeho doporučení realizovat. Důležité je také odhalit příčinu špatného stravování, které může mít souvislost i s oblastí psychiky. Poradce by měl vést klienta k zodpovědnosti a také pozitivně jej motivovat. Položme si tedy otázku: lze seriózně pracovat s psychikou klienta po internetu? Jsem přesvědčen, že bez osobního styku poradce a klienta to nelze,“ říká.
Osobní konzultace s výživovým specialistou vám tak nepochybně dávají daleko větší šanci vyzrát nad problémy se stravováním . Někteří poradci dokonce nabízí úvodní konzultaci zdarma, díky čemuž si můžete nezávazně vyzkoušet jejich přístup. V žádném případě se však nenechejte vmanévrovat do něčeho, co sami nechcete. Mějte na paměti, že jde o váš čas, vynaložené úsilí i peníze, a mělo by tak být jen na vás, do čeho je investujete.
Počítejte s tím, že dobrý výživový specialista o vás bude chtít zjistit co nejvíce informací. Bude ho zajímat nejen váš věk, zdravotní stav nebo chuťové návyky, ale řeč by měla přijít i na rodinný život, zaměstnání nebo finanční možnosti. Všechny tyto poznatky hrají roli při sestavování vhodného výživového plánu. Jinak bude totiž zřejmě vypadat jídelníček člověka, který pracuje na denní směny v kanceláři. Jiný přístup vyžaduje člověk, který pracuje ve směnném provozu a má fyzicky náročné zaměstnání.
Mějte však na paměti, že výživový poradce není lékař a není v jeho možnostech předepisovat léky. Pokud vás tak trápí akutní zdravotní problém, neváhejte navštívit lékaře, který může provést kompletní vyšetření vašeho těla případně vás doporučit k dalším specialistům. Výživové poradenství je volnou živoností, k jejímuž vykonávání není nutné mít speciální vzdělání. To však ještě nutně nemusí znamenat, že vám výživový poradce není schopný kvalifikovaně poradit v oblasti výživy. Je však nepochybně na míste informovat se o jeho zkušenostech, referencích případě absolvovaných kurzech.
Co by měl podle Ivana Macha umět kvalifikovaný specialista?
1. Na míru klientovi sestavit dlouhodobý jídelníček a přitom zohlednit jeho zdravotní stav, věk, rodinný život, možnosti v zaměstnání, chuťové návyky a v neposlední řadě i finanční možnosti. |
2. Specialista by měl mít stále na mysli cíl, kterého chce klient dosáhnout (nemusí přitom jít vždy jen o hubnutí). Postupem času by měl najít příčinu toho, proč se klientovi zatím nedařilo cíl naplnit. |
3. Dát klientovi speciální doporučení pro případ dovolené nebo jiných situací, ve kterých není možné dodržovat dlouhodobý jídelníček. |
4. Dát sportovcům nebo lidem s větší fyzickou námahou taková doporučení, která se slučují s jejich životním stylem. |
5. Umět neomylně stanovit výživové hodnoty potravin a jídel, s nimiž se klient běžně setkává v supermarketech nebo restauracích. |
6. Hledat způsob, jak klienta naučit odstranit špatné a zakořeněné stravovací návyky. |
7. Umět nalézt kompromis mezi skutečnou potřebou energie a energetickou hodnotou naší stravy. |
8. Poradit, jak snížit hladinu cholesterolu v krvi, a to bez léků. |
9. Vybrat vhodné a potřebné doplňky stravy (vitaminy a minerály), které by podpořily úsilí klienta. |
10. Výživový specialista by měl mít řadu zkušeností a referencí, kterými se před klientem neváhá pochlubit. |