Dejte na dovolené šanci exotickým sportům. Trénink Muay Thai, pak šnorchlování | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: Markéta Karvaiová
28.6.2019 • 05:00

Dejte na dovolené šanci exotickým sportům. Trénink Muay Thai, pak šnorchlování

 • Šnorchlování patří mezi bezpečnější a klidnější sportovní aktivity u moře.

  Chcete svou dovolenou letos pojmout aktivně? Ochutnejte jeden ze sportů, které jsou v exotických krajinách k vyzkoušení na každém kroku. Pokud se vám zalíbí, řada z nich je pak dostupná i v Česku. Chytne vás za srdce thaibox, nebo se odvážíte vylézt třeba na surfařské prkno?

 • Kiteboarding/kitesurfing

  Láká vás voda, slunce a svištění větru? Kitesurfing je momentálně na vzestupu. Spočívá v jízdě ve vodě na prkně, které žene dopředu drak poháněný větrem. Ideální vodní lokality, kde si kitování vyzkoušet, jsou tedy všude, kde fouká. Jedná se o sport otevřený všem věkovým kategoriím, od dětí po prarodiče. Stačí silné tělo a zdravé srdce. Při jízdě se zapojují všechny svalové skupiny, protože intenzivně pracují jak nohy, tak ruce ovládající draka. Na kitu získáte neuvěřitelný pocit svobody a naučíte se ovládat dva přírodní živly najednou ve svůj prospěch.

  Každý kiter začíná na souši. Před položením prkna do vody je důležité naučit se nejdřív ovládat malého i velkého draka a seznámit se s bezpečnostní systémy. Do začátku si najděte zkušeného instruktora. Nejen že přiskočí v případě potíží, ale také určí vhodnou sílu větru a najde to správné místo k nácviku.

  Oblíbené lokality: Brazílie, Egypt, Karibik, Kapské město, Mexiko, Španělsko (Tarifa), Řecko, Itálie, Maroko, Německo (Rujána), Polsko (poloostrov Hel), tuzemsko (Nové Mlýny)

  Historie: první pokusy využít draka jako tažnou sílu, byly zaznamenány už ve 13. století v Číně. Od té doby prošel drak dlouhým technologickým vývojem – pro využití ve sportu ale našel uplatnění až ve 20. století. Samotný zrod kiteboardingu se těžko datuje. První školy, které vyšvihly na výsluní, vznikaly po světě od roku 1998. Stejného roku se konaly první závody na hawaiském ostrově Maui.

  Láká vás voda, slunce a svištění větru? Kitesurfing je momentálně na vzestupu. Láká vás voda, slunce a svištění větru? Kitesurfing je momentálně na vzestupu.Foto profimedia.cz

 • Wakeboarding

  Užíváte si svištění po sjezdovce na snowboardu? Pak možná budete chtít dát šanci wakeboardingu. Na vodním prkně snowboardový um sice příliš nevyužijete, protože na wakeboardu je rozložení váhy jiné, pomůže vám ale s balancem a překonáváním strachu. Prkno čeřící vodu je tažené ocelovým lanem, kterého se wakeboardista při jízdě drží. Tento druh extrémního sportu si můžete vyzkoušet ve speciálních wakeparcích na klidných vodních plochách jezer, lomů a přehrad. Obdobou je jízda na prkně za lodí, která je vhodná spíš pro zkušenější jezdce.

  Nejjednodušší možností pro začátečníky je zvolit vlek ovládaný instruktorem, na kterém se bez problémů naučí nasednout už během prvních pokusů. Právě nasednutí totiž bývá největší výzvou. Automatické vleky ve velkých wakeparcích, na kterých může jezdit víc lidí najednou, je nutné chytit za pohybu. Prkno na wakeboarding může mít různé druhy vázání. Při nácviku prvních jízd se používají nazouvací boty, které se později vymění za pevné boty podobné těm snowboardovým.

  Oblíbené lokality: Španělsko (Embalse de la Breña), Slovinsko (jezero Bled), Thajsko (Chiang Mai Grand Canyon), Kalifornie (jezero Tahoe), Řecko (záliv Neorion), Itálie (jezero Como), Rusko (Anapa), tuzemsko (Stráž pod Ralskem, Seč, Karvánky, Jedovnice, Těrlicko, Hlučín, Praha Hostivař a Džbán, Merkur u Brna, aj.)

  Historie: za počátek wakeboardingu se považuje výroba prkna nazvaného skurfer – křížence surfařského prkna a vodních lyží. Vyrobil ho surfař ze San Diega. Jezdit na něm ale nebylo snadné a technologické inovace potřebovalo jako sůl. Ty mu přidal opět Američan Herb O'Brien, když uvedl první model wakeboardu Hyperlite. Ten odstartoval masivní nárůst zájmu o sport, který je dnes známý jako wakeboarding.

  Užíváte si svištění po sjezdovce na snowboardu? Pak možná budete chtít dát šanci wakeboardingu. Užíváte si svištění po sjezdovce na snowboardu? Pak možná budete chtít dát šanci wakeboardingu.Foto profimedia.cz

 • Šnorchlování


  Šnorchlování patří mezi bezpečnější a klidnější sportovní aktivity u moře. Díky šnorchlu a potápěcím brýlím, nebo rovnou speciální masce, se vám otevře nádherný svět pod vodní hladinou. Šnorchlovat mohou s využitím záchranné vesty i neplavci. Ti zkušenější, kteří se zvládnou se šnorchlem i potopit, mohou svou výbavu rozšířit o plavecké ploutve, díky kterým se snáz dostanou do větších hloubek.

  U moře se šnorchlování často nabízí i jako zpestření organizovaných výletů lodí, která zakotví na místě s fascinujícím podmořským děním.

  Oblíbené lokality: Srí Lanka (Kalpitya), S. Amerika (Panenské ostrovy), Austrálie (Velký bariérový útes), ostrovy jižního Thajska (Koh Lipe), Vietnam (Phu Quoc, Nha Trang)

  Historie: šnorchlování sahá tisíce let zpátky, zhruba do 2300 př.n.l. Člověka už od pradávna fascinovalo objevovat podmořský svět. Zmínky o prvních potápěčských systémech lze najít třeba u řeckých velikánů – Hérodota či Aristotela. Vývoj potápěčského zvonu umožňujícího dýchat pod hladinou inicioval například Alexandr Veliký v roce 332 př.n.l. Technologicky vyzrálejší vybavení založené na podobném principu testovali v roce 1533 dva řečtí potápěči ve Španělsku na řece Tagus.

  Šnorchlování patří mezi bezpečnější a klidnější sportovní aktivity u moře. Šnorchlování patří mezi bezpečnější a klidnější sportovní aktivity u moře.Foto profimedia.cz

 • Surfování

  Surfování je jedním z nejtěžších a nejkomplexnějších sportů na světě. Podmínky se navíc neustále mění v závislosti na počasí. Využívají se při něm různé velikosti prken s nižší nebo vyšší tvrdostí. Surfaři sjíždějí po nezlomených mořských vlnách a nechávají se kontrolovaně unášet silou oceánu.

  Každý začátečník se ale zprvu drží téměř u pláže. Teprve až je schopen plavat na surfu proti vlnám, chytit vlnu a správně se postavit, jde se dál… Prkno se používá měkčí a větší než u pokročilých surfařů, protože je ve vodě stabilnější. První lekce se neobejde bez kvalitního instruktora, který umí zhodnotit vhodné podmínky a může poskytnout i veškeré vybavení. V populárních oblastech na surfování jsou často nabízeny individuální či skupinové kurzy, které nabízejí i přepravu na místo, sportovní oblečení, popřípadě i fotodokumentaci celé lekce či video pořízené dronem.

  V Čechách je možné si nácvik surfingu vyzkoušet v pražské Surf Areně, kterou navštívila třeba i herečka a zpěvačka Olga Lounová.

  Oblíbené lokality: Indonésie, Kanárské ostrovy, Portugalsko, Austrálie, Mexiko, Taiwan, Barbados, Hawai, Kalifornie, Maledivy, Filipíny

  Historie: první zmínky o surfingu pocházejí z Havaje koncem 18. století, kde byl v té době součástí tehdejší kultury. Na Havaj se surfing dostal z Polynésie. Moderní surfařská vlna přišla ale až po 2. světové válce a zasáhla opět nejvíce Havaj a spolu s ním pobřeží Kalifornie.

  Surfování je jedním z nejtěžších a nejkomplexnějších sportů na světě. Surfování je jedním z nejtěžších a nejkomplexnějších sportů na světě.Foto profimedia.cz

 • Thajský box

  Bojové umění původem z Thajska s více než tisíciletou historií se vyznačuje využíváním kopů, úderů pěstmi i lokty. Přináší hned několik benefitů najednou: Dokáže spálit až 800 kalorií za hodinu, učí disciplíně, zvedá sebevědomí a navrch přináší účinnou sebeobranu.

  Muay Thai se dnes vyučuje po celém světě, nejvíce ale frčí kde jinde než v Thajsku. Na každém rohu je tam možné narazit na tělocvičnu či posilovnu nabízející lekce v angličtině, ať už hromadné sparingy organizované jako fitness lekce nebo individuální hodiny s plnou pozorností trenéra.

  Připravte se, že u boxu se pořádně zapotíte. Na první lekci se naučíte základní postoj, přešlapování a kombinaci prvních úderů, které si vyzkoušíte nejprve bez rukavic, potom s nimi. Lekce Muay Thai jsou obvykle prokládány také posilováním a kardio tréninkem, který udrží tělo pěkně zahřáté. Pokud vás bude trenér během sklapovaček bouchat po každém sedu do břicha, neděste se. Jedná se o obvyklou praktiku, která slouží k aktivování svalů a přispívá k efektivnějšímu cvičení.

  Oblíbené lokality: Thajsko (Chiang Mail, Krabi, Bangkok, Pai, Phetchabun, Koh Samui aj.)

  Historie: vyvinul se z bojového umění Muay Boran a má více než tisíciletou tradici. Muaythai byl primární a nejúčinnější způsob sebeobrany používaný válečníky asijských zemí. Po uklidnění válečných konfliktů se souboje odehrávaly převážně na tržištích. Později začaly vznikat specializované stadiony a zápasy se přesunuly do klasického ringu.

  Šnorchlování patří mezi bezpečnější a klidnější sportovní aktivity u moře. Šnorchlování patří mezi bezpečnější a klidnější sportovní aktivity u moře.Foto profimedia.cz


Další články autora
 

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří trackovací aplikace Superlife pro nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Výsledky
5 Říčany,
les: 9. 11.
Výsledky

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud