Jordan Nobbsová, hráčka Arsenalu tvrdí: Menstruace může za zranění kolene | iSportLIFE | iSport.cz
24.5.2019 • 09:30

Anglická hvězda přišla o MS žen. Za zranění může menstruace, hlásí záložnice

Úraz je pro každého sportovce doslova noční můrou. Své o tom ví i záložnice Arsenalu a zástupkyně kapitánky anglické reprezentace Jordan Nobbsová, kterou zranění zkříženého vazu kolene připravilo o vrchol sezony v podobě mistrovství světa ve fotbale žen. O to víc k zlosti je, že kdyby byla muž, tyto problémy by nejspíš vůbec řešit nemusela. Podle jejích slov totiž za zranění může menstruace.Fotbalová záložnice Arsenalu Jordan Nobbsová (26) musí kvůli zranění kolene, které prodělala v listopadu, vynechat letošní světový šampionát žen, jenž startuje v létě. Hráčka se domnívá, že faktorem, který mohl významně přispět k jejímu zranění, byla menstruace.

"Nemohu samozřejmě s jistotou říct, zdali menstruace může za mé zranění. Faktem však je, že existuje spousta žen, u kterých došlo k úrazu právě v době jejich cyklu," tvrdí Jordan Nobbsová.

Fotbalistka Arsenalu Jordan Nobbsová
Fotbalistka Arsenalu Jordan Nobbsová

Výzkumy, které by jasně prokázaly spojitost mezi menstruačním cyklem a úrazy zkříženého vazu kolene, zatím chybí. Bylo však zjištěno, že tento druh zranění postihuje častěji ženy. Na vině může být estrogen – hormon, který se uvolňuje v těle žen během menstruace. Jeho uvolňování vede k větší pružnosti kloubů, která může vyústit při prudkém pohybu kolene až ke zranění.

Anglický institut sportu za podpory fotbalové asociace zahájil kampaň SmartHer, určenou na podporu aktivních žen. Prostřednictvím vzdělávacích kurzů, inovací, výzkumu a spolupráce chtějí zvýšit povědomí o důležitých faktorech, které ovlivňují ženský sport. Těmi je kromě menstruace například i správná opora prsou během tréninku.

Nutnost dalšího vzdělávání a výzkumů v této oblasti zdůrazňuje také Jordan Nobbsová. "Kolik toho vědí kluby, fyzioterapeuti a vědci o tom, co se děje v našem těle v období menstruace? Je potřeba realizovat další výzkumy a získat tak více informací, aby se u žen, které pravidelně trénují, minimalizovalo riziko zranění," uzavřela.


Další články autora
 
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Přihlásit se
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud