Adam Nenadál
21. října 2021 • 12:40

„Tajemný muž“ Krejčí. Kdo je vlastně pátý Čech, který nastoupil v NBA?

Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Nechutný závěr poháru. Bitky fanoušků a zásah policie na hřišti
SESTŘIH: Plzeň - Sparta 1:2. Letenští mají double! Rozhodl Birmančevič
VŠECHNA VIDEA ZDE

BLOG ADAMA NENADÁLA | 20. říjen 2021 bude v historii českého basketbalu zapsán písmem z nejvýraznějších: vůbec poprvé se stalo, aby k zápasům NBA vyběhli hned dva borci z Česka. Tomáš Satoranský v New Orleans určitě vyhlíží větší vytížení, než necelých devět minut, které odehrál proti Philadelphii. Zato v případě Víta Krejčího jsou i pouhé tři minutky v dresu Oklahomy při prohře s Utahem skvělým startem. Kdo je vlastně pátý Čech, který nastoupil v NBA?Na soupiskách týmů v nejlepší basketbalové lize je v právě načaté sezoně 109 hráčů z 39 zemí, kteří se nenarodili v USA. Mezi nimi jsou poprvé v historii hned dva Češi. Troufám si tvrdit, že zatímco kariéru Tomáše Satoranského sledují i ti, kterým jinak basketbal moc neříká, Vít Krejčí se dosud pohyboval jaksi mimo radar největšího zájmu českých fanoušků.

Částečně to ale platí (nebo platilo) i pro basketbalem poblázněnou Oklahomu. „Krejčí je tajemným mužem sestavy Thunder,“ napsal největší místní deník Oklahoman před startem tohoto ročníku NBA. „Celou minulou sezonu strávil rehabilitací zraněného kolene, a i když je teď zdravý, předpokládá se, že většinu minut odehraje v rezervním týmu.“

To všechno sedí. A je pravda, že 21letý rozehrávač teprve čeká na výraznější zápis do povědomí fanoušků v Česku i v USA. Vždyť v „dospělém“ basketbalu si Krejčí před rok starým zraněním teprve zvykal na pořádnou minutáž v Zaragoze: zatímco Satoranský odcházel v roce 2016 do NBA jako hotový hráč a opora Barcelony, jeho následovník je stále „jen“ talentovaným příslibem. Důkazem budiž i fakt, že když na něj Thunder při loňském draftu ve 2. kole ukázali, bylo to pro zámořské analytiky jedním z překvapení každoročního výběru mladíků.

Myslím ale, že Krejčího velká chvíle jednou přijde. Ať už v NBA, nebo v reprezentačním dresu. A tři minuty hned v prvním zápase sezony (byť za dávno rozhodnutého stavu) mě v tom jen utvrdily.

Kde se ve mně bere to přesvědčení?

Předně: dvoumetrových rozehrávačů neběhá moc ani v NBA. Přestože Krejčí není typickou jedničkou (jeho pozice je spíše combo-guard), má na elitní soutěž elitní fyzické parametry. Rehabilitaci kolena využil mimo jiné k tomu, aby nabral svalovou hmotu. „Zesílil jsem. Za dobu, co jsem tady, jsem nabral asi sedm kilo,“ hlásil spokojeně na začátku září z Oklahomy.

Pak je tu jeho povaha. „On hraje hodně drze, což spoustě mladých hráčů chybí,“ říká na Krejčího adresu Tomáš Satoranský. „To je určitě jeho největší výhoda. Musím se přiznat, že mám tyhle typy hráčů rád, Vít se nebojí ničeho.“ Rodák ze Strakonic zaujal protřelého reprezentačního lídra svou soutěživostí už během přípravy před MS 2019, spolu by pak mohli nastupovat na mistrovství Evropy 2022, jehož zápasy bude v září hostit i Praha.

A ještě něco: málokdy potkáte jedenadvacetileté mladíky, kteří by to měli v hlavě srovnané tak jako Krejčí. Coby třináctiletý (!!!) capart odešel do Zaragozy, zvykal si na život v cizí zemi a postupně i špičkový basketbal, vyrovnal se s těžkým zraněním, které přišlo v nejméně vhodný čas (před draftem NBA) – a teď poprvé okusil, jak slavná liga chutná. Tenhle borec si jde za svým snem s trpělivou pokorou, zároveň ale nesmírně tvrdě.

Nesuďte Krejčího hráčský potenciál počtem minut v této sezoně (většina jich asi opravdu přijde v dresu rezervy Thunder). Tohle je jen start. Ale rozhodně doporučuji zaměřit sportovní radary jeho směrem.

Jiří Zídek ml., Jiří Welsch, Jan Veselý, Tomáš Satoranský – a teď i Vít Krejčí. Pět českých basketbalistů, kteří si zahráli NBA.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud