Zásah Skominy byl brutální a necitlivý. Chceme mraky opakovaných penalt? | iSport.cz
Jan Malý
1. října 2020 • 07:09

Zásah Skominy byl brutální a necitlivý. Chceme mraky opakovaných penalt?

Autor: Jan Malý
Vstoupit do diskuse
14
TOP VIDEA
AC Milán - Sparta 3:0. Letenští neměli nárok a na první body v EL stále čekají
Trpišovský: Olayinka ukázal mentalitu, kterou měli Suk, Cuf nebo Škoďák
VŠECHNA VIDEA ZDE

Slavia přišla o Ligu mistrů dost drsně. Za stavu 1:1, který byl pro českého mistra ještě postupový, odpískal sudí Damir Skomina penaltu pro Midtjylland. To bylo v pořádku, Tomáš Holeš rukou v pokutovém území viditelně zahrál. Brankář Ondřej Kolář pokus Soryho Kaby chytil. Jenže pak následoval brutální zásah slovinského arbitra v kooperaci s italskými kolegy u videa.Ti rozpitvali opakované záběry a došli k závěru, že Kolář porušil pravidla, protože se ani jednou nohou nedotýkal brankové čáry. Komando rozhodčích nechalo pokutový kop opakovat, náhradní exekutor Alexander Scholz byl úspěšný a nasměroval dánského mistra k postupu mezi evropskou elitu.

Ano, v klíčový moment chyboval Ibrahim Traoré, který balon špatně odkopl, a Holeš byl smolařem, že mu pak míč spadl na ruku. A ano, ze všech stran uslyšíme větu, že rozhodčí si svůj verdikt obhájí, byť by ve vzniklé mezeře mezi brankovou čárou a Kolářovou nohou stěží proklouzla myš. Ale hlavně tohle rozhodnutí šlo proti normálnosti fotbalu.

Bylo necitlivé. Jasně, na pocity se nehraje, jsou daná pravidla. Ale použít trochu lidského rozumu taky někdy neškodí. Zvlášť ve chvíli, kdy se blíží konec vyrovnané řeže a jde o těžké miliony a místenku v nejvybranější evropské společnosti jako v případě souboje mezi Midtjyllandem a Slavií. Ačkoliv to v žádných fotbalových zákonech není zakotveno, rozhodčí by také mohl zvažovat, o jak závažný přestupek jde a jak jeho výrok případně ovlivní zápas.

V tomhle případě byl jeho zásah naprosto zásadní. Utkání de facto rozhodl. Je logické, že Slavií gól na 1:2 totálně odrovnal, to by v takové chvíli a za takové situace zacvičilo s lecjakým mužstvem. Od rozhodčích často slýcháme, že dobrý zápas pro ně je takový, kdy nejsou příliš vidět a pak se o nich nemluví. Skomina se tímto fouknutím pasoval do jedné z hlavních rolí zápasu, mluvit o něm bude každý, a to není dobře.

Kdyby slovinský kat s píšťalkou nenechal penaltu opakovat, s velkou pravděpodobností by to nikdo neřešil. Video už mnohokrát pomohlo, ale teď ukázalo, jak je mocné a nebezpečné zároveň. Obsluhují ho lidé, a ti si vždy mohou vybrat, co uvidí.

Pokud by se striktně podle pravidel posuzovaly všechny penalty, mraky proměněných i těch chycených by se muselo opakovat. Vznikal by chaos jako ve středu v Dánsku. A to (snad) fotbal nechce.

SK Slavia Praha Vše o klubu ZDE

SESTŘIH: Midtjylland - Slavia 4:1. Postup do LM v prachu, rozhodla opakovaná penalta

Alexander Scholz proměnil penaltu
Alexander Scholz proměnil penaltu

Vstoupit do diskuse
14
Články odjinud


Články odjinud