Jan Podroužek
6. července 2022 • 19:50

Grémium se jednou zúží. Ale ať to není kvůli topení anebo osvětlení

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Slavia 0:0. Opatrné derby a vyloučený Preciado
Teď budu mluvit já. Soukalová ke svému filmu nazpívala píseň se Štefanem Margitou
VŠECHNA VIDEA ZDE

BLOG JANA PODROUŽKA | Český ligový fotbal se sám nepřímo postavil před otázku, jestli se má počet účastníků první a druhé nejvyšší soutěže v budoucnu zúžit. Na grémiu to při hlasování o nové úpravě licenčních podmínek pro druhou ligu v podstatě nepadlo narovinu, ale kdekdo se asi k takovému důsledku celkem snadno dovtípí.Ostatně každý z osmi dotázaných klubů si to právě tak vykládá a reálně se bojí o svou příští existenci v profesionálním fotbale, protože za současných podmínek považuje za nesplnitelné postavit si na svých skromných a často nedodělaných stadionkách osvětlení a zabudovat vyhřívání trávníku.

Ligové grémium má před takovou drastickou volbou v podstatě jednu správnou možnost. Musí opravdu pečlivě naslouchat všem svým členům, chápat problémy nejen Sparty, Slavie, Plzně, nebo Liberce, ale starat se i o ty menší, jejichž účast má přece taky důležitý význam. A zohledňovat to, přesvědčovat…

Vlašim se například rozhodla uzavřít spojenectví se „sešívanými“ a pomáhá jim rozvíjet jejich mladé talentované fotbalisty. A podle minulé tabulky to může prospívat i jí samotné.

Varnsdorf je jedním za satelitních klubů na severu Čech, kam pravidelně jezdí pro žáky nebo dorostence přilehlé kluby z vyšší vrstvy. Ve Šluknovském výběžku jsou s takovým nastavením v pohodě a berou to jako svou úlohu.

Třinec si váží svých věrných příznivců, které druhá liga baví, přičemž všichni respektují, že na menším městě se všichni orientují především na bohatý a špičkový hokej.

Vyškov například zamýšlí, že ze svých problémů vytancuje elegantně společenstvím s Drnovicemi, slavnou fotbalovou vesničkou, kde je lepší zázemí. Ostatně podobně to před lety udělal Spartak Sezimovo Ústí, když výkonnostně přeskočil větší Tábor, a vzniklo postupně se rozvíjející Táborsko se současnými ambicemi.

Je celkem normální, že když se posadíte do čela 32členného grémia, a chcete ho sjednotit, dřív vám možná praskne hlava. Ale nedá se nic dělat, koneckonců bavíme se o momentu, který ligový fotbal silně rozděluje a velmi razantně do něj svým čerstvým usnesením vstupuje.

Tak jinak. Ano, podle ekonomické situace v českém fotbale by bylo skutečným ignorantstvím přehlížet otázku zužování grémia. Platí to už roky, které mohly vyplnit debaty nad tím, jak efektivně změnit profesionální mapu, tím pádem mezi kluby rozprostírat větší kusy peněz od partnerů, protože by se jich o ně zkrátka dělilo míň. A postupně pak tlačit právě na vybavenost stadionů, protože byste měli v ruce o něco pádnější argument z hlediska financování. A přidávat k tomu například systematická pravidla o zapojování klubových a svazových odchovanců tak, jako se to dávno podařilo v mnohem vyspělejších ligách, které se rozhodly následovat opatření UEFA.

Logicky by to mohlo koncentrovat silnější konkurenci jak v první, tak ve druhé lize a ještě by se plošně zlepšila i startovní listina třetí ligy obsazenější více ambiciózními celky.

Z tohoto pohledu vyznívá velmi nemístně nařízení, ať si kluby sotva s jednou krytou tribunou začnou dávat do trávníku trubky s vyhříváním. Jestli se hraje o lepší páky na vysílatele, tak upřímně: člověk přece neocení tolik fakt, že se může druhá liga díky tomu hrát v únoru v šest večer, ale spíš to, že neuvidí v televizi za autovou čárou zaparkované dva traktory, ale hezký útulný stadion obehnaný čistými ochozy. Prostě fešácké fotbalové prostředí, které by lákalo.

Vyhřívání ať je pro ty, kteří se derou mezi elitu, nebo o ní sní a chtějí si to jednou splnit.

Jinak řečeno, nevykopávejme například Varnsdorf z profifotbalu proto, že netopí, ale třeba proto, že jednou přestane zvládat soutěžní sportovní nároky, i kvůli těm financím.

Vstoupit do diskuse
1
Články odjinud


Články odjinud