Komentář šéfredaktora Lukáše Tomka: Hadamczik skončil v pasti strachu | iSport.cz
25. února 2014 • 04:46

Komentář šéfredaktora Lukáše Tomka: Hadamczik skončil v pasti strachu

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Vrba: Kvalitní kádr? Je to pravda! Höjer bude zpátky zhruba v lednu
Liberec - Sparta: Karabec i Hložek přešli přes čtyři soupeře, famózní gól! 0:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Alois Hadamczik ukončil své angažmá u hokejové reprezentace. Nakonec víc než rok před vypršením smlouvy. Ať už toto rozhodnutí udělal sám, anebo k němu došlo i na doporučení vedení hokejového svazu, je to pro národní tým jednoznačně pozitivní zpráva. Trenérovi se sluší poděkovat za dobré, co pro český hokej udělal. Na druhou stranu ale nejde přehlížet to, s jakou pachutí jeho angažmá končí. Kouč se totiž vlastním přičiněním dostal do bludného kruhu. Do kruhu, v němž hrály hlavní roli strach, negace, stihomam a falešné teorie o spiknutí, kterými postupně stále víc infikoval prostředí kolem národního týmu. Především proto národní tým nutně potřebuje nového šéfa.Hadamczikovo druhé reprezentační angažmá přitom nezačalo špatně. V Bratislavě se silným výběrem v čele s Jágrem, Eliášem či Plekancem získal před třemi roky bronz. A navíc po tak skvělých výkonech, že se mluvilo „jen“ o třetím místě.

Nicméně se zdálo, že kouč pro roli u prvního týmu v zemi postupně dozrává. A že nervozita, která ho provázela při první reprezentační štaci v letech 2005-2008, se postupně mění ve zdravé sebevědomí a nadhled.

To, že bylo předčasné jásat, se ale ukázalo loni na šampionátu ve Švédsku a Finsku. Už tam vlastně začal pád, který nyní po olympijském trápení vyvrcholil Hadamczikovým odchodem. Kouč, jemuž se nikdy nedala upřít pracovitost a touha uspět, totiž přestal totálně zvládat tlak a až patologicky se snažil zbavit pocitu zodpovědnosti, který k této funkci logicky patří.

Příčiny neúspěchu hledal všude možně, jen ne ve své práci. Necitlivě házel vinu na konkrétní hráče, jeho nejistota se přenesla i do opatrného herního systému. Ten se pak v praxi občas měnil ve zmatek a křeč. V konfrontaci se světovou extratřídou i proto jeho tým neuspěl. I když je třeba férově říct, že svou roli sehrál i stále nižší hráčský potenciál.

AUDIO: Jak Hadamczik oznámil konec u národního týmu

Hadamczik si také nikdy nezískal přirozený respekt většiny hráčů. Tedy vlastnost, která je pro muže, jenž potřebuje během několika dnů složit supertým z hokejistů z celého světa, téměř nutností. Šéf české střídačky naopak úctu postupně ztrácel. I proto si po olympijské nominaci dovolil obránce Jan Hejda tak tvrdou kritiku, o které nám později řada jeho kolegů mimo záznam řekla: „Je to svatá pravda, akorát to měl Hejda říct dřív.“

O tom, do jaké izolace se trenér dostal, pak svědčí i okolnosti, za kterých včera rezignaci světu oznámil. Přímo v Soči žádosti o rozhovor řadě médií vytrvale odmítal, aby pak zásadní prohlášení poskytl malému rádiu z jeho regionu, kde měl podle všeho zaručený servilní přístup bez kritických otázek.

V tomto závětří, kde se cítí být jistý, pak mimo jiné označil za hlavní a prakticky jediný důvod svého odchodu už před olympiádou připravenou štvavou kampaň médií. Především pak našeho deníku. Proti takovému nesmyslu se samozřejmě musíme ohradit. Nikdy jsme kampaň nevedli a vedle kritiků dali před olympiádou více prostoru Hadamczikovým obhájcům než oponentům.

„Jestliže mi chtějí poroučet takoví nýmandové, kteří jen píšou do novin, nemají žádnou školu a začínají mi říkat, jaký mám a nemám systém, jestli měl brankář chytat nebo neměl, tak jsem si říkal, ať to dělá někdo jiný,“ řekl včera kouč. Z tohoto výroku je asi nejlépe patrné, jak hodně se dostal mimo realitu.

Vyjádření odlišného názoru či diskuze o sestavě přece ke sportu neodmyslitelně patří. A překládat si je jako poroučení svědčí o nesmyslném strachu a naprostém nepochopení rolí i prostoru, v němž se reprezentační kouč pohyboval.

A jaký bude první úkol pro nového trenéra? Jasný! Vrátit reprezentaci sebevědomí, soudržnost, odvahu, moderní herní projev i otevřenost vůči veřejnosti.

Titulní strana úterního vydání deníku Sport Titulní strana úterního vydání deníku SportFoto sport

Vstoupit do diskuse
0

Letní olympijské hry Tokio 2020

Letní olympijské hry 2021 se v Tokiu konají od pátku 23. července do neděle 8. srpna. Na olympiádě se rozdá přes 300 sad medailí, česká nominace čítá 116 jmen.

Olympijské hry ONLINE Program LOH Výsledky Češi na LOH Česká olympijská kolekce Sporty a disciplíny Průvodce OH Tokio 2021 Basketbal na LOH 2021 Tenis na LOH 2021 Olympijské symboly Historie OH

Čeští medailisté v Tokiu: Lukáš Krpálek (1. místo), Jiří Prskavec (1. místo), Jiří Lipták (1. místo), David Kostelecký (2. místo), Lukáš Rohan (2. místo), Alexander Choupenitch (3. místo) ~ Medailové pořadí LOH 2021

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud