Hvězdy, pozor na BANKROT! Nablýskaný svět může zmizet

Slavní sportovci a velké peníze k sobě patří stejně jako tráva k Wimbledonu. Jenomže i aktuální příběh hokejové legendy Romana Čechmánka ukazuje, že nablýskaný svět, jehož atributy jsou rychlá auta a luxusní rezidence, se může přes noc proměnit v horor. V noční můru, kdy velké sumy s mnoha nulami najednou začínají znaménkem minus.
Dramatické zvraty sice k životu patří. Nicméně úspěšní sportovci, kteří měli díky svému umění šanci zabezpečit sebe i své rodiny do konce života, je v posledních letech prožívají až nezvykle často.
Ve Spojených státech před dvěma roky dokonce publikovali šokující studii. Podle ní se 78% amerických fotbalistů z NFL a 61 % basketbalistů z NBA do pěti let po skončení kariéry ocitne na pokraji bankrotu! Příčiny těchto pádů přitom bývají stejné - velké SEBEVĚDOMÍ, velké SRDCE, velká NAIVITA a velké ÚČTY.
Jak tomu rozumět? Sportovci se během svých kariér pohybují ve zvláštní izolaci. Zvlášť to pak platí o těch z kolektivních sportů.
Jejich životy do značné míry řídí kluby, které se klub snaží prakticky o jediné: dát hráči maximální komfort, aby neřešil nic jiného než svůj výkon. Bydlení, strava, cestování, tréninky, zdraví – to všechno vyřeší klub, případně agent.
Je to sice úžasný život, ale o to větší nebezpečí na sportovce čeká ve chvíli, kdy se za aktivní kariérou zavřou dveře. Šampionům vrženým do normálního života pak totiž často naprosto scházejí základní obranné mechanismy a schopnost orientovat se v normálním světě. Jako byste pustili šlechtěného závodního chrta mezi vlky. Proti sportovcům navíc v této chvíli začne nebezpečně hrát to, co jim na hřišti pomáhalo k trofejím – VLASTNÍ EGO.
V tomto ohledu si stačí vzpomenout na příběh lyžařky Kateřiny Neumannové. Ta byla na smrt uražená na všechny, kdo zpochybňovali její připravenost stát se okamžitě po ukončení kariéry prezidentkou lyžařského šampionátu s miliardovým rozpočtem. Velké sebevědomí jí prostě nedovolilo reálně zhodnotit, že se pouští do nebezpečné hry. Mezi smečku protřelých funkcionářů a lobbistů, kteří jí využijí a následné dluhy chladnokrevně spojí s jejím jménem.
A podobně to funguje u většiny divokých projektů, do nichž se sportovci hledající nový smysl života bez rozmyslu pustí. Superego spojené s neznalostí a s chutí riskovat je opravdu smrtící koktejl. A takto naivní hrdina je pro podvodníky všeho druhu lákavé a snadné sousto.
Slavný basketbalista Scottie Pippen tak utopil 50 milionů dolarů za nákup luxusních letadel pro nikdy nefungující leteckou společnost. Jeho kolega z NBA Antoine Walker ztratil dokonce dvojnásobnou částku při podnikání s realitami. Špatné investice ve spojení s alkoholem přivedly na mizinu fotbalisty George Besta a Paula Gascoigneho. Tenistku Arantxu Sanchezovou-Vicariovou připravili o většinu vydřených peněz dokonce rodiče. Boxer Evander Holyfield zase přišel o 150 milionů dolarů kvůli gamblingu, špatným nákupům akcií, několika rozvodům a 11 dětem, na které musel platit alimenty. A tak by se dalo pokračovat.
Studie upozorňuje ještě na dva zajímavé aspekty. Sportovci často pocházejí z rodin, které na velké peníze nebyly zvyklé. Šampioni tak kolem sebe nemají nikoho blízkého, kdo by jim poradil, jak miliony investovat. Navíc největší část peněz (kolem 70 %) vydělají během velmi krátké periody. Průměrně kolem osmi let, kdy jsou na vrcholu.
Během té doby si také rychle zvyknou na luxusní život a často absolutně ztratí přirozenou existenční obavu z budoucnosti. Co to fakticky znamená? Přestanou jakkoliv plánovat a daleko víc než běžní smrtelníci žijí dneškem. Jenže po skončení kariéry penězovod najednou vyschne, zatímco účty za nákladný život zůstávají. Hvězda v důchodu to pak často zjistí až ve chvíli, kdy přijde o většinu úspor.
Hráčská asociace NFL proto pro své ovečky dokonce vypracovala finanční desatero. Kdyby se některými z těchto rad řídil i Roman Čechmánek, nejspíš by nyní stále jezdil ve svém porsche. Tak alespoň výběr těch nejdůležitějších pro jeho mladší kolegy:
1. Hned na začátku kariéry si najdi důvěryhodného investičního poradce. Sám nikdy nepodnikej, protože to, že jsi nejlepší na hřišti, ve světě peněz nic neznamená.
2. Nedávej na odiv své bohatství před spoluhráči a netrumfuj se s nimi. Mysli na to, že většina z nich nejspíš skončí bankrotem.
3. Nenech spravovat peníze své kamarády či rodinu. Jinak přijdeš jak o peníze, tak o ně.
4. Dobře si vybírej lidi, které si pustíš k tělu, a nauč se říkat „ne“.
5. Dobře si vybírej dívky pro milostné vztahy, a když se oženíš, nerozváděj se. Vždycky tak ztratíš kus majetku. A pamatuj, že 75 % sportovců se rozvádí až ve sportovním důchodu, kdy už žádné další vysoké příjmy nepřijdou. Nebuď hloupí jako oni.