Pavel Bárta
Premium
7. listopadu 2021 • 14:13

Kauza Beach a další hýbou NHL, urychlí změny? Bettman není Batman

Autor: Pavel Bárta
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Hradec Králové - Teplice 1:0. Emotivní závěr, hostům neuznali gól, pak rozhodl Spáčil
SESTŘIH: Slovácko - Slavia 0:0. Ztráta na úvod sezony! Chorý hrál půl hodiny
VŠECHNA VIDEA ZDE

Videokouč Chicaga pustil před jedenácti lety nováčkovi z farmy jiné záběry než ukázky přečíslení dva na jednoho či backcheckingu v podání San Jose Sharks, s nimiž Blackhawks zrovna válčili ve finále konference. Vedle nesáhl náhodou, dokonce se u toho začal uspokojovat. Tehdy dvacetiletý útočník Kyle Beach se svěřil jinému trenérovi, od něho se zvěst o chování člena podpůrného štábu Brada Aldriche donesla až k vedení. Proběhl sněm náčelníků klubu, jinak se nestalo nic. Sezona vyvrcholila prvním vítězstvím Chicaga ve Stanley Cupu po 49 letech. Celou NHL otřásá starý případ sexuálního obtěžování.Beach v létě podal na klub žalobu, do práce se pustili vyšetřovatelé.

Po zveřejnění jejich zprávy z 26. října hráč uváděný pod jménem John Doe rozkryl svoji identitu. Odstoupil generální manažer Stan Bowman, viceprezident pro hokejové operace Al MacIsaac a taky Joel Quenneville, který Chicago tehdy trénoval.

Už dřív skončil prezident klubu John McDonough. Pod silným tlakem se ocitlo i vedení ligy, že proti takovým věcem nic nedělá a situaci nezvládá.

„Nikdo netouží vyhrávat tolik jako já," říkával Quenneville, trenér ze staré školy. Nic ho nezajímalo tolik, jako aby byl tým úspěšný. Víc vítězných zápasů má v celé historii jen Scotty Bowman. V play off Quenneville s Chicagem během pěti let třikrát triumfoval a k podobným metám směřoval i s Florida Panthers.

Videokouč Chicaga Brad Aldrich za své činy nebyl nijak potrestán, dokonce se jeho jméno objevilo na Stanley Cupu
Videokouč Chicaga Brad Aldrich za své činy nebyl nijak potrestán, dokonce se jeho jméno objevilo na Stanley Cupu

Po Beachově skandálu si může v Miami Beach vyjít leda na pláž. On, Stan Bowman ani nikdo další se hráče nezastal. V nejdůležitější fázi sezony nic neudělali, Aldriche hned nevyhodili. Po triumfu skotačil s ostatními - a ještě si mohl půjčit Stanley Cup domů.

Když pravda o případu vyšla po mnoha letech najevo, začaly padat hlavy. Na anglické verzi Wikipedie svítilo v přehledu vítězů Stanley Cupu u roku 2010 chvíli „Kyle Beach" místo „Chicago Blackhawks". Než si břitké ironie všimli a uvedli věci na pravou míru.

Hráč, kvůli němuž tohle všechno propuklo, v NHL nikdy nenastoupil. Provázela ho pověst flinka s chabou pracovní morálkou, což mohlo být klidně i proto, že dostal cejch bonzáka z páté lajny.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud