Hvězdy spolu? Zatím pohádka o Budulínkovi. Pod tlakem je NHL

Video placeholder
Rulík je novým koučem reprezentace. Co bude klíčové a na jak dlouho má smlouvu?
David Pastrňák na Světovém poháru 2016
Michael Frolík během zápasu Světového poháru 2016 proti Američanům
Češi se radují ze vstřelené branky Američanům na Světovém poháru 2016
Vladimír Sobotka během zápasu s Američany na Světovém poháru 2016
Češi na Světovém poháru 2016. Vlevo Petr Mrázek a vpravo Roman Polák
Dmitrij Jaškin reprezentoval Česko na Světovém poháru v roce 2016
Týmu Evropy zarazila zázračný triumf na Světovém poháru až ve finále Kanada. Anže Kopitar si v šesti zápasech připsal čtyři asistence
10
Fotogalerie
Blogy
Vstoupit do diskuse (1)

Říká se jim Ztracená generace. Hráči v nejlepších letech touží po silné mezinárodní konfrontaci. Posledním turnajem nejlepších proti nejlepším byl World Cup 2016, na olympiádě se představili hokejisté NHL naposledy v Soči 2014. Před pěti lety byla zámořská soutěž v odstávce a řešila se nová kolektivní smlouva. Předloni je liga stáhla na poslední chvíli kvůli covidu. Další takový turnaj v nedohlednu.

Účast v Miláně 2026 mají zakotvenou v CBA. Jenže to měli už dvakrát. Při posledním vyjednávání o nové dohodě s vlastníky udělali hokejisté dost ústupků, jenže k čemu taková vstřícnost, když o olympiádu zase přišli. Někteří jezdí na mistrovství světa, ale jiní se nedostanou ani tam. Není divu, že jsou hráči nedůvěřiví a nedočkaví.

Téma Světového poháru se čas od času vynoří, ale záhy se opět zavře voda. Plán vidět všechny superstars na jednom místě v dresech národních týmů zůstává utopií. Postavit největší machry v oboru do jedné lajny je sen splnitelný leda tak v hokejové fantasy nebo virtuální hře.

Pro hráčskou asociaci NHL se stal i pod vlivem zkušeností z posledních let návrat turnaje nejlepších prioritou. Ale stále zůstává jen u proklamací. Jeden z ligových bossů Bill Daly nedávno slíbil v podstatě totéž, co zaznělo už před rokem. K tomu dodal, že v příštích letech by se měl World Cup pravidelně střídat s olympiádou. Jeho slova vybuchla jak těžký granát, všichni zbystřili. Co v tom případě bude s mistrovstvím světa? Nepůjde do kopru?

Už poslední šampionát v Rize a Tampere byl z hlediska hráčského obsazení béčkovým bijákem. Pravidelné přehlídky hokejové supertřídy uprostřed rozehrané sezony by pro něj znamenaly další těžký úder. Jenže řeči se vedou a voda teče. Dalyho slova se jeví zatím jako plácnutí, předvolební slib nespokojenému davu, pohádka o Budulínkovi pro klidný spánek.

NHL se potřebuje prodávat do světa, ale k protějškům se někdy chová nadřazeně. Věří v sílu peněz, žije v mylné představě, že zaplatí pár milionů a všichni začnou metat kozelce. Jenže tak to není. Jednu skupinu Světového pohár chtěla původně mít v Evropě. Narazila však na to, že nikdo z kontinentu nechce v soutěžích Rusy a že možná i s nimi by byla honička pokrýt náklady.

Majitelé klubů NHL se už takhle vzpírali, když se soutěž měla v únoru přerušit v olympijských letech. Což teprve, kdyby se zastavila každý druhý rok. Otázkou je, jak by se k němu stavěli každoročně majitelé klubů NHL. IIHF se proti termínu v rozehrané sezoně postavila proto, že by to mohlo ohrozit existenci šampionátu, který živí celý světový hokej. Má jisté páky, jak se tomu postavit, třetinu osazenstva NHL tvoří Evropané a mistrovství světa je pevně zaneseno v kalendáři. Tak nic řešit nemusí, pod tlakem je zámořská liga. Zavázala se pouštět hokejisty na olympiádu a už dvakrát požadavek nedodržela. McDavid a Draisaitl proti sobě, bratři Tkachukové spolu? Zatím to vypadá, že nejdřív za tři roky v Itálii.

Vstoupit do diskuze (1)