Inventura před Španěly: Čech musí přidat a Rosický nesmí hrát jako Matějovský
Otevírací zápas českého týmu na EURO 2016 se Španělskem se blíží. Je na čase si zrekapitulovat, v čem ještě má Vrbovo mužstvo rezervy. Není toho málo.
Brankář
Petr Čech má za sebou skvělou sezonu v Premier League. Odnesl si právem z ní zlaté rukavice pro nejlepšího brankáře. V přípravných utkáních však ve svém obvyklém stoprocentním režimu nebyl. Sám si určitě dobře vyhodnotil, že střely, po kterých inkasoval gól v souboji s Ruskem a první branku v duelu s Koreou, nebyly z kategorie nechytatelných.
O to víc překvapilo, že kouč Vrba neudržuje v pohotovosti náhradu. Tomáš Vaclík nedostal vůbec šanci se zahřát před evropským šampionátem ani v jednom přátelském utkání. To je škoda pro celý tým. I Čech se přece může zranit.
Obrana
Základem zónového bránění je, aby hráči byli co možná nejblíže u sebe. Jen tak jsou schopní vytvořit tlak na soupeře s míčem, vzájemně se zajistit a eliminovat případné individuální chyby. Proto je bezpodmínečně nutné zkracování hřiště. Tedy při každé zpětné přihrávce posun defenzivní linie v čele se stopery vpřed.
Sivok a spol. nejsou v tomhle důslední. Přitom proti Španělsku bude dvojnásob třeba udržet obranný blok na hloubku 20 metrů. Aby hbitým a technicky skvěle vybaveným Španělům nebyl dopřán prostor.
Tomáš Rosický
Je to excelentní hráč světové úrovně, o tom není pochyb. A věřme, že mu vydrží zdraví. Ovšem i pro něj platí, že musí hrát tak, aby byl co nejprospěšnější týmu. Bude-li si chodit pro míče až před stopery, tím moc mužstvu, ani sobě nepomůže.
Nemám na mysli jen zpackanou rozehrávku v hloubi pole, z níž vykvetl druhý gól Korejců. Myslím to obecně. Rosický je platný hlavně na soupeřově polovině. A nejlépe v prostoru před šestnáctkou soupeřů. Umí najít skulinku pro průnikovou přihrávku a neomylně ji načasovat. Umí obejít protihráče. Umí překvapit originálním řešením. Tak ať neplýtvá síly tím, že si bude sbíhat hluboko do zadu pro balony. Pak to připomíná sadomasochismus Matějovského ve Spartě. Takže - dostaňme balon co nejrychleji k Rosickému nahoru a nemůžeme prohloupit.
Zadruhé: i sebevětší fotbalový bůh musí bránit. Když se Messi v Barceloně vybodne na bránění, mužstvo má problém. Proč? Protože je pro každého soupeře těžší bušit do devítičlenné hráze za míčem než do osmičlenné. Stejné je to s Rosickým. Pokud se po ztrátě míče zapomene vrátit, česká defenziva je v tu chvíli zranitelnější.
Experimenty
Na EURO už se nemůže experimentovat. A tak třeba dva poločasové pobyty Josefa Šurala na místě pravého krajního záložníka již bohatě stačily. Pomiňme, že Šural odjel do Francie, přestože polovinu jara kvůli zranění kotníku promarodil (u Zahustela naopak kratší zdravotní pauza ve finální nominaci vadila).
On hlavně nemá typologicky předpoklady, aby úspěšně zahrál roli pravého středopolaře. Není tak rychlý, aby se dostal k centru zprava. A nemůže ani uplatnit svoji silnou zbraň, kterou je klička pravou nohou dovnitř a navedení míče před vápno. Proto z něj trenér Trpišovský udělal v Liberci úderného levého krajního záložníka. Případně se Šural neztratí v útoku. Ale pravý kraj? Jen to ne!
Útočníci
Světový trend je sázet v útoku na pohyblivé a obratné hráče – viz Suárez, Neymar, Messi, Griezman, Götze. Trenér Vrba vsadil na habány Škodu, Necida a mistra výběru místa Lafatu. Ani jeden z nich není rychlý. Kdo z nich dravě může naběhnout za obranu? Nikdo. Přitom úspěch v dnešním fotbalu je podmíněný co největším počtem náběhů za obranu. A samozřejmě: čím víc lidí to dokáže, tím lépe. Rozpohybovat Necida je tedy životně důležité.
Kouč Vrba a jeho spolupracovníci zkrátka mají do úvodního výkopu se Španěly co dělat.

