Kouč, který mohl být ve Spartě, vzkázal výhrou na Realu: Dočkalův fotbal je minulostí! | iSport.cz
Pavel Hartman
6. března 2019 • 12:07

Kouč, který mohl být ve Spartě, vzkázal výhrou na Realu: Dočkalův fotbal je minulostí!

TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Vrba má šanci být kouč Sparty. Sigma potrápí Slavii SÁZKAŘSKÉ TIPY: Vrba má šanci být kouč Sparty. Sigma potrápí Slavii
Kopecký před Šumavskou rallye: Bude velice zajímavá, zamává s ní déšť Kopecký před Šumavskou rallye: Bude velice zajímavá, zamává s ní déšť
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jedno z dědictví, které po sobě zanechal legendární nizozemský fotbalista a trenér Johan Cruijff, zní: „Proč by nemohl chudší klub porazit bohatší? Neviděl jsem nikdy, že by balík peněz střílel góly.“ Jeho následovníci z Ajaxu Amsterdam to na Realu Madrid potvrdili. Nejen vítězstvím 4:1, ale především úchvatnou hrou. Český fotbal, který bude vždycky ekonomicky chudší než španělský, německý nebo anglický, by si proto měl zápas na Santiagu Bernabeu dobře rozebrat. Co by si z něj měl hlavně vzít?První poselství: ani superhvězdy nemůžou hrát fotbal bez sprintu. V intenzitě pohybu byl mezi celky obrovský rozdíl. Hráči Ajaxu strávili ve sprintu (dopředu, ale i dozadu) více času. Už před zápasem se nesla ze španělských médií kritika na německého záložníka Toniho Kroose za to, že je jako dieselový motor bez akcelerace. V samotném utkání to jen podtrhl. Už delší dobu má v návyku, že mimořádná technika a přehled bez rychlosti stačí. Proti Ajaxu si tvrdě ověřil, že nestačí! Ostatně již loni v létě to, a nejen jemu, ale německému národnímu týmu jasně signalizovalo mistrovství světa v Rusku, kde Němci propadli proto, že jejich hra postrádala dynamiku. Kouč Joachim Löw si z toho vzal ponaučení a zkraje tohoto týdne oznámil, že už nebude do národního mužstva zvát trio Boateng, Hummels a Müller. Důvod? Bude sázet na větší dravce, neboť chce radikálně zdynamičtit hru.

Udělal to jasně, veřejně a bez jakýchkoli vytáček. I když samozřejmě tím vzbudil po celém Německu poprask. Ale jak řekl Ivan Lendl v rozhovoru pro Sport Magazín: „Pravda zjednodušuje život.“ V Realu si evidentně pravdu neříkají. Jinak by Kroose, Modriče a další nenechali hrát pohodlný fotbal v plážovém tempu.

Tažení Ajaxu Ligou mistrů: Může za to kouč, kterého chtěla Sparta nebo talenti z vlastní líhně
720p 360p

Poselství druhé: týmová organizace je víc než individuální kvality superhvězd. Modrič, nejlepší hráč světa 2018, Bale, Casemiro, Benzema, Kroos, fotbalové celebrity první velikosti. Přesto oproti hráčům Ajaxu vypadali jako bezzubí školáci. Způsobil to obrovský rozdíl v organizaci hry. Real byl souborem individualit, Ajax spolupracujícím týmem. A ne nahodile spolupracujícím, ale podle přesných pravidel. Obrana Realu nebyla děravá kvůli tomu, že nemohl nastoupit Sergio Ramos, nýbrž proto, že se hodně hráčů bleskově nevracelo za míč, když automaticky mělo, nebo bránění podceňovali. Chvilku zaváhali, pak už to nestihli napravit. Soupeř byl v tomhle směru mnohem lepší. Proto se mu pak i lépe útočilo.

Zajímavé je, že do dříve volnomyšlenkářskému Ajaxu dal pevný řád trenér, který mohl být v pražské Spartě. Erik ten Hag byl totiž před pár lety v Praze na semináři. Pak následovalo lehké oťukávání mezi tehdejším koučem rezervy Bayernu Mnichov, jenž spolupracoval s Pepem Guardiolou, a letenským klubem. Nakonec to vyšumělo. Ale i kdyby to tenkrát dopadlo, není jisté, zda by Ten Hag dokázal v českém prostředí se svými myšlenkami uspět. Spíš by to skončilo naopak. Třeba by nechtěl zpátky koupit lídra Dočkala, protože jeho pojetí fotbalu je podobné tomu, které v současnosti demonstruje Kroos (ve Slavii totéž platí s Hušbauerem), a hned by bylo zle.  

Poselství číslo tři: přestaňme podceňovat mladé. Po utkání Sparty s Baníkem Ostrava se strhla živá diskuse na téma, jestli devatenáctiletý mladík Plechatý měl hrát nebo ho trenér uchránil před souboji s Barošem, který se už nemůže zdaleka hýbat jako za mlada, správně. Že se o tomhle debatuje, je upřímně k smíchu. Obraně Ajaxu velel na Realu devatenáctiletý De Ligt. Navíc s kapitánskou páskou.

Ve středu zálohy udivoval, až na jednu nerozvážnost, jednadvacetiletý De Jong, kterého už koupila Barcelona, po boku má stejně mladého Van de Beeka a v útoku běhá dvaadvacetiletý Neres. Naštěstí trenéra Ten Haga vůbec nenapadlo „chránit“ tuhle omladinu před Benzemou, Modričem a spol. Jak dopadla konfrontace hromady zkušeností na jedné straně s dravostí a organizovanou týmovostí na straně druhé, víte.

Proto Ajax může nyní právem poslouchat chvalozpěvy z celého světa a český fotbal bude dál sám sebe topit v zaběhlých pravdách, které však již dávno pravdami nejsou. Ale může se utěšovat tím, že Real Madrid je na tom teď podobně.

SESTŘIH LM: Real Madrid - Ajax Amsterdam 1:4. Šampion vypadl po překvapivém debaklu
1080p 720p 360p

 

MS v hokeji 2019 - Slovensko, Bratislava a Košice

Program Český tým Rozpis Vstupenky Tabulka Stadiony Maskot

Mistrovství světa v hokeji se koná na Slovensku v Bratislavě a Košicích od 10. do 26. května 2019. Češi narazí ve skupině B postupně na Švédsko, Norsko, Rusko, Lotyšsko, Itálii, Rakousko a Švýcarsko.

Hokejová extraliga 2018/2019Play off * Baráž o extraligu * VIDEO a SESTŘIHY

Fotbalová FORTUNA:LIGA 2018/2019Program * Hrací model * VIDEO * Program nadstavby

Články odjinud


Články odjinud