Pavel Hartman
17. června 2021 • 14:40

Na Chorvaty musí Češi podle italského receptu. Ne podle Pešánova

Vstoupit do diskuse
6
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Chci koupit Hradec. Dluhy jsou nesmysl, říká Ulich
Vecheta proti Spartě dvakrát na hraně, ČK pro Tanka správně. Liberec měl mít penaltu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jak na Chorvaty, ale i pak na Anglii? Recept poskytli Italové. Naopak odstrašujícím návodem budiž počínání českých hokejistů v čele s trenérem Filipem Pešánem na nedávném mistrovství světa.



Začněme pozitivním vzorem.

Roberto Mancini se ujal italského národního týmu v květnu 2018, 182 dní po totálním fiasku v play-off o postup na MS v Rusku. Tehdy Italy zostudili Švédové, kteří po výhře 1:0 a remíze 0:0 rozhodli o tom, že squadra azzura scházela na světovém šampionátu prvně od roku 1958. Spustil totální reformu.

„Od jeho příchodu se všechno změnilo. Mancini je výjimečný v řízení týmu a v komunikaci. Přesvědčil nás, že můžeme být ještě silnější, než si myslíme,“ pravil mazák Leonardo Bonucci poté, co se Italové kvalifikovali na EURO s impozantní bilancí 10 zápasů, 10 vítězství.

Základní motto Manciniho zemětřesení? Místo catenaccia aktivní obrana s okamžitým presinkem, vertikální hra, dynamika, variabilita.

Nový šéf začal konat ihned. Poukázkou do nominace přestala být zvučnost jména či klubu, ale předpoklady dobře zapadnout do systému hry. Na reprezentačních srazech se to rázem hemžilo novými tvářemi. Od Manciniho startu do dneška jich bylo 35. Mnohé předtím fanoušci za hranicemi ani neznali. Nebo jste tušili, že existuje v Sassuolu famózní tandem Berardi-Locatelli?

Jenže Mancini moc dobře věděl, kdo zapadá mentálními, fyzickými i dovednostními parametry do mozaiky jeho herního plánu a kdo ne. A tím se řídil. Bez ohledu na věk. A tak došlo k rapidnímu omlazení. Zatímco v ostudě se Švédskem přesáhl věkový průměr mužstva třicet let, současný kádr je o necelých 5 let mladší. To se pozitivně promítlo do rychlosti, dravosti, hladovosti.

Výsledek téhle revoluce je inspirativní pro celý svět. Čechy chystající se na Chorvaty nevyjímaje. Pokud Souček a spol. chtějí mít po dvou zápasech také šest bodů a tím pádem vstupenku do osmifinále, musí ctít tyto italské principy.

Kompaktnost

Italům se nestane, že by mezi jednotlivými řadami zívaly díry jako po granátu. Pohybují se synchronizovaně, jako by všichni hráči byli propojení lanem. V obraně i v útoku. Neděje se to náhodou, nýbrž podle přesného scénáře, který do jednoho ovládají. Pak mohou spustit účinný presink v jakémkoli prostoru hřiště. O rozehrávce platí totéž. I ta se děje se podle předem načrtnuté mapy. Poté může být hraná často naslepo, třeba v podobě přihrávky od krajních hráčů prvním dotekem nahoru do prostoru, kde už je přichystaný další spoluhráč.

Chytrost

Italové nejsou naivní. Poznají, kdy použít vysoký presink a kdy by si s ním naopak mohli naběhnout na gól ve vlastní síti. Žádný Ital se nenechá snadno obejít. Nehrozí, že by lehce zbaštil soupeři první kličku. Vykrokuje ho a navede tam, kam potřebuje. Čelůstka , Kalas a jejich parťáci by se měli po nich opičit. Tentokrát se setkají s kreativnějšími překážkami, než byli fyzicky nadupaní, leč čitelní Skotové.

Intenzita

Italové naběhali v utkání se Švýcary 112,4 km, soupeř 106 km. Tedy o téměř 6,5 kilometrů více než protivník. Ale hlavně je důležité, v jakém tempu to učinili. Notnou porci času strávili ve sprintu. Locatteli byl ústředním sprinterem. Přitom šlo o druhý zápas italského celku během pěti dnů. Ani Češi nejsou líní. V duelu se Skoty nastřádali 116,9 kilometrů. Teď jde o to, aby to u všech bylo Locatelliho intenzitě.

EURO 2021: Ani Ronaldo, ani Messi. Hřebík by si do svého ideálního týmu vzal Součka
Video se připravuje ...

Ještě stručně co si nevzít od českých hokejistů a jejich hlavního kouče.

Filip Pešán pohrdl Manciniho sázkou na výběr hráčů podle toho, aby zapadali do zamýšleného herního systému. Pak celý šampionát řešil rébus, jak některé jednotlivce, které však sám povolal, dostat do jeho schématu. Jednalo se samozřejmě o neřešitelný hlavolam, což záhy tvrdě poznali on, hráči a fanoušci.

Nebylo by také dobré, kdyby Šilhavého parta propadla po vítězném vstupu do turnaje dojmu, že medaile jsou na dosah. Hra proti Skotsku neměla zdaleka medailové kontury. Výhry bylo dosaženou zásluhou geniálních akcí či zákroků jednotlivců, ne bezchybným týmovým výkonem a la Itálie, z něhož vykvetly hvězdy.

Hokejoví kolegové se neadekvátně namlsali optimismem čtyřgólovým triumfem nad Rusy před mistrovstvím a pak žasli, jak se spletli.

Věřme, že fotbaloví reprezentanti nebudou opakovat stejnou chybu. Aby si i oni mohli přečíst po Chorvatsku o sobě to, co napsal uznávaný trenér Claudio Ranieri ve sloupku v deníku Gazzetta dello Sport: „Tento italský tým je dokonalý a Locatelli je jeho klenotem! Dobré držení míče, presink, náběhy, 6 vstřelených branek a žádná obdržená - Mancini vybudoval mimořádný orchestr!"

iSport podcast: Sáhnou Češi do zálohy? Král by měl odejít z Ruska
Video se připravuje ...

ONLINE PŘENOS - Studio EURO: Česko - Chorvatsko
Všechny dny
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Česko Česko Chorvatsko Chorvatsko Ladislav Vízek Ladislav Vízek Radek Špryňar, redaktor Sportu Radek Špryňar, redaktor Sportu
Obnovit
Zprávy ze dne 18. 6. 2021
20:23
18. 6. 2021
Radek Špryňar, redaktor Sportu

Schick a nové angažmá?
„Španělsko mi přijde celkem fajn. Bavili jsme se, že z Patrika nejdou takové emoce, že by ho národ miloval jako Kollera či Baroše. Myslím, ale že na EURO se to mění. Ukazuje velké emoce, například i při oslavě gólů. Dává je i do své hry.“

Patrik Schick a jeho oslava po třetím gólu na EURO
Zprávy ze dne 18. 6. 2021
20:21
18. 6. 2021
Radek Špryňar, redaktor Sportu

Schick a nové angažmá?
„Myslím si, že by měl zůstat v Leverkusenu. Podle mě to střídá hodně. V Bayeru byl jednu sezonu, nějaké góly nastřílel. Měl by tam dál pěstovat svou karieru a formu. Když dá na EURO sedm gólů, tak tam ale asi nezůstane.“

Zprávy ze dne 18. 6. 2021
20:18
18. 6. 2021
Radek Špryňar, redaktor Sportu

K Patriku Schickovi:
„Bylo by krásné, kdyby byl nejlepším střelcem EURO. Naposledy se to povedlo Milanu Barošovi. Má dobře nakročeno. Bylo hodně znát, když šel ze hřiště a nastoupil Michael Krmenčík. Schicka potřebujeme na hřišti.“

Zprávy ze dne 18. 6. 2021
20:10
18. 6. 2021
Radek Špryňar, redaktor Sportu

Je Perišič varováním před Anglií?
„Určitě ano. Musíme si načíst silné stránky Anglie. Její křídla jsou velmi nebezpečná. Kdokoliv tam nastoupí, tak nám může zatápět. Bude hodně záležet na mentálním nastavení týmu. Může se stát, že do zápasu půjdeme s tím: hlavně nedostat hodně branek. A to by mohlo být dost špatně.“

Zprávy ze dne 18. 6. 2021
20:08
18. 6. 2021
Radek Špryňar, redaktor Sportu

Ke gólové oslavě soupeře:
„Jako by tam u nich něco neklapalo. Už dříve tam Lovren kritizoval mladé hráče, což nyní trochu umírňoval. Chemie tam ale úplně není. Možná si mladí o sobě myslí víc, než jsou. Byl to první gól Chorvatů na ME a ta chladná oslava něco ukazuje.“

Zprávy ze dne 18. 6. 2021
20:01
18. 6. 2021
Radek Špryňar, redaktor Sportu

K šancím Chorvatska v závěru:
„Jejich ofenzivní hráči mají kvalitu. Nemůžeme si myslet, že na ME i proti nám nikdo nevytvoří šanci. Proti zápasům s Itálií a Albánií jsme dozadu odvedli slušnou práci. Chtěl bych tým pochválit, jak zvládli to, že inkasoval brzy po přestávce. Ustáli jsme to dobře. Být trochu víc odvážnější v ofenzivě, tak jsme mohli vyhrát.“

Zprávy ze dne 18. 6. 2021
19:57
18. 6. 2021
Radek Špryňar, redaktor Sportu

„Postup úplně v kapse ještě není. Počkejme, jak se vyvinou další skupiny. V tuto chvíli je jisté, že nesmíme prohrát o hodně branek s Anglií. Když ten zápas ustojíme, měli bychom postoupit.“

Zprávy ze dne 18. 6. 2021
18:59
18. 6. 2021
Radek Špryňar, redaktor Sportu

Ke hře českého týmu v první půli:
„Před zápasem jsem říkal, že budeme hrát hodně bez balonu a ono je to téměř naopak. Asi nikdo nečekal, že budeme hru takto kontrolovat. Kromě šance Rebiče po gólu, jsme to zatím zvládali velmi dobře.“

Zprávy ze dne 18. 6. 2021
18:56
18. 6. 2021
Radek Špryňar, redaktor Sportu

Gary Lineker: „Je povzbudivé vidět, že VAR je směšný všude na světě, protože tohle nikdy nebyla penalta.“
„Měl jsem Garyho rád jako hráče, ještě víc ho mám rád jako experta, ale tady s ním nesouhlasím. Byl tam úder loktem do obličeje, navíc krvavé zranění. VAR se tady za mě zachoval správně. Vůbec bych o tom nepochyboval.“

VIDEO
Video se připravuje ...
Zprávy ze dne 18. 6. 2021
17:58
18. 6. 2021
Radek Špryňar, redaktor Sportu

Recept na Chorvaty?
„Jednoznačně rychlé brejky po zisku míče. To mi trochu chybělo proti Skotsku, že jak jsme získali míč, tak jsme o něj rychle přicházeli. Nemusíme se pořád nutit do rychlých akcí, ale chce to podržet chvíli míč, zakombinovat, abychom nebyli neustále pod tlakem.“

Vstoupit do diskuse
6
Články odjinud


Články odjinud