Video není viník, ale oběť. Škodí mu prostředí i lidé, kteří mu vládnou | iSport.cz
16. dubna 2019 • 05:00

Video není viník, ale oběť. Škodí mu prostředí i lidé, kteří mu vládnou

TOP VIDEA
Rána pro český hokej. Zemřel Luděk Bukač (†83), kouč dvojnásobných mistrů světa Rána pro český hokej. Zemřel Luděk Bukač (†83), kouč dvojnásobných mistrů světa
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Jak si povede Straka při návratu na Letnou? Slezské derby ovládne Opava SÁZKAŘSKÉ TIPY: Jak si povede Straka při návratu na Letnou? Slezské derby ovládne Opava
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zrušte video! V tomhle radikálním výkřiku se slila všechna zloba vyvolaná verdikty (video)rozhodčích ve víkendových zápasech. Je to samozřejmě zkratka, ale i tak by měl být po zápasech Plzně s Baníkem a pražském derby terč nespokojenosti jiný. Nikoli video jako takové, ale lidé, kteří ho mají v rukou. A prostředí, ve kterém se zavádí.Video je obětí mnoha „pachatelů“. Tím základním jsou přehnaná očekávání, že je napraví všechny hříchy. To ale vážně nikdo z odpovědných, kteří ho ve fotbale prosazují, netvrdí. Pokud si někdo myslí opak a očekává spásu, není mu pomoci. Video může „jen“ významně přispět k větší spravedlnosti. Myslím, že i to je dost velký přínos, aby mělo nárok na život.

A to dokonce i přesto, že může paradoxně dojít k opačnému efektu, jako při derby. Videorozhodčí Pavel Franěk poslanými záběry přiměl hlavního sudího Karla Hrubeše, aby změnil původní správný výrok. Přičemž ten nejprůkaznější Hrubeš vidět nemohl, ač byl k dispozici. To je však selhání lidského faktoru, nikoli videa. Jinou věcí je, že se přirozeně může stát, že žádný záběr zkrátka jasné rozhodnutí nenapoví. Stejná sekvence klidně přinese přesně opačné názory.

Video nemůže ani za stále intenzivnější dojem, že má zkoumat všechno. A že na všechno se má jít k monitoru podívat hlavní rozhodčí, jak mnozí požadují – a jindy kritizují prostoje, které tím vznikají. Nechme stranou poněkud pofiderní všeobecnou znalost pravidel, která přispívá ke vzrušené atmosféře. Co je hlavní: tohle rozšiřování hřiště jde proti duchu celého projektu.

Naneštěstí má na tom podíl komise rozhodčích fotbalové asociace. S odkazem na údajné instrukce UEFA a FIFA tvrdila, že pole působnosti videa se má rozšířit i na situace, kdy nedošlo ke zjevnému pochybení sudího. Což vede k nadužívání VARu, „inflaci“ jeho zasahování a zvýšení pravděpodobnosti momentů, kdy se sudí na hřišti a u monitoru neshodnou.

Vzápětí se ukázalo, že žádný takový oficiální požadavek neexistoval. Aktivita komise tak vzbudila podezření, zda za tím nestálo úsilí rozšířit možnosti, jak utkání ovlivňovat.

Pokračování článku patří k placenému obsahu Staňte se předplatitelem a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu

MS v hokeji 2019 - Slovensko, Bratislava a Košice

Program Český tým Rozpis Vstupenky Tabulka Stadiony Maskot

Mistrovství světa v hokeji se koná na Slovensku v Bratislavě a Košicích od 10. do 26. května 2019. Češi narazí ve skupině B postupně na Švédsko, Norsko, Rusko, Lotyšsko, Itálii, Rakousko a Švýcarsko.

Hokejová extraliga 2018/2019Play off * Baráž o extraligu * VIDEO a SESTŘIHY

Fotbalová FORTUNA:LIGA 2018/2019Program * Hrací model * VIDEO * Program nadstavby

Články odjinud


Články odjinud