Šilhavý: muž, kterému (NE)VĚŘÍ. Jako ve Slavii, oťukávání nástupců?

Video placeholder
iSport podcast: Pokud Češi nepostoupí na MS, Šilhavý nezůstane u repre. Co vize FAČR?
Jaroslav Šilhavý předvedl, že si s míčem stále rozumí
Jaroslav Šilhavý udílí pokyny českým fotbalistům v zápase s Walesem
Jaroslav Šilhavý během tréninku české reprezentace před utkáním s Walesem
Porada na české lavičce
Český kouč Jaroslav Šilhavý sleduje průběh duelu s Belgií
Jaroslav Šilhavý uděluje pokyny během utkání s Běloruskem
Trenér českého reprezentačního týmu Jaroslav Šilhavý během kvalifikačního zápasu proti Bělorusku
11
Fotogalerie
Blogy
Vstoupit do diskuse (2)

Je to týden, co se česká reprezentace dozvěděla, že jejím prvním soupeřem v baráži mistrovství světa v Kataru bude Švédsko – s dalším výhledem na Polsko, či Rusko. Rázem zavládla jistá úleva a optimismus, zvlášť na straně hráčů a trenérů. Přesto nezahnaly rozpaky, v jakém je národní tým stavu a jakou reflexi etapy po letním EURO vykazují ti, kteří jsou za něj odpovědní. Koneckonců, pozoruhodné je i to, jak je tuzemský elitní fotbalový koráb i nadále (ne) ukotven. Místo toho se tak nějak pohupuje po českém rybníčku.

Jde to zkrátka ztuha. Jako když německá legenda Lothar Matthäus sváděl perný zápas s míčkem určeným pro losování, než z něho vykutal lísteček s nápisem CZECH REPUBLIC.

Ostatně, tentýž den vydal šéf FAČR Petr Fousek po schůzce s trenérem Jaroslavem Šilhavým prohlášení tohoto znění: „Celá asociace se bude koncentrovat na to, aby reprezentace měla v březnových zápasech ty nejlepší podmínky a aby uspěla.“

Bez znalosti toho, co předcházelo, se výpovědní hodnota sdělení zdá mizivá, ba nulová. Proč zdůrazňovat něco tak samozřejmého?

Proto, že Šilhavý po kvalifikační derniéře s Estonskem vycítil, že jeho postavení není nejpevnější. A veřejně se s tím svěřil. „Trošku mě to mrzí. Práce, kterou jsme za tři roky odvedli, jde pořád nahoru. A teď naše setrvání či nesetrvání bude záležet na tom, jestli postoupíme, nebo ne. Nevím, jestli je to zrovna ideální,“ řekl pro ČT sport. „Určitě budu rád, abychom si sedli a popovídali si, jaký je vůbec stav věci,“ vyzval nepřímo Fouska. A přidal se i jeho asistent Jiří Chytrý, jenž požadoval hodnocení v hlubším kontextu a vyslovil přání, ať se vše rozsekne ještě před baráží.

Co se reálně stalo a přimělo oba muže k tomu, aby obezřetně, ale přece jen vcelku srozumitelně dali najevo dotčenost a zároveň vyvinuli určitý tlak na svého nadřízeného?

Byla to Fouskova slova, která pronesl po skončení kvalifikace MS, kde český tým skončil až třetí, takže si ani nezajistil možnost být v baráži nasazen a těžit z domácího prostředí. Postup naštěstí zaručilo předchozí tažení Ligou národů, za což Šilhavému patří právem uznání.

Na druhé straně není snad nic horšího – myslím, že vědomí téhle jistoty se ukázalo jako poněkud kontraproduktivní psychologický faktor, jenž ovlivnil celkový přístup a atmosféru během větší části kvalifikace i jednotlivosti. Včetně nešťastných momentů, jako před utkáním s Belgií dostali stopeři Jakub Brabec a David Zima požehnaní, aby si odjeli vyřizovat zahraniční angažmá.

Ale zpět k Fouskovi. Předseda FAČR se po Estonsku dopustil následujícího hodnocení: „Se třetím místem ve skupině spokojený nejsem, naší ambicí měla být druhá příčka.“ Shrnul tedy všeobecné mínění odpovídající kvalifikačnímu klopýtání (vyjma startu a remízy s Belgií). Bylo by špatně, kdyby hovořil navzdory pověsti fotbalového diplomata jinak. Nespokojenost byla jeho povinností.

Dovětek o tom, že Šilhavého pozice je téma pro výkonný výbor asociace, z nejšikovnějších, pravda, nebyl, ale logicky z pohledu na kvalifikaci vyplývá. Nejde se tvářit, že je to vlastně jedno.

Ukázalo se totiž, že strůjci čtvrtfinále EURO vidí následné dění úplně odlišně. A to je problém.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuze (2)