
Boj o titul je a bude pořádně tvrdý. Hlavně až se přiblíží konec jara... Mezitím už ale z dálky řinčí zbraně pro jinou bitvu, která má pro český fotbal ještě větší význam. Dalekosáhlý, s výhledem na další léta a hluboké změny. Očekávané soupeření o ligová televizní práva od sezony 2024/25 a vytoužený nárůst příjmů jsou šancí, která se – jak se ve fotbale říká – musí proměňovat.
Je jednoznačně dobře, že Ligová fotbalová asociace (LFA) poprvé vyhlásí výběrové řízení, za které tolik horoval zvlášť slávistický šéf Jaroslav Tvrdík. LFA ho připraví poté, co se dohodla s Fotbalovou asociací České republiky na rámcové smlouvě o vzájemném fungování platné taktéž od léta 2024, což oficiálně oznámí v pátek. To byl podle stávajících dohod nutný předpoklad tendru.
Soutěž obecně vždy vyšponuje nabídky. Aby však opravdu splnila účel a přinesla vysněné „vytunění“ dosavadních cca 150 milionů korun (plus další náklady) za sezonu, musí se naplnit předpoklad souboje silných a solventních konkurentů. Ať už agentur práva přeprodávajících nebo přímo „koncových“ broadcasterů, zejména televizních společností.
Při pohledu do minulosti je potřeba vzít v potaz sílu českého trhu, jež brání jednoduchým závěrům, mechanickému srovnávání s jinými zeměmi či argumentaci často až propastným rozdílem. A to i v případě středoevropských vzorů typu Polska. Jednak jde o celkovou úroveň fotbalového „ekosystému“, jednak o finanční možnosti (potenciálních) zájemců.
Kteří se nabízejí v tuzemsku? Veřejnoprávní Česká televize je neúměrně napnuta mezi bohatou historií a chudší přítomností. Navzdory své historické
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Vyzkoušet za 1 Kč Více informací