Vysoká hra Zdeňka Haníka: Barca, Juventus a úhly pohledu

Nejsledovanější hráč sobotního finále Ligy mistrů - Lionel Messi z Barcelony
Nejsledovanější hráč sobotního finále Ligy mistrů - Lionel Messi z BarcelonyZdroj: EPA
Blogy
Začít diskusi (0)

Nejlepší světový fotbal hrají špičkové evropské kluby v Champions League, snad ještě lepší než produkují národní týmy, v nichž se sice sejdou megahvězdy, ale není tolik času na vytvoření jedinečných systémů, jako má třeba Barcelona. Ovšem tento názor může kdokoliv vyvrátit, jelikož jde vždy o úhel pohledu...

Onehdy jsem se dostal zcela náhodně do debaty s Miroslavem Peltou a z rozhovoru jsem vycítil jeho názor, že fotbalový boss ve špičkovém českém klubu by měl fotbal vnímat jinak než trenér.

Neměl by primárně vidět průnikové přihrávky, náběhy za obranu nebo činnost štítového záložníka atd., ale měl by fotbal vnímat jako celek, v němž se sdružují kvalifikované pohledy odborné s politicko-ekonomickými a marketingovými, včetně schopnosti „číst lidi“ a vsadit na ty správné specialisty.

Sportovní hra je symbolem zdravého prostředí, které naštěstí nelze zmanipulovat mocí. Hra se nenechá zotročit, má vlastní zákony a klíče k jejich odhalení nikdy nikomu nevydá.

Je to tak dobře, a proto diváci na celém světě milují její nečitelnost a nepředvídatelnost. Všichni jí „rozumí“, ale nikdo natolik, aby ho občas další chvíle nepřesvědčila, že všechno je jinak, než si byl ochoten připustit před vteřinou. Žádný herní děj nelze opakovat, stane se ve stejné podobě pouze jednou, a slova „kdyby...“ jsou jen planým steskem.

Miluji hru Barcelony, protože v určitých svatých chvílích připomíná „dokonalost řádu světa“, přestože dokonalost není vlastností lidí, ale „bohů“. Přihrávka povýšená na zákon, obrovská rychlost změn herních konstelací, a na konci toho téměř dokonalého stroje onen „briliant“ – človíček jménem Messi, který vypadá jak nezbedný klučina, ale když udeří, všechny obrany světa mají důvod k panice.

Co se týká výsledku finále Barcelona-Juventus, je mi jedno, jaký bude. Nejsem fanoušek, ale obdivovatel krásy, včetně té herní. Vracím se k úhlu pohledu, tedy k tomu, jak kdo vnímá zápas, který právě sleduje. Zdá se to trochu paradoxní, ale skutečná „realita děje utkání“ je většině diváků utajena, přestože pozorně sledují zápas live nebo v televizi na vlastní oči.

Vysoká hra Zdeňka HaníkaVysoká hra Zdeňka Haníka • spo

Každý si totiž „konstruuje svůj vlastní zápas“, který není v rozporu s jeho zkušenostmi a postoji nebo emocemi a motivací. Vnímá realitu tak, aby zapadala do jeho vlastní „vnitřní psychické stavebnice“, a brání se vpustit realitu jinou.

Lapidárně řečeno, divák vidí to, „co chce vidět“. Hráčský agent, vidí v zápasu možnost zpeněžení, klubový boss vidí zápas očima stavitele vlastního „chrámu“. Hráč vidí sám sebe ve hře, fanda „zbožšťuje“ svůj idol a ve všem vidí jen zásluhy svého boha. Naopak mrzutému a otrávenému člověku pomůže sledování zápasu, aby si potvrdil, že svět je zkažený, a hráči jsou primadony, které potřebují „velký bič a malý dvorek“. Ženský pohled přitáhnou pěkné dresy a osvalené postavy hráčů.

A trenéři? Trenér–učitel vidí v zápasu to, s čím přijde na příští trénink. Naproti tomu trenér–kouč si všímá, jak hráči zvládají mimořádné situace. Trenér upřednostňující obranu zcela zřetelně viděl, že o výhru 2:0 se zasloužila bezchybná defenziva, zatímco jiný trenérský kolega konstatuje, že bez gólů se hrát nedá, a že zápas jasně ukázal nezbytnou potřebu mít v týmu hráče, který má čich na góly. A tak bych mohl uvádět příklady donekonečna...

A teď k pointě. V čem máme, minimálně na odborné úrovni, stále ještě deficit, je stav, který nazývám KRITICKÁ OTEVŘENOST. Mám tím na mysli, že by člověk, který se chce považovat za experta, měl být naprosto otevřený jiným úhlům pohledu. A tu kritičnost vidím v tom, že skutečný odborník nepřejímá názory, aniž by si jejich platnost ověřil nebo je podrobil vlastní kritické analýze. A pak se buď nechá inspirovat, nebo nový názor nepřijme.

Opakem je NEKRITICKÁ UZAVŘENOST. Tedy stav, kdy člověk nekriticky přijal nějaká myšlenková dogmata a je uzavřený vůči novým konkurujícím podnětům.

Již dnes se fotbalová církev dočká největšího náboženského svátku, finále Ligy mistrů Barcelona-Juventus. Zkuste si pro sebe zanalyzovat, jakým pohledem se na fotbal díváte vy sami, a když budete vzrušeně diskutovat o zápase, prověřte, zda jste kriticky otevření či nekriticky zavření.

Srovnání Juventusu a Barcelony před finále LMSrovnání Juventusu a Barcelony před finále LM • grafika iSport.cz

Začít diskuzi