BLOG: Sláva! Český hokej oprášil slávu | iSport.cz
Zdeněk Janda
9. května 2011 • 08:17

BLOG: Sláva! Český hokej oprášil slávu

TOP VIDEA
Pět Jágrových dekád: Jak se legenda měnila od 80. let až dodnes? Pět Jágrových dekád: Jak se legenda měnila od 80. let až dodnes?
Pocta Hlinkovi a dalším: Kluby obléknou dresy "svých" legend Pocta Hlinkovi a dalším: Kluby obléknou dresy "svých" legend
VŠECHNA VIDEA ZDE

Deset. Právě tolik vítězství v řadě vyválčili čeští hokejisté na dvou šampionátech za sebou. Vítězná jízda odstartovala loni v osmifinále, kdy se tým ocitl v bažinách. Cesta ven vedla jedině přes výhru nad Lotyši. A Kanadou.

 Tým se semknul a zvládnul to. Tím se nakopnul a pak kácel soupeře dál. Ve čtvrtfinále Finsko (na nájezdy), v semifinále Švédsko (taky na nájezdy poté, co Karel Rachůnek alias „Rachna“ srovnal v čase 59:52), ve finále Rusko. No a zlaté šampaňské začalo tryskat.

Po turnaji přišel nový trenér, Vladimíra Růžičku nahradil Alois Hadamczik. Totálně se překopal realizační tým včetně masérů i lékařů. Ale vítězný duch zůstal. Mužstvo vedené opět kapitánem Tomášem Rolinkem udivuje soudržností, nadšením. Ale i výkonem.

A teď zpátky k těm výhrám. Tady na mistrovství zatím Jágr a spol. přidali dalších pět. Lotyšsko, Dánsko, Finsko, Slovensko, Rusko. Češi si opět budují respekt, o který v minulých letech přišli. Český hokej strádal. Odborníci se o něm vyjadřovali nelichotivě.

A třeba i zahraniční novináři o něm na předešlých turnajích včetně toho olympijského ve Vancouveru mluvili až s despektem. Český tým přehlíželi, řadili ho do druhé kategorie (což si ale taky zasloužil...).

Ale přišla změna. Cesta z hokejového suterénu neuvěřitelně začala loni a směle pokračuje dál. Český hokej je opět pojmem, což je prostě znát. I zahraniční kolegové novináři najednou o týmu kouče Hadamczika mluví s uznáním, pasují ho do role hlavního favorita. Na české zápasy se i hezky dívá, ze hry sálá síla a sebevědomí.

Ano, český hokej si zpátky buduje zaprášený respekt. Což je skvělá zpráva. Nastartoval ho paradoxně strach. Strach z toho, že to všechno skončí ostudou a blamáží. Motory svou tolikrát omílanou řečí loni nastartoval Jaromír Jágr. A i tady v Bratislavě zatím dokonale plní svou roli mentora a lídra kabiny.

Samozřejmě si přeju, aby mužstvo obhájilo zlato. Ale i kdyby v klíčovém čtvrtfinále z jakýchkoliv důvodů škobrtnulo, tak i přesto může z Bratislavy odjíždět s tím, že českému hokeji vrátilo lesk.

A snad ten lesk opět bude zlatý. Teď už nemá cenu diplomaticky mlčet. Tenhle tým totiž na zlato skutečně má. Fanděte mu ze všech sil!

Ondřej Pavelec po zápase (stejně jako většina jeho spoluhráčů) kritizoval zákroky ruského obra Arťuchina
Ondřej Pavelec po zápase (stejně jako většina jeho spoluhráčů) kritizoval zákroky ruského obra Arťuchina


 
Články odjinud


Články odjinud