4. března 2018 • 18:43

HMS: Čtvrtkařská štafeta s Maslákem doběhla pátá, Svoboda se do finále nedostal

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Štafeta českých čtvrtkařů skončila na halovém mistrovství světa v Birminghamu pátá. Michal Desenský, Patrik Šorm, Filip Šnejdr a trojnásobný světový šampion z individuálního závodu na 400 metrů Pavel Maslák porazili ve finále jen domácí Brity. Z vítězství se radovali senzačně Poláci ve světovém rekordu 3:01,77 minuty.

Za titulem mířili od prvního úseku Američané, kteří ovládli štafetu na předchozích šesti světových šampionátech, ale finišman Vernon Norwood v cílové rovince neodolal náporu Jakuba Krzewiny.

Polští běžci připravili Američany i o světový rekord, jejich čtyři roky starý zápis ze Sopot překonali o 36 setin sekundy. Češi byli dlouho poslední, na pátou příčku je vytáhl Maslák, který proběhl cílem o 21 setin před britským finišmanem Leem Thompsonem.

Běh na 60 metrů překážek vyhrál domácí Andrew Pozzi, který slavil zlato i před rokem na evropském halovém šampionátu v Bělehradě. Ve finále zopakoval svůj nejlepší letošní čas 7,46 sekundy z odpoledního semifinále, v němž vypadl český reprezentant Petr Svoboda.

Za Pozzim zaostal v boji o titul o jedinou setinu Američan Jarret Eaton. Do finále kvůli diskvalifikaci za předčasný start nezasáhl Kypřan Milan Trajkovič, jenž se v semifinále blýskl druhým nejlepším časem a národním rekordem 7,51.

Pozzi se postaral o druhé zlato pro britský tým a rozjásal své krajany v hale včetně Colina Jacksona, který vyhrál stejnou disciplínu v roce 1999 v Maebaši.

Dálkařka Španovičová slaví zlato

Po dvou evropských titulech v hale se srbská dálkařka Ivana Španovičová dočkala i světového zlata, které získala v letošním světovém maximu 696 cm. Zkompletovala svou sbírku medailí z halových MS po bronzu ze Sopot a stříbru z Portlandu, kde nestačila na Američanku Brittney Reeseovou, které dnes porážku vrátila.

Reeseová sice ve čtvrté sérii vyrovnala výkon Španovičové z úvodu soutěže 689 cm a díky lepšímu druhému pokusu vedla, srbská atletka však vzápětí předvedla vítězný skok.

Nejdelším běhům vládli Etiopané, kteří navázali na double krajanky Genzebe Dibabaové. Nejpomalejší závod na 3000 metrů v historii světových šampionátů v hale vyhrál Yomif Kejelcha, který obhájil titul z Portlandu v čase 8:14,41.

Jako taktickou bitvu pojali běžci také patnáctistovku, kterou po rychlém závěru ovládl osmnáctiletý Samuel Tefera za 3:58,19. Vicemistra světa z roku 2016 Jakuba Holušu, který neuspěl v sobotním rozběhu, vystřídal na stříbrném stupínku jeho tréninkový partner Polák Marcin Lewandowski.

Na ženské osmistovce se povedlo obhájit zlatou medaili Francine Niyonsabaové z Burundi, která zvítězila v nejlepším čase sezony 1:58,31.

Svoboda do finále nepostoupil

Překážkář Petr Svoboda do finále  nepostoupil. V třetím semifinálovém běhu skončil čtvrtý časem 7,64 sekundy a celkově obsadil jedenácté místo.

"Nepovedl se mi start. Francouz vedle mě to strašně trefil, myslel jsem si, že je to ulitý start. Nějak mě to vylekalo, snažil jsem se ho na dvou metrech doběhnout, srazil jsem první překážku a pak jen lítal ze strany na stranu," uvedl Svoboda v rozhovoru pro Českou televizi.

Oproti sobotnímu rozběhu, v němž dosáhl času 7,68, se cítil lépe. Po zdravotních problémech však není zdaleka v takové formě jako v úvodu sezony, kdy se blýskl v Jablonci výkonem 7,51.

"Včerejší rozběh mi pomohl, ale strašně jsem to rval. Po nemoci mi chybí lehkost," řekl čtvrtý nejlepší překážkář z halového MS v roce 2010 a halový evropský šampion z roku 2011.

Jasně nejlepší čas zaběhl v semifinále domácí Andrew Pozzi, úřadující halový mistr Evropy si vylepšil letošní maximum na 7,46 sekundy.

Muži:

1500 m: 1. Tefera (Et.) 3:58,19, 2. Lewandowski (Pol.) 3:58,39, 3. Igidír (Mar.) 3:58,43.

3000 m: 1. Kejelcha 8:14,41, 2. Barega (oba Et.) 8:15,59, 3. Birgen (Keňa) 8:15,70.

60 m př.: 1. Pozzi (Brit.) 7,46, 2. J. Eaton (USA) 7,47, 3. Manga (Fr.) 7,54.

4x400 m: 1. Polsko (Zalewski, Omelko, Krawczuk, Krzewina) 3:01,77 - světový rekord, 2. USA 3:01,97, 3. Belgie 3:02,51, ...5. ČR (Desenský, Šorm, Šnejdr, Maslák) 3:04,87.

Ženy:

800 m: 1. Niyonsabaová (Bur.) 1:58,31, 2. Wilsonová (USA) 1:58,99, 3. Oskanová-Clarkeová (Brit.) 1:59,81.

Dálka: 1. Španovičová (Srb.) 696, 2. Reeseová (USA) 689, 3. Moguenaraová-Taroumová (Něm.) 685.

4x400 m: 1. USA (Hayesová, Molineová, Wimbleyová, Okolová) 3:23,85, 2. Polsko 3:26,09, 3. Británie 3:29,38.