Úžasná Hrochová! Na MS překvapila v maratonu, vítězka v rekordu šampionátu

Autor: ČTK, adl
0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Etiopanka Gotytom Gebreslaseová vyhrála na mistrovství světa v Eugene maraton v rekordu šampionátu 2:18:11. Porazila o devět sekund Keňanku Judith Korirovou. Třetí skončila izraelská reprezentantka Lonah Salpeterová, vítězka Pražského maratonu z roku 2019 a držitelka tamního traťového rekordu. Česká reprezentantka Tereza Hrochová předčila papírové předpoklady a překvapila sedmnáctým místem. V čase 2:30:39 byla ve svém třetím maratonu v životě pátou Evropankou.

Hrochová se jako jediná česká vytrvalkyně rozhodla absolvovat oba letní vrcholy sezony, tedy aktuální MS i srpnové mistrovství Evropy. Při premiéře na světovém šampionátu dala zapomenout na neúspěch z loňských olympijských her, kde i vinou zdravotních problémů těsně před závodem skončila až osmapadesátá.

V pondělí se od začátku držela v početné skupině bojující o pozice od konce druhé do začátku čtvrté desítky. Ve druhé polovině závodu se šestadvacetiletá běžkyně posouvala pořadím dopředu a nakonec dopadla ještě lépe než před třemi lety Marcela Joglová, která v horkém Dauhá obsadila 20. příčku.

Na rozdíl od mužského závodu se ženské startovní pole roztrhalo poměrně záhy. Brzy se v čele vytvořila osmičlenná skupina, v níž byly kompletní keňská i etiopská trojice. Krátce po 18. kilometru zamířila do přírody mimo trať obhájkyně světového titulu Ruth Chepngetichová, která vzápětí vzdala kvůli žaludečním problémům.

Etiopanka Gotytom Gebreslaseová vyhrála na MS v Eugene maraton v rekordu šampionátu 2:18:11

Její indispozice využila ke zrychlení dvojice Etiopanek, ale zbývající dvě Keňanky se jí udržely. O osm kilometrů později v čele zbyly jen Gebreslaseová s Korirovou. Za nimi jejich krajanky odpadaly a dostala se před ně keňská rodačka v izraelských barvách Salpeterová, která bronzovou medailí dosáhla ve 33 letech životního úspěchu. Z velké akce měla dosud jen evropské zlato z dráhové desítky na šampionátu v Berlíně 2018.

Vítězka loňského berlínského maratonu Gebreslaseová nastoupila necelé dva kilometry před cílem a získala první velkou medaili. O dvě minuty a 46 sekund vylepšila rekord šampionátu, který držela už od Helsinek 2005 legendární Britka Paula Radcliffeová. Ranní Eugene vidělo jednoznačně nejrychlejší ženský maraton historie MS. Rychleji, než byl dosavadní rekord šampionátu, běžely čtyři závodnice.

Skvělý týmový výkon předvedly Američanky Sara Hallová, Ema Batesová a Keira D'Amatová, které se vešly mezi pátou a osmou pozici. Mezi ně se vklínila jen šestá Keňanka Angela Tanuiová.

Těsná bitva v sedmiboji

Nejlepší vícebojařky loňských olympijských her bojují na atletickém šampionátu v Eugene o světové zlato. Před závěrečnou osmistovkou vede Nizozemka Anouk Vetterová o 19 bodů před dvojnásobnou olympijskou šampionkou Nafissatou Thiamovou. Osobní rekord na 800 metrů má zhruba o dvě a půl sekundy lepší Belgičanka.

Thiamová měla dlouho ke světovému titulu blíž. Po druhé disciplíně, kterou je její silná výška, se dostala do vedení a v čele byla ještě po dnešní dálce. Hod oštěpem ale poměr sil změnil. Stříbrná olympijská medailistka a vítězka letošního prestižního víceboje v Götzisu Vetterová hodila 58,29 metru, čímž porazila svou belgickou rivalku o více než pět metrů. V přepočtu to znamenalo rozdíl 102 bodů a díky tomu má Vetterová do závěrečného běhu zhruba 1,3 sekundy k dobru.

Blízko bronzové medaile je jednadvacetiletá domácí vícebojařka Anna Hallová. Univerzitní i národní šampionka z tohoto roku na průběžném třetím místě ztrácí na vedoucí duo zhruba 300 bodů, ale před čtvrtou Polkou Adriannou Sulekovou má náskok 75 bodů. Navíc je lepší půlkařkou.