Nová pravidla postupu v běhu na MS. Mäki: Jsem zvědavá. Z čeho má obavu?

Světová atletika před startem světového šampionátu v Budapešti změnila pravidla o prostupnosti jednotlivých kol od patnáctistovky po 5000 metrů tak, že se bude postupovat jen na základě umístění v jednotlivých bězích. „Jsem zvědavá, jak to komu sedne,“ říká mílařka Kristiina Mäki.
Pro atlety, kteří nepostoupí přímo a budou muset čekat, jestli se dostanou dál časem, připravili pořadatelé v útrobách Národního atletického centra v Budapešti luxusní místnost. Závodníci ze sprinterských a překážkových disciplín či půlky si budou moct sednout na gauč nebo si lehnout na desku a použít masírovací tunel a přitom sledovat vývoj závodů na televizních obrazovkách.
Kristiinu Mäki ale po dnešním rozběhu patnáctistovky na mistrovství světa nic takového nečeká. Před startem ví jistě, že se buď ve svém rozběhu vejde mezi šest přímých postupujících, nebo pro ni šampionát skončí.
„Jsou trochu změněná pravidla, co se týče postupů. Jsem sama zvědavá, jak to komu sedne,“ líčí Mäki.
Ve všech disciplínách zatím fungoval v atletice systém, podle kterého určitý počet závodníků z rozběhu či semifinále postoupil přímo a další měli šanci dostat se do dalšího kola časem. Závodníci si často stěžovali, že pozdější běhy mají výhodu, protože běžci vědí, jaké hodnoty je třeba zaběhnout k postupu časem.
V minulosti například z každého rozběhu postupovalo pět závodníků přímo a další čtyři měli pak šanci dostat se dál časem. Dnes na patnáctistovce postoupí jen prvních šest z každého rozběhu, ostatní mají smůlu.
„Tím, že se nepostupuje na čas, tak mám lehkou obavu, že to nebude úplně rychlé. Ale jsou tam jisté holky, které nerady běhají takticky a pomalu na posledních pět set metrů,“ líčí Mäki.
Na olympiádě v Tokiu Mäki například skončila ve svém semifinále na sedmém místě, národní rekord 4:01,23 minuty jí ale stačil na historický postup do finále časem.
Pokud se během šampionátu běhají férové závody v ostrém tempu, závodnice mají šance posunout si své nejlepší časy a atakovat například olympijský limit. Při své zatím nejrychlejší patnáctistovce před měsícem v Chořově běžela Mäki čas 4:03,27 minuty, jímž za limitem pro Hry v Paříži zaostala o 77 setin.
„Věřím, že na limit mám… Jenže mistrovství světa je něco jiného, než když se od začátku závodu běží svižně,“ vysvětluje Mäki. „Radši bych byla, kdyby se běželo rychle. Cílem je určitě probojovat se do finále, ale první cíl je projít přes rozběh.“
Na šampionát se neprobojoval její životní partner Filip Sasínek, který sice mohl být do nominace zařazen prostřednictvím světového žebříčku, nesplnil ale svazový limit. Na stadionu však bude mít Mäki i tak podporu blízkých.
„Přijede celá rodina, na to se hodně těším,“ říká maminka dvouletého syna Kaapa.