Květoslav Šimek
26. ledna 2018 • 13:55

Vrzalová pokračuje v atletické pohádce: Nepřiletěla jsem někam do Afriky?

TOP VIDEA
LIGOVÉ STŘIHY: Jablonci pomohlo Radovo kouzlo. Má si troufnout na Ligu mistrů? LIGOVÉ STŘIHY: Jablonci pomohlo Radovo kouzlo. Má si troufnout na Ligu mistrů?
Koukalová knihou vyvolala emoce. Jak na ní reagují její kolegové z oboru? Koukalová knihou vyvolala emoce. Jak na ní reagují její kolegové z oboru?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Očima přelétla soupeřky na startovní čáře a nad našlapanou konkurencí vítkovická atletka Simona Vrzalová jen obdivně pokývala hlavou. „Ty jo! Nepřiletěla jsem někam do Afriky?“ líčila Vrzalová pobaveně po mítinku Czech Indoor Gala doma v Ostravě. V závodě na 3000 metrů doběhla desátá. Vylepšila si osobní maximum na 8:57.07, splnila nominační kritérium pro účast na halovém mistrovství světa v Birminghamu (1.- 4. března) a poskočila na druhé místo českých historických tabulek. Prodavačka z večerky v Českém Těšíně tak pokračuje v úžasném comebacku.Vrzalová prostě umí překvapit. A dokázala to i po ostravském závodě. „Já na mistrovství světa tři kilometry běžet nechci. To je moc koleček a nechce se mi tak dlouho trápit,“ smála se. „Mám v plánu tam běžet patnáctistovku, pokud tedy zaběhnu limit. Zatím jsem sama běžela 4:16 a limit je 4:13, tak se to pokusím stáhnout. Nejbližší závody bych měla běžet někdy začátkem února. Trojka teď byla jen tak ze srandy.“

I proto běžela na domácí dráze v Ostravě uvolněně. Chvílemi prý dokonce až moc. To když se nechávala strhnout parádní atmosférou. „Bylo to tady zase skvělé, na chvíli jsem i zapomněla, že vůbec běžím,“ usmívala se Vrzalová. „Koukala jsem všude možně kolem sebe a bylo to super. Mám to tady strašně moc ráda. Tady jsem zvyklá, je to moje domácí hala.“

Divoká puberta i anémie

Devětadvacetiletá svěřenkyně trenéra Augustina Šulce pokračuje v zajímavém atletickém příběhu. Už v sedmnácti letech se kvalifikovala na mistrovství světa v krosu, jenže slibně rozjetou kariéru si rozbila divokou pubertou. Jak sama říká období, kdy ji vyhodili z gymnázia a sport šel na vedlejší kolej. Po pěti letech se sice k atletice vrátila, ale výsledky byly slabé. Dalších pět let se vyloženě trápila. Běhat chodila dokonce radši po večerech do parku, aby ji ostatní neviděli.

VIDEO: Vrzalová po závodě na 3000 metrů na Czech Indoor Gala v Ostravě

Vše se změnilo před dvěma lety po jednom lékařském vyšetření. Doktoři zjistili, že Vrzalová má těžkou anémii, nedostatek železa v krvi. Od té doby dostává železo do těla uměle, za pomoci léků. Začala znovu naplno trénovat a rychle se vrátila mezi elitu. V minulé sezoně vybojovala celkem sedm mistrovských titulů! A k tomu stříbro na evropském šampionátu v krosu ve štafetě.

Z večerky v Českém Těšíně, kde pomáhá rodičům s prodejem a provozem, tak Vrzalová najednou začala vyrážet do světa. Na halové mistrovství Evropy do Bělehradu, na mistrovství Evropy družstev do Lille, na mistrovství světa do Londýna nebo na krosové mistrovství Evropy do Šamorína. „Ještě před dvěma lety by mě něco takového vůbec nenapadlo,“ přiznávala po neskutečném comebacku. Na tratích 1 500, 3 000 a 5 000 metrů je Vrzalová znovu v absolutní české špičce.

A může už směle vyhlížet halové mistrovství světa v Birminghamu. I kdyby se jí náhodou nepodařilo splnit limit na plánovanou patnáctistovku. „Tak tam půjdu trojku, no,“ neláme si hlavu. „Důležité je, že jistotu startu už mám.“

 

MS v hokeji 2018 - Mistrovství světa v Dánsku

Čtvrtfinále Program a výsledky Český tým Systém turnaje Kde se hraje Soupisky Skupiny a tabulky MS 2019 Fantasy k MS Čtvrtfinále Play off

Mistrovství světa v hokeji se hraje od 4. do 20. května v Dánsku (Kodaň a Herning), čeští hokejisté čekají na medaili už pět let. Ze dvou osmičlenných skupin postupují první čtyři týmy do čtvrtfinále. Finále se odehraje 20. 5. od 20.15 v Kodani.

Zápas o bronz:

Finálový zápas:
Klasická verze
Mobilní verze