15. dubna 2021 • 16:42

Semenyaová bojuje o OH. Testosteronové pravidlo ji přivedlo na dlouhé tratě

Autor: iSport.cz, jon
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
53 otázek s Gudasem: komu dal největší nakládačku, proč nosí plnovous
REVIEW Bohemians: Propad klokanů? Lazaret Ďolíček, letní flopy a starý kádr
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová se místo sprintů opět zaměřila na dlouhé tratě, ale k účasti na olympijských hrách má zatím daleko. Dvojnásobná olympijská vítězka v běhu na 800 metrů na své hlavní distanci nemůže závodit kvůli takzvanému "testosteronovému pravidlu" a po dřívějších pokusech na delších tratích avizovala v loňském roce snahu prosadit se na dvoustovce. Nyní se ale opět zaměřila na vytrvalost a na domácím šampionátu v Pretorii ve čtvrtek získala stejně jako už předloni titul v běhu na 5000 metrů. Osobní rekord si zlepšila o téměř 15 sekund na 15:52,28, od limitu pro start v Tokiu ji ale stále dělí propastných 42 sekund.„Já jsem spokojená. Zatím jde o to, aby to byla zábava, na tréninku je to bez stresu,“ citovala média třicetiletou Semenyaovou po závodě v nadmořské výšce 1339 metrů. Ten další už by měl následovat v příhodnějších nižších polohách. Čas na splnění limitu má do konce června.

Na pokusy prosadit se ve sprintu už rezignovala. „Museli jsme vyhodnotit, jestli můžu dělat dvoustovku příštích pět let. A to by mi opravdu neprospělo. Je mi třicet a bojím se rizika svalového zranění. Museli jsme se rozhodnout pro něco, co dává smysl, a dlouhé běhy smysl dávají,“ řekla Semenyaová.

Na své hlavní trati nemůže závodit na základě pravidla, které vyžaduje hormonální léčbu pro atletky s přirozeně vyšší hladinou testosteronu. Bez ní nemohou závodit na tratích od 400 metrů po jednu míli.

Semenyaová, jež je mezi takovými sportovkyněmi nejznámější, dlouhodobě usiluje o změnu pravila a po neúspěších u sportovní arbitráže CAS či švýcarského federálního soudu se naposledy obrátila i na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud