Marion Jonesová: Vězení je těsně před peklem | iSport.cz
3. listopadu 2010 • 15:13

Marion Jonesová: Vězení je těsně před peklem

Vstoupit do diskuse
1
Marion Jonesová vydala knihu, kde popisuje drastické zážitky z pobytu ve vězení
TOP VIDEA
LM: Real si to rozdá se City. Ronaldo bude chtít ušatý pohár pro Juventus
Na Kangovo místo máme přetlak, těší kouče Sparty Kotala
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na šest měsíců ve vězení, během nichž strávila 48 dní v „díře“, vzpomíná bývalá atletka Marion Jonesová ve své nové knize jako na nejtemnější dobu svého života. „Ale bez nich bych nebyla tím, kým jsem dnes. A na koho jsem opravdu pyšná,“ uvedla Američanka, která kvůli dopingu přišla o pět olympijských medailí.Občas se sama sebe ptala, jak zvládne další den. „Vězení bylo asi nejhorší částí mého života. Byly momenty, kdy jsem si připadala, že už nemůžu dál.“ Za mřížemi strávila někdejší atletka Marion Jonesová, která se z pětimedailové královny olympiády v Sydney stala dopingovou hříšnicí, podvodnicí a lhářkou, půl roku.

„Nedostala jsem trest, který byl šlehnutím přes prsty. Nešla jsem do vězení, kde bych strávila svůj trest v houpací síti. Bylo to tvrdé,“ řekla pro AP.


Detaily o pobytu v ženské věznici v texaském Fort Worthu líčí ve své druhé knize s názvem, který lze přeložit jako „Na správné dráze“.

Publikace je založená zejména na dopisech, které posílala manželovi Obadele Thompsonovi. Nápravné zařízení popisuje jako místo, které by mohlo umrtvit duši. Jako násilnické a špinavé, kde vězeňkyním slouží prázdné špulky od toaletního papíru svázané skrze záchodové mísy místo telefonu.

„Jsem typ člověka, který má rád věci pod kontrolou. Ráda vím, co se děje a jsem připravená. Neměla jsem žádné výhody,“ dodala pětatřicetiletá Jonesová.

Marion JonesováMarion JonesováFoto SITA

Vítala časté návštěvy partnera, taktéž bývalého sprintera, naopak se však nesetkala s dětmi.

Nechtěla, aby potomci viděli mámu za mřížemi. Víc než měsíc a půl strávila na samotce. To když se porvala se spolubydlící z cely kvůli službě na praní.

„Připadalo mi, že můj život je v ohrožení. Prostě jsem se přestala ovládat. Uhodila jsem ji do obličeje a kopla do žeber.“ Sama vyvázla bez zranění, zatímco druhá žena byla zakrvácená a pohmožděná. A následoval trest – „díra“. „Poslední zastávka před peklem,“ uvedla Jonesová.

V kriminále se naučila péct a vytvořila si vazby k některým dalším vězeňkyním. I proto teď volá po reformě systému. „Sama jsem si tím prošla. Vím, že nedostávají prostředky, aby uspěly po propuštění.“

Ona sama v rámci nápravy a sebezpytování ve školách varuje mládež před tím, jak nebezpečné je zbrklé rozhodnutí. Takové, jaké učinila sama, když zalhala o dopingu federálnímu vyšetřovateli. „Trvalo mi 30 nebo 45 vteřin, než jsem se rozhodla lhát. To byl můj zločin.“

Marion JonesováMarion JonesováFoto ČTK


Do vězení ji vedle lží dostal i finanční podvod, do nějž ji zapletl někdejší partner, sprinter Tim Montgomery. Kvůli dopingu přišla o pět medailí ze Sydney.

„Ale já nechci, aby si mě lidé pamatovali pro rekordy, vítězství nebo medaile, které jsem ztratila. Jak to komu pomůže v životě? Chci, aby si mě pamatovali proto, že svou nejhorší chybu jsem změnila v pozitivum.“

Nyní je mámou tří dětí, která se vrátila k dávné školní sportovní kariéře, k basketbalu. Léto strávila hraním v WNBA v týmu Tulsa Shock. Zatím neví, zda o ni bude zájem i nadále.

„Ale byla jsem na vrcholu v atletice, teď se na něj snažím dostat v basketu. Myslím, že jsem v něm ještě nerozpoznala své možnosti.“¨


Vstoupit do diskuse
1

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud