10. září 2022 • 13:30

Nejlepší hráč planety proti Čechům: dítě bez pasu, nelegální CD i obří dlaně

Autor: Miroslav Mazal
Vstoupit do diskuse
0
 • Video se připravuje ...

  Loni v červenci mu svět ležel u nohou. Giannis Antetokounmpo dotáhl Milwaukee k titulu v NBA a bral ocenění pro nejužitečnějšího hráče finálových bitev. Teď nepřehlédnutelný řecký basketbalista prahne po úspěchu v reprezentačním dresu na EuroBasketu. Muž s přezdívkou Greek Freak bude největším postrachem českého týmu v nedělním osmifinále. V čem je jedinečný a jak trpkou vzpomínku má na partu Ronena Ginzburga?

 • Ilegál v Aténách šel za snem

  Potomek nigerijských imigrantů žil v řecké metropoli až do svých 18 let bez toho, aby vůbec vlastnil pas. „Rodiče byli v Řecku nelegálně, nemohli nikomu věřit,“ vzpomínal Giannis Antetokounmpo. Vše změnil až basketbal. „Když jsem s ním začínal, jen jsem chtěl pomoci uživit svou rodinu. Ale nečekal jsem, že získám tyto neuvěřitelné trofeje,“ prohlašoval loni v létě nejlepší hráč finále po triumfu v NBA. Dnes zní už nepředstavitelně, že top basketbalová hvězda současnosti v mládí častokrát neměla víc než jedno jídlo denně a na ulici prodávala nelegální CD, sluneční brýle a cetky. Byl to další způsob, jak finančně pomoci rodičům i sourozencům. „Každý by si měl vzít příklad, že je třeba jít si za svými sny bez ohledu na to, co vám ostatní říkají. Všechno se může splnit, když to moc chcete. Každý má naději,“ prohlásil fenomén.

  Hlavní hvězdou Řecka je bezpochyby Giannis AntetokounmpoFoto Reuters

 • Tři bratři na EuroBasketu

  Členové rozsáhlé rodiny Antetokounmpových mají sport zkrátka v krvi. Otec George je bývalý fotbalista, matka Veronica výškařka. Jejich potomci září pod bezednými koši a tři z nich dokonce na probíhajícím EuroBasketu. Giannis je s 29,5 body na zápas nejlepším střelcem šampionátu, starší Thanasis zatím boduje se skromnějším průměrem 3,4. Dvojici hráčů Milwaukee doplňuje čtyřiadvacetiletý Kostas. Současný hráč Lyonu nastoupil pouze do posledního zápasu s Estonskem a nebodoval. A co další dva sourozenci? Jednadvacetiletý Alex se snaží nastartovat úspěšnou kariéru v týmu Wisconsinu. Jedině Francis se basketbalu nevěnuje, jelikož je fotbalistou.

  Basketbalová superstar Giannis Antetokounmpo se chystá na ČeskoFoto ČTK / AP / Antonio Calanni

 • Nejlepší od doby Michaela Jordana

  Vraťme se ale ke Giannisovi. Proč se o něm mluví jako o možná nejlepším hráči planety? „Jeho výjimečnost spočívá v tom, že je velmi efektivní na obou stranách hřiště, jak v útoku, tak v obraně. Všechny megahvězdy jsou známy jako ofenzivní hráči. On je schopný být nejužitečnějším hráčem a zároveň jedním z  nejlepších obránců celé soutěže,“ charakterizoval hvězdu bývalý reprezentant Jiří Welsch. „Takhle všestranný hráč od dob Michaela Jordana v NBA asi nebyl.“

  Giannis Antetokounmpo bude patrně největší překážkou při snaze Česka o postup do čtvrtfináleFoto Reuters

 • Přírodní úkaz s obřími dlaněmi

  Takřka nezastavitelná hříčka přírody (211 cm/110 kg živé váhy). Giannis těží z rozpětí paží 221 centimetrů, díky čemuž pokryje obrovský prostor. „Není to ale hora, jako byl Shaquille O´Neal. Giannis je prototyp moderního basketbalisty. Hráč, který v sobě kloubí dovednosti, výjimečnou atletičnost, pohyblivost, rychlost, dynamiku, výskok,“ hodnotil Jiří Welsch. Unikátní je i dlaň řeckého obra včetně prstů na rukou (30 centimetrů). Měří ještě víc, než jiného slavného basketbalisty Kawhiho Leonarda, přezdívaného The Claw (pařát). „Občas se sám sebe ptám, jak se to stalo? Můj otec měří 198 centimetrů, matka 182…a já mám takhle dlouhé ruce? Nevím, prostě mi bylo dáno,“ usmál se Giannis.

  Giannis Antetokounmpo patří mezi nejlepší hráče planetyFoto Reuters

 • Vyfaulovaný v klíčové bitvě

  Giannis Antetokounmpo už do jednoho velkého zápasu proti českému týmu nastoupil a vzpomínky na něj nemá zrovna nejlepší. Na světovém šampionátu 2019 potřebovalo Řecko proti Satoranskému a spol. uspět, jenže ani výhra o 7 bodů nestačila. Hvězdný obr dal jen 12 bodů, narážel na tvrdou českou obranu, která jej dokonce ztrojovala. „Tehdy odvedli skvělou práci Martin Kříž s Pavlem Pumprlou, kteří jej měli na starosti. Byl to týmový úspěch, protože toho hráče nejde zastavit jeden na jednoho a musíte si vypomáhat,“ vyzdvihl Lukáš Palyza. Giannis se pět a půl minuty před koncem vyfauloval a postup do čtvrtfinále i přes těsnou prohru v Číně slavil tým Ronena Ginzburga. „Bylo to tři roky zpátky a ten hráč je už na jiné úrovni, než byl tenkrát. Musíme se víc připravit,“ upozornil však jeden z českých lídrů Jan Veselý.

  Giannis Antetokounmpo si na turnaji prožil těžké chvíle v souvislosti se svým zdravímFoto Reuters

 • Obavy o kotník a koleno

  Na Giannise Antetokounmpa zatím na EuroBasketu nenašel recept ani jeden z řeckých soupeřů. „Jak na něj? Přivést tank a postavit ho pod koš,“ vtipkoval ve studiu iSport.cz trenér Pavel Budínský. Začala se však řešit otázka zdraví obrovité hvězdy. Nejužitečnější hráč NBA z let 2019 a 2020 vynechal zápas proti Británii, v posledním souboji s Estonskem si pak poranil kotník. Po odchodu ze hřiště rovněž chladil pravé koleno, se kterým měl potíže již v minulosti. „Odešel rehabilitovat a ledovat do šatny. Je však v pohodě,“ ujišťoval řecký kouč Dimitris Itoudis. Přestože je Giannis známý svou fyzickou zdatností, 10 nebo více zápasů základní části NBA vynechal ve čtyřech po sobě jdoucích sezonách. V té uplynulé nenastoupil do 15 zápasů. „Doufám, že bude v pohodě. Bez něj by to Řekové měli daleko těžší, na druhou stranu chceme si proti němu zahrát a byla by obrovská škoda pro celý turnaj, kdyby musel odstoupit,“ prohlásil sportovně Vojtěch Hruban.

  Giannis Antetokounmpo během zápasu na EuroBasketuFoto ČTK / AP / Antonio Calanni

   

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud