Jan Jaroch
11. září 2022 • 04:45

Jak porazit Řeky? Pět bodů k senzaci: obrana, tlak... A pozor na past!

Autor: Jan Jaroch
Vstoupit do diskuse
0
 • Video se připravuje ...

  PŘÍMO Z BERLÍNA | Na světovém šampionátu 2019 nestačila Řekům ani sedmibodová výhra a po vzájemném zápase s Českem nepostoupili do play off. Loni ve finále olympijské kvalifikaci dostali Řekové od Ginzburgovy party nálož 97:72 a dění pod pěti kruhy sledovali jen v televizi. Svým dnešním soupeřům na EuroBasketu mají Giannis Antetokounmpo a spol. co vracet. „Je to asi nejsilnější Řecko, proti kterému jsme kdy hráli,“ charakterizuje Tomáš Satoranský zatím neporaženého soupeře, jenž má kromě dvojnásobného MVP NBA ve svém středu další hvězdy jako Tylera Dorseyho, Nicka Calathese či Kostase Sloukase. Co může vést k zázraku, kterým by český postup do čtvrtfinále nepochybně byl?

 • Návrat do obrany

  Stěžejní věc. Giannis Antetokoumpo je 211 centimetrů vysoký gepard. Doskočí míč, na čtyři mílové kroky doletí k soupeřovu koši a překoná nezformovanou obranu. Tak padá většina jeho bodů v NBA. Zastavit ho čistě v akci jeden na jednoho je nemožné. „Musíme se rychle vracet a vytvořit zeď ze dvou tří hráčů. V přechodové fázi je neuvěřitelně rychlý a hned atakuje koš. Když jde jeden na jednoho, většinou to končí faulem,“ ví Tomáš Satoranský.

 • Pozor na řeckou past

  Řekové produkují 10,2 získaného míče na zápas, nejvíc ze všech účastníků EuroBasketu. Kouč Dimitrios Itoudis vyžaduje po svých hráčích velký tlak na míč v obraně. „Jednak po soupeři hodně šlapou, ale zároveň jsou chytří na slabé straně (podélná polovina hřiště, kde právě v útoku není míč). Viděl jsem už několik desítek klipů, kdy hráč na slabé straně jen číhá na vychycení nebo aspoň zasažení přihrávky, která míří ke střelcům právě na slabou stranu třeba po nájezdu. Pod košem mají velké atlety s dlouhýma rukama a zároveň dokážou zavírat ty přihrávkové koridory. Jsou to prostě chytří a zkušení obránci,“ varuje český asistent Jan Pospíšil, jehož tým má pátý nejvyšší počet ztrát na turnaji (14,2 na utkání).

 • Tlak na míč

  Obrana, obrana a zase obrana. To je alfa a omega českého výkonu. Nejlepší a nejenergičtější defenzivní výkon předvedli Češi v posledním mači s Izraelem, během kterého povolili soupeři jen 77 bodů. Nesmírně si tím i rozvázali ruce pro útok, konečně mohli po obraných doskocích rychle vpřed, což bývala největší přednost Ginzburgovy party. Tak dramaticky ovlivňuje obranná fáze tu útočnou. Češi jsou na chvostu statistiky v ziscích, průměrně „ukradnou“ jen 3,8 míče za zápas. „Obrana má své mouchy, víme o tom. Chybí víc různých sáhnutí do míčů nebo jejich vyražení soupeři. Jde tu o práci rukou proti míči, když ta tam bude, pak budou přicházet i zisky,“ věří asistent Pospíšil.

  Lídr Satoranský: Tahle identita týmu chyběla, dnes jsem se cítil nejlépe
  Video se připravuje ...

 • Zachytit začátek utkání

  Špatný vstup do zápasu, rychlé dvojciferné manko a pak už jen hra do kopce. To byl společný jmenovatel porážek s Polskem, Srbskem i Finskem. „Řekové nás podle mě nepodcení. Je ale potřeba udržet výsledek co nejvíc vyrovnaný, pak na ně může přijít nervozita,“ soudí Martin Peterka. Ano, neporažení Řekové musí a Češi můžou – to je velký rozdíl oproti základní skupině a také pozice, v níž si český tým v posledních letech velmi hověl.

 • Giannis? Ať je co nejdál od koše

  Nejde zastavit, přibrzdit však ano. Dostat Giannise Antetokounmpa do nekomfortních situací, to je jasný cíl. V obraně je třeba týmového výkonu, zdvojování či ztrojování. Udržet řeckou star co nejdál od koše, ať musí střílet ze střední vzdálenosti či z trojkové čáry, z níž má zatím úspěšnost na turnaji mizivých 17 procent (2/12), to je defenzivní výzva.

  Giannis? Postavit proti němu tank. A využít toho, že Řekové ještě nepotkali krizi
  Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud