2. února 2016 • 09:13

Šílený zkrat v basketbalu! Za K.O. pěstí si odsedí čtyři zápasy

Autor:
Šest zápasů nesmí hrát basketbalista Jan Špaček ze Svitav za to, že v ligovém utkání pěstí srazil protihráče Lukáše Kotase
TOP VIDEA
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
Olympijská nominace je odměnou za léta tvrdé dřiny, říká Brandon Maxwell Olympijská nominace je odměnou za léta tvrdé dřiny, říká Brandon Maxwell
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nakonec čtyři zápasy nesmí hrát basketbalista Jan Špaček ze Svitav za to, že v ligovém utkání Pardubice - Svitavy pěstí srazil k zemi protihráče Lukáše Kotase. Málo vídaný direkt, za který by se nemusel stydět ani boxer v ringu, vynesl viníkovi i pokutu 19 tisíc korun, kratší a finančně méně výrazné „flastry“ si odnesli i další zapletení borci.Emocemi nabité derby dvou nedalekých sousedů přineslo letošní rekordní počet bodů vítězného týmu (112:68) a původně i rekordní trest šesti zápasů. Ten byl ale po odvolání k šéfovi soutěže Špačkovi snížen na čtyři. První z nich si bijec Jan Špaček odseděl už včera večer, kdy z tribuny sledoval domácí porážku Svitav s Prostějovem.

„Nehezká Špačkova akce nezapadá do sportovního prostředí, a proto jsem mu zastavil činnost na šest utkání nepodmíněně. Toto chování na hřiště nepatří a nemůžeme jej ukazovat našim fanouškům, mladým hráčům, ani sponzorům. Je to mimo obzor mého chápání,“ uvedl v tiskové zprávě disciplinární ředitel soutěže Pavel Hlaváček.

VIDEO | Basketbalista Špaček udeřil pěstí soupeře

Zkrat! Basketbalista Špaček udeřil pěstí soupeře

Špaček „sundal“ Kotase poté, co ho Kotas zezadu nohama podrazil. Vyvrcholilo tím napětí na palubovce, střádané od prvního poločasu. Svitavský hráč se domníval, že ho Kotas podrazil schválně, což pardubický hráč nepotvrdil, ale ani nevyvracel, a okamžitě ho prudkým úderem pravačkou poslal k zemi.

„Jednoznačně můj zkrat,“ kál se v televizním přenosu České televize agresor. Špačkovi mohl šéf disciplinárky vyměřit až desetizápasový distanc, což by se rovnalo čtvrtině celé základní části, a pokutu 50 tisíc korun.

Odvolání zafungovalo

Ředitel soutěže Miloš Pražák nicméně po odvolání jeho čin přehodnotil na napadení protihráče bez vážnějšího zranění, za což je maximální výše trestu čtyři zápasy. Proto došlo ke snížení sazby.

Od Špačkovy odplaty se distancoval svitavský klub. "Jeho vina na celém incidentu je nesporná a takovéto chování není hodné profesionálního sportovce, který má jít svým chováním na hřišti i mimo něj příkladem," stojí v prohlášení klubu s tím, že po dobu trestu bude Špačkův plat věnován Dětskému centru ve Svitavách.

Pardubický kapitán Radek Nečas rukou za krk odtahoval Špačka pryč, za což dostal také trest. Původně si měl odsedět dva dva duely, po odvolání je z toho jen jeden. Každopádně ale zaplatí 9 500 korun pokutu. Kotas bude Pardubicím chybět také v jednom utkání a rovněž zaplatí 9500 korun.

„Rozhodl jsem se, ač to sudími nebylo požadováno, potrestat hráče Kotase zastavením činnosti na jedno utkání nepodmíněně. Na vlastní oči a poté i na videu jsem viděl, že došlo k podtržení nohou hráče Špačka hráčem Kotasem, což mi potvrdili i rozhodčí,“ uvedl Hlaváček, který utkání dozoroval jako komisař.

Mimořádnou situací hned začalo žít i basketbalové prostředí. „K. O. OPERATIVA NBL,“ glosoval událost (se slovní hříčkou v podobě názvu titulárního sponzora) reprezentant Luboš Bartoň.

Trest pro Radka Nečase pak disciplinární ředitel odůvodnil takto: „Viděl jsem, že hráč Špaček po svém úderu vůči hráči Kotasovi naprosto vybil všechnu svou energii a nehodlal pokračovat v jakékoli nevhodné aktivitě. Zákrok hráče Nečase tak byl zcela zbytečný. Od toho jsou tam rozhodčí,“ vyložil.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, basketbal, špaček
 Klasická verze
Mobilní verze