9. dubna 2020 • 17:13

Basketbalisté se porvou o olympiádu za rok, EURO doma v roce 2022

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Olympijská kvalifikace, které se zúčastní i čeští basketbalisté, se po odložení her v Tokiu na léto 2021 uskuteční příští rok na přelomu června a července. Národní tým se měl původně letos v létě utkat v kanadské Victorii s Uruguayí a Tureckem.Světová basketbalová federace FIBA dnes také rozhodla o tom, že kvůli termínové listině narušené pandemií koronaviru bude o rok odloženo i mistrovství Evropy. Šampionát, jehož jednu základní skupinu bude hostit také Praha, se nově uskuteční až v září 2022.

Podle předběžného termínu, který bude ještě schvalovat Mezinárodní olympijský výbor, se budou čtyři olympijské kvalifikační turnaje hrát od 22. června do 4. července. Ve Victorii, Splitu, Kaunasu a Bělehradě se hraje ve dvou tříčlenných skupinách z nichž první dva celky postoupí do semifinále. Na olympiádu poté postoupí vítězové jednotlivých turnajů.

„Upřímně, jsem rád,“ uvedl v tiskové zprávě České basketbalové federace reprezentační manažer Michal Šob. „Pracovali jsme na vícero frontách s nejasným výsledkem. Takhle je všechno dané. Hráči vědí, na co se mají těšit a my se konečně můžeme začít připravovat na konkrétní vrchol,“ dodal.

Češi sice díky postavení v žebříčku i šestému místu na mistrovství světa mohli mít v případě zrušení kvalifikace prakticky jisté místo v Tokiu, Šob je však rád, že se rozhodne na hřišti. „Po sportovní stránce je tahle varianta nejspravedlivější. Bude se konat olympijská kvalifikace a nebude se postupovat podle nějakého rankingu a klíče,“ prohlásil.

„Vždycky by se mělo rozhodnout na hřišti. Na druhou stranu, kdyby se kvalifikace nehrála, asi bychom postoupili přímo na olympiádu, což je sen nás všech. Zlobit se za to ale nemůžeme. Férová cesta vede jenom na hřišti přes soupeře a sportovní stránku,“ dodal Šob.

Kvůli pandemii koronaviru byl o rok odložen i evropský šampionát, který Česká republika v září 2022 uspořádá spolu s Německem, Itálií a Gruzií. Češi mají místo na turnaji jisté, přesto startují v kvalifikaci. S Dánskem tým trenéra Ronena Ginzburga vyhrál 75:71 a poté prohrál 89:97 v Litvě. Jejich posledním soupeřem ve skupině je Belgie.

Pro české organizátory není přesunutí problém a příprava probíhá stejně, jako kdyby se měl turnaj uskutečnit v původním termínu. „Zatím se nic nemění. Z organizačního hlediska problém žádný nebude. Jen se EuroBasket odsune o rok,“ uvedl generální sekretář ČBF Michal Konečný.

Změn kvůli nové termínové listině doznala i kvalifikace o postup na mistrovství světa. Dvojice zápasů, které se původně měly hrát v září 2022, se uskuteční o měsíc dřív a zapadnou tak do přípravy reprezentací na Eurobasket.

Ženského mistrovství Evropy se změny nedotkly a uskuteční se v plánovaném termínu v červnu 2021. České basketbalistky zatím vyhrály oba dosavadní zápasy v Itálii a doma Rumunskem. Další utkání výběr trenéra Štefana Svitka čekají v listopadu proti Dánsku a Itálii.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud