1. dubna 2021 • 15:40

Druhý český zástupce v Síni slávy FIBA. Po Zídkovi se dočká Horáková

Autor: ČTK, adl
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Lačiho p**o vole! To odkoukáš na tréninku, směje se Podaný
Když se v NHL trefí brankář... Podívejte se, jak se to povedlo Jarrymu z Pittsburghu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dlouholetá reprezentační kapitánka Hana Horáková bude jako druhá zástupkyně českého basketbalu po Jiřím Zídkovi starším uvedena do Síně slávy mezinárodní federace FIBA. Nyní jednačtyřicetiletá bývalá hráčka byla výraznou oporou národního týmu i Brna v první dekádě tohoto tisíciletí.Noví členové Síně slávy basketbalové federace budou uvedeni během on-line ceremonie 18. června. Český basketbalista století Zídek byl vybrán v roce 2019.

„Uvedení do Síně slávy organizace FIBA je pro mě velkou poctou ještě o to víc se jmény, se kterými tam vstupuji a jsem ráda, že to není jen o hráčích, ale i o rozhodčích, trenérech a lidech, kteří umí poskytnout basketu péči, a i díky nim je ta hra tak úžasná,“ uvedla Horáková v tiskové zprávě České basketbalové federace.

Horáková, za svobodna Machová, získala s národním týmem stříbro na mistrovství světa v roce 2010, zlato a stříbro z mistrovství Evropy (2005 a 2003) a obsadila páté místo na olympijských hrách v Aténách 2004. V dresu Brna vyhrála v roce 2006 Evropskou ligu, desetkrát získala český mistrovský titul a s Fenerbahce Istanbul vyhrála v roce 2011 i tureckou ligu.

Hana Horáková, kapitánka stříbrného týmu světového šampionátu basketbalistek
Hana Horáková, kapitánka stříbrného týmu světového šampionátu basketbalistek

Vedle Fenerbahce hrála Horáková v zahraničí také v Jekatěrinburgu a Košicích. S kariérou se rozloučila v srpnu 2013, o dva roky později se na čas do brněnského týmu vrátila a nastupovala jen v domácích zápasech.

V reprezentaci debutovala Horáková jako devatenáctiletá a výrazně přispěla ke všem jejím úspěchům. Individuální ocenění získala už v době aktivní kariéry - nejlepší hráčka Evropy 2010, nejužitečnější hráčka MS 2010, členka All Stars týmu ME 2005 a MS 2010 a dvakrát byla vyhlášena nejlepší českou basketbalistku roku (2003-04).

Spolu s Horákovou bylo letos vybráno do Síně slávy dalších 11 osobností: pětinásobný nejlepší československý basketbalista roku a slovenský basketbalista 20. století Stanislav Kropilák, Mathieu Faye ze Senegalu, Detlef Schrempf z Německa, Sergej Tarakanov z Ruska, Panajotis Jannakis z Řecka, Číňanka Čeng Chaj-sia a in memoriam Oscar Moglia z Uruguaye a Penka Stojanovová z Bulharska.

„Vnímám to jako velkou poctu a nikdy mě ani nenapadlo ani jsem se nesnažil získat takové ocenění. Když jsem se podíval na složení Síně slávy, jaká jsou tam jména, tak je to něco fantastického být v jejich společnosti. Jsou tam nejlepší hráči světa, proti spoustě z nich jsem hrál na klubové úrovni nebo v reprezentaci a spousta z nich jsou mí přátelé,“ uvedl Kropilák.

„Jsem rád, že jsme se sešli s Natou Hejkovou, která je tam jako trenérka. Škoda, že jsme nebyli uvedení spolu s Jirkou Zídkem jako nejlepší český a slovenský basketbalista století, ale i tak tam jsem,“ dodal Kropilák a zmínil trenérku USK Praha, která do vybrané společnosti byla uvedena v září 2019 při mužském MS v Číně.

V kategorii trenérů vstoupí do Síně slávy FIBA Australan Tom Maher, Ital Ettore Messina a posmrtně Chuck Daly, kouč amerického Dream Teamu z olympijských her 1992 v Barceloně.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud