Nymburk zdolal v Lize mistrů Igokeu, zazářil Harding, pomohli fanoušci

Autor: Miroslav Mazal
0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Domácí premiéra v nové sezoně Ligy mistrů basketbalistům Nymburka vyšla. V pražské hale Královka zdolali bosenskou Igokeu 86:82 a připsali si druhou výhru ze třech zápasů skupiny E. Nejlepší střelec zápasu Jerrick Harding se na tom podílel 29 body. Český tým před dalším domácím střetnutím drží druhou pozici tabulky.

Tým českých šampionů se na palubovku haly Královka vrátil po roce a půl. Minulou sezonu Ligy mistrů hrál v nymburském Sportovním centru bez možnosti divácké podpory. Fanoušci tým kouče Aleksandra Sekuliče hnali od prvních minut. „Věřím, že si to užili. Bylo krásné vidět halu Královka téměř zaplněnou. Atmosféra byla úžasná a nám skutečně pomohla,“ děkoval slovinský trenér.

Po úvodní trojce Markela Starkse předvedli domácí devítibodovou sérii. Igoeka ve 12. minutě znovu vedla, jenže v závěru první půle se začali probouzet nymburští střelci z dálky a dokázali vypracovat dvouciferný náskok. Český mistr dal za první poločas sedm trojek, bosenský celek pouze tři.

Po návratu ze šaten však tým z Aleksandrovace odehrál nejlepší part večera. Šestibodovou šnůru hasil trojkou Lukáš Palyza, jenže hosté se dostali do vedení 64:62.

„Bylo tam hodně momentů, které pro nás byly nahoru i dolů. Soupeř hrál agresivně, byl dobrý na doskoku, mohl se opřít o výborně hrající pivoty,“ poznamenal nejlepší hráč domácích Harding.

V pravou chvíli si vzal slovo Vojtěch Hruban, který sedmi body v rychlém sledu zajistil náskok 75:70. Než se 68 sekund před koncem nymburský kapitán vyfauloval, stihl se 17 body vyšplhat na pozici druhého nejlepšího střelce domácích v utkání. Domácí si pak výhru o čtyři body pohlídali. „Ke konci zápasu soupeři udělali šňůru bodů, ale my zkrátka přečkali bouřku až do konce a naštěstí jsme dokázali vyhrát,“ oddechl si Harding po závěrečném klaksonu.

„Hráli jsme proti hodně silnému soupeři. Igokea má kvalitu, před deseti dny porazila euroligovou Crvenou zvezdu Bělehrad. Našim hráčům patří uznání, odehráli dobrý zápas, během kterého byli koncentrovaní. Měli jsme trochu problém s obranným doskokem a postrádali našeho pivota Gaka, takže jsme se museli přizpůsobit. Bojovat o to víc a výhru si zasloužíme,“ hodnotil kouč Sekulič.

Jeho tým se po úvodní poměrně jasné prohře na půdě Galatasaray Istanbul (85:101) a dramatické výhře v hale PAOK Soluň (84:83) drží nadostřel prvního místa tabulky. „V téhle skupině není důležitá nejen každá výhra, ale i každý bod. My jdeme zápas od zápasu, nedíváme se dál než k nadcházejícímu střetnutí. Soustředíme se na tady a teď,“ upozornil Sekulič. Další zápas čeká české šampiony v úterý 9. listopadu opět v Praze na Královce proti PAOK Soluň.

Veselého 24 bodů v Eurolize na výhru nestačilo

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Basketbalová Liga mistrů - 3. kolo:

Skupina E:

ERA Nymburk - KK Igokea 86:82 (16:14, 46:35, 64:66)

Nejvíce bodů: Harding 29, Hruban 17, Rivers 12 - Stephens 19, Starks 18, Ilič 12. Fauly: 23:16. Trestné hody: 12/12 - 25/17. Trojky: 10:5. Doskoky: 32:51.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo:

Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.