Šampion padl. Kličko i celá opozice v ukrajinských volbách neuspěli | iSport.cz
30. října 2012 • 19:42

Šampion padl. Kličko i celá opozice v ukrajinských volbách neuspěli

Autor: frc
TOP VIDEA
Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1! Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1!
Pardubice - Sparta: Hráli skvěle, my nebyli dost dobří, uvědomuje si Krupp Pardubice - Sparta: Hráli skvěle, my nebyli dost dobří, uvědomuje si Krupp
VŠECHNA VIDEA ZDE

V ringu je jasným králem, ale na politické scéně si musí na pořádný úspěch počkat. Boxerský šampion Vitalij Kličko nesplnil svůj cíl v parlamentních volbách na Ukrajině. Jeho Liberální strana UDAR sice skončila se ziskem 12,88 procent hlasů na čtvrtém místě, ale opozici se nepovedlo otřást pozicí úřadujícího prezidenta Viktora Janukovyče.V září porazil technickým k.o. zatím posledního soupeře v ringu Manuela Charra a potvrdil, že je i ve 41 letech po právu mistrem světa WBC v těžké váze.

V těchto dnech se ale přesto boxer Vitalij Kličko musí vzpamatovat z neúspěchu, který zapříčinil výsledek jeho strany Liberální strany UDAR v parlamentních volbách na Ukrajině.

Kličkova protikorupční partaj orientovaná na Evropskou unii totiž stejně jako celá opozice, vedená vězněnou expremiérou Julií Tymošenkovou a blokem Vlast (22,2% hlasů), podlehla oproti původním prognózám dosud vládnoucí Straně regionů prezidenta Viktora Janukoviče.

Ukrajinský šampion Vitalij Kličko možná ukončí kariéru a vrhne se plně do politikyUkrajinský šampion Vitalij Kličko možná ukončí kariéru a vrhne se plně do politikyFoto EPA

Ten získal 36,8 procenta hlasů a společně s celkově třetími komunisty (14,8% hlasů) a částí nezávislých kandidátů získal většinu v 450členné poslanecké sněmovně.

„Budeme muset přijít na to, proč jsme si nevedli lépe,“ citovaly agentury zklamaného bijce přezdívaného „Železná pěst“, jenž už dříve neúspěšně kandidoval na starostu Kyjeva a poté byl členem městského zastupitelstva. Vedle toho potvrdil, že by se měl v příštím roce objevit v ringu proti britské hrozbě jménem David Haye.

Vitalij Kličko utěšuje poraženého soupeře Manuela CharraVitalij Kličko utěšuje poraženého soupeře Manuela CharraFoto Reuters

Zároveň však chce být v politice i přes porážku hodně vidět. Kličko dokonce nevyloučil, že se pokusí navrhnout ústavní odvolání Janukovyče z pozice hlavy státu.

Pokud by mu smělý tah vyšel, sám by zřejmě kandidoval na úřad hlavy státu. Jeho šance jsou však na rozdíl od těch v ringu velmi diskutabilní.

Volby na Ukrajině se neobešly bez kontroverzí. Podle mnohých zahraničních žurnalistů, pozorovatelů i opozice byly zmanipulované a protidemokratické. Tymošenková ihned vyhlásila protestní hladovku.

Zástupci OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) uvedli, že Janukovyčovu kampaň doprovázelo zneužívání státních prostředků, podpora mocných podnikatelských skupin i médií, která prý kontroluje.

Vedle toho zavedl ruštinu jako druhý státní jazyk, což mu přihrálo kladné body v hustě osídlených ruskojazyčných oblastech na východě a jihu země.

Archivní foto z roku 2004: Corrie Sanders (vpravo) prohrál s Vitalijem Kličkem a přišel o titul mistra světa, který získal o rok před tím po šokujícím vítězstvím nad jeho bratrem Vladimirem
Archivní foto z roku 2004: Corrie Sanders (vpravo) prohrál s Vitalijem Kličkem a přišel o titul mistra světa, který získal o rok před tím po šokujícím vítězstvím nad jeho bratrem Vladimirem


 
Články odjinud


Články odjinud