V ringu je jasným králem, ale na politické scéně si musí na pořádný úspěch počkat. Boxerský šampion Vitalij Kličko nesplnil svůj cíl v parlamentních volbách na Ukrajině. Jeho Liberální strana UDAR sice skončila se ziskem 12,88 procent hlasů na čtvrtém místě, ale opozici se nepovedlo otřást pozicí úřadujícího prezidenta Viktora Janukovyče.
V září porazil technickým k.o. zatím posledního soupeře v ringu Manuela Charra a potvrdil, že je i ve 41 letech po právu mistrem světa WBC v těžké váze.
V těchto dnech se ale přesto boxer Vitalij Kličko musí vzpamatovat z neúspěchu, který zapříčinil výsledek jeho strany Liberální strany UDAR v parlamentních volbách na Ukrajině.
Kličkova protikorupční partaj orientovaná na Evropskou unii totiž stejně jako celá opozice, vedená vězněnou expremiérou Julií Tymošenkovou a blokem Vlast (22,2% hlasů), podlehla oproti původním prognózám dosud vládnoucí Straně regionů prezidenta Viktora Janukoviče.
Ten získal 36,8 procenta hlasů a společně s celkově třetími komunisty (14,8% hlasů) a částí nezávislých kandidátů získal většinu v 450členné poslanecké sněmovně.
„Budeme muset přijít na to, proč jsme si nevedli lépe,“ citovaly agentury zklamaného bijce přezdívaného „Železná pěst“, jenž už dříve neúspěšně kandidoval na starostu Kyjeva a poté byl členem městského zastupitelstva. Vedle toho potvrdil, že by se měl v příštím roce objevit v ringu proti britské hrozbě jménem David Haye.
Zároveň však chce být v politice i přes porážku hodně vidět. Kličko dokonce nevyloučil, že se pokusí navrhnout ústavní odvolání Janukovyče z pozice hlavy státu.
Pokud by mu smělý tah vyšel, sám by zřejmě kandidoval na úřad hlavy státu. Jeho šance jsou však na rozdíl od těch v ringu velmi diskutabilní.
Volby na Ukrajině se neobešly bez kontroverzí. Podle mnohých zahraničních žurnalistů, pozorovatelů i opozice byly zmanipulované a protidemokratické. Tymošenková ihned vyhlásila protestní hladovku.
Zástupci OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) uvedli, že Janukovyčovu kampaň doprovázelo zneužívání státních prostředků, podpora mocných podnikatelských skupin i médií, která prý kontroluje.
Vedle toho zavedl ruštinu jako druhý státní jazyk, což mu přihrálo kladné body v hustě osídlených ruskojazyčných oblastech na východě a jihu země.