Muž s "červenou lucernou" útočí na hattrick | iSport.cz
František Prachař
24. července 2008 • 15:28

Muž s "červenou lucernou" útočí na hattrick

Wim Vansevenant
TOP VIDEA
iSport podcast: Přestali hráči věřit Kozlově cestě? Ustoupil Baník z přebudování týmu?
MOMENTY 5. kola: Sparta stoprocentní, Fillo smolařem, liberečtí náhradníci selhali
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zapamatujte si jméno Wim Vansevenant. Jeho týmový kolega Cadel Evans ze stáje Silence-Lotto bojuje o celkové vítězství na Tour de France.O žlutý trikot, největší poctu v cyklistickém světě. Tento Belgičan je naopak posledním mužem klasifi kace. Přesto může dokázat, co ještě nikdo před ním.

Pokud vydrží na chvostu až do nedělního cíle v Paříži, získá už potřetí v řadě takzvanou "červenou lucernu", která uzavírá peloton.

"Nejsem nejlepší, ale rozhodně ani nejhorší. Jen se podívejte na to, kolik jezdců už Tour vzdalo. Já ne," upozorňuje 37letý cyklista, jemuž podle neofi ciálního žebříčku profesionálních cyklistů patří 1098.
pozice.

"Jezdím si své tempo, mám jiné úkoly, vozím vodu, chráním spolujezdce před větrem," popisuje roli domestika muž, jehož křestní jméno nápadně připomíná anglický ekvivalent vítězství - win. V reálu je ale vše jinak.

Vansevenant nevzrušuje každodenní rej v pelotonu ani diváky podél trati. Silnice, jimiž vede trasa Tour, je posetá jmény závodníků, ale to jeho spatříte stěží. Přesto na něm není vidět ani náznak hořkosti. Naopak.

Když se jde ráno zapsat v místě startu do prezenční listiny, usmívá se a užívá si svou anonymitu a atmosféru slavného podniku skoro stejně, jako kdyby byl jedním z diváků. V horských etapách je pak neodmyslitelnou součástí grupetta - skupinky posledních odpadlíků.

"Profi cyklistiku miluji a nedělám to pro své úspěchy. Na to nemám výkonnost, ale mohu pomáhat ostatním klukům z týmu v jednom z elitních týmů," říká cyklista, jehož letošním nejlepším umístěním v etapě Tour bylo stodeváté místo.

Momentálně ztrácí na prvního Carlose Sastreho tři a tři čtvrtě hodiny. Vrchol kariéry přitom zaznamenal ještě coby amatér v roce 1993, když byl třetí na armádním mistrovství světa. "To byly skvělé časy." I když se jeho pozice v pelotonu jeví jako úsměvná, Vansevenant je ceněným cyklistou.

"Mimo jiné i proto, že u něj je jasné, že závodí bez dopingu," říká americký sloupkař Giles Smith. "Wim je člověk, kterého každý tým potřebuje. Dělá nevděčnou práci a je oddaný své práci," pěje chválu i Marc Sergeant, manažer týmu Silence-Lotto, jehož lídr Evans má před sobotní 53kilometrovou časovkou stále šanci vyhrát celou Tour.

Vansevenant je nyní zisku "červeného" hattricku velmi blízko. Po všech horských etapách má na předposledního Matthieua Spricka "náskok" téměř šest minut.

"Dost lidí se mě ptá, zda má pro mě poslední místo na Tour zvláštní cenu a já říkám, že ano. Proto ho chci letos zase," poukazuje milovník vína, které si dá po každé etapě.

"Vždy, když jsem dojel do Paříže, byl to obrovský zážitek. A to poslední místo je lepší než předposlední. O to nemá zájem už vůbec nikdo."

Pokud Vansevenant dovrší hattrick, je možné, že ukončí kariéru a přesune se do managementu formace. Typy jako on totiž prý nikdy nezklamou.

Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud