Armstrong na pódiu ukázal lidskost

Nemohl to být neúspěšný návrat. Lance Armstrong chtěl na Tour de France podle původního plánu propagovat boj proti rakovině. Povedlo se mu mnohem víc. Třetí místo ve 37 letech značí jediné. Příští rok může bojovat o osmý žlutý trikot kariéry.
Sličné hostesky v tričkách Američanovy nadace Livestrong rozdávaly každý den podél trati žluté křídy, kterými diváci na silnici obvykle psali nápisy „Go Lance“. I takto si získával přízeň v zemi, kde vyhrál sedmkrát v řadě nejtěžší cyklistický závod světa.
Armstrong si po comebacku ve Francii napravil image. V roce 2005 sice odcházel jako neporazitelný Terminátor, ale místní ho neměli rádi kvůli jeho aroganci.
Nyní se změnil. Byl vlídnější, neboť chtěl dělat dobré jméno své značce, a také ne tak silný. Ukázal lidskost. A také skvělé výkony zakončené vystoupáním na pódium.
„Nemůžu si stěžovat. Na to, že jsem starý páprda a dojel jsem třetí? To není špatné,“ uvedl pod Vítězným obloukem 37letý cyklista. Ve finále mu nevadilo ani to, že nevyhrál žádnou etapu, ač si před startem vytkl za cíl triumfovat na sobotním horském finiši Mont Ventoux, kde ještě nikdy neuspěl. „Jelo se mi to dobře, protože tam bylo tolik lidí, že přes ně skoro nefoukalo. Měl jsem pocit, jako by tam byla celá Francie a půlka Ameriky.“
Armstrong brzy pochopil, že nestačí na Alberta Contadora, jenž mu ukázal v horách současnou extratřídu. Příští rok však hodlá na Tour bojovat znovu a už nebude Španělův spolujezdec v Astaně. Společně se sportovním ředitelem Johanem Bruyneelem odchází do amerického týmu RadioShack a mají velké plány.
„Věřím, že příští rok přijedu na Tour silnější, tedy pokud mi v mém věku neupadnou nohy,“ naznačil. To znamená jediné. Obsadit lepší než třetí místo. A pokud ne, tak alespoň pořádně zviditelnit značku, s níž korzuje přes celý svět. Další zastávkou bude v srpnu závod Kolem Irska. „Těším se na jejich pivo. To jsem si teď tři týdny nemohl dovolit.“